ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Erben Karel Jaromír (*07.11.1811 - †21.11.1870)

­­­­

Kytice (souhrn balad) (19)

S Máchovým Májem a Bezručovými Slezskými písněmi vytváří Erbenova Kytice trojici nejvýznamnějších básnických knih českých zemí. Kytice je z nich mezi čtenáři nejoblíbenější. Verše z nejznámějších balad jako úvodní Kytice, Svatební košile, Polednice či Vodník dokážou odříkat příslušníci od generace základní školy až po generaci nejstarší. Je to právě pohádkovost a hororovost sbírky, která přitahuje čtenáře všech věkových kategorií. Kytice děsí, baví, podněcuje, ale hlavně inspiruje...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský v Praze roku 2022. Ilustroval Jan Zrzavý. Počet stran: 155. ISBN: 978-80-277-1336-3.

OBSAH JEDNOTLIVÝCH BALAD:

Kytice

Děti pláčou na hrobě své matky, ta se převtělí do mateřídoušky a pokryje svůj hrob.

Poklad

Žena jde na Velký pátek s dítětem do kostela a narazí na otevřenou skálu, plnou pokladů. Matka své dítě položí a běží domů se stříbrem, které si naskládala do klína. Vrací se a nabírá zlato. Dítě matku nechce opustit, tak natahuje ručičky, aby si ho všimla, ona místo toho, aby ho vzala zpět do náručí, tak mu do klína dá pár mincí, aby si s nimi dítko mohlo hrát. Následně odběhne s klínem plný zlata.
Když doběhne domů, zjistí, že stříbro se proměnilo v kamení a zlato v hlínu. Skála se mezitím zavřela spolu s dítětem uvnitř. Žena se za své dítě modlí každý den, a když se za rok skála opět otevře, najde ho tam v pořádku. Následně si nevšímá pokladů a odchází pryč.

Svatební košile

Mladá dívka se modlí k panně Marii a myslí na svého milého, který odešel do války a už se nevrátil. On jí řekl, aby během tří let, kdy měl být na vojně, ušila svatební košile, že si ji potom vezme za ženu. V modlitbě řekne, ať jí panna Marie milého vrátí, nebo aby zkrátila její život. Její milý se následně objevuje u okna a chce si dívku vzít ještě tu noc. Ona se s ním společně vydá na svatbu, po cestě díky němu odhodí modlící knížku, růženec a křížek po své mamince. Dorazí před hřbitov, kde její milý říká, že kříže jsou jeho sad a kostel hrad. Dívka svému nastávajícímu řekne, aby šel první, jelikož tomu tak vždy bylo a ona ho všude následovala v dobrém i zlém. Díky tomu se dostane do komory, kde je umrlec. Její milý volá na umrlce, aby vstal a otevřel mu dveře, dívka mu říká, aby nadále ležel. Následně je dívka zachráněna kokrháním kohouta.

Polednice

Matka vaří oběd a vyhrožuje dítěti, které zlobí, že zavolá polednici. Polednice opravdu přijde, matka své dítě brání, ale ani otec, který přišel z práce, jej nezachrání.

Zlatý kolovrat

Král se ztratí při lovení zvěře. Přijede k chaloupce, kde potká Doru, do níž se zamiluje. Král si Doru přeje za ženu, proto má druhý den přijít i s nevlastní matkou na královský hrad.
Ráno vyráží Dora, nevlastní sestra a její matka na cestu. Berou s sebou i nůž a sekeru. Jelikož matka chce provdat druhou dceru, tak Doru společně s vlastní dcerou zabijí, uříznou jí nohy a ruce, také jí vydloubnou oči. Král nic nepozná, a tak si bere druhou dceru, potom odjíždí do krutého boje a říká své nové ženě, aby předla.
Na hrad přijde pachole a prodává kolovrat, zaplatit chce nohama. Jelikož královna zlatý kolovrat chce, říká matce, aby donesla Dořiny nohy. Pachole také prodává zlatou přeslici, za kterou chce ruce. Královna prahne po tak krásné přeslici, tak matce přikáže, ať mu dá, co chce. Pachole dále prodává zlatý kužel, za který chce oči. Královna jako vždy zaplatí Dorou...
Pachole běží za dědečkem, jenž pomocí živé vody převede Doru zpět k životu, jelikož její tělo našel tam, kde ho předtím macecha a její sestra nechaly.
Když král přijede zpět, chce, aby mu manželka předla, a tak nit promluví a prozradí vše - jak zabila svou nevlastní sestru a že se vydává za Doru. Díky tomu si král bere svou milovanou a vše dobře dopadlo.

Štědrý den

Dívky Marie a Hana se jdou v adventu podívat na jezero. Prý když vysekají díru do ledu, zjeví se jim ženich. Hana vidí myslivce Václava a Marie vidí kostel a rakev. Do roka se Hana vdá a Marie zemře.

Holoubek

Mladá vdova jde okolo hřbitova a pláče. Okolo jde muž, který jí říká, ať nepláče, že si ji vezme za ženu. Po měsíci se koná svatba. Na hrobě mrtvého manžela vyroste dub, v jehož větvích sedává holoubek, jenž žene zpívá o tom, že svého manžela zabila. Ona to neunese a utopí se. Následně je pochovaná u břehu.

Záhořovo lože

Otec upíše svého syna peklu. Mládenec se tak vydává na cestu, aby svůj úpis získal zpět. Po cestě potká Záhoře, který sedí pod dubem. Muž ho chce zabít, pustí jej ale pod podmínkou, že mu potom řekne, co se v pekle dozvěděl a jaké to tam je.
Když se po roce vrátí, vypráví, co viděl. Ďábel odmítal vydat úpis, ale pod satanovou vyhrůžkou, že ho uvrhne v Záhořovo lože, ji vydá. Muž se zděsí při zaslechnutí svého jména. Mládenec mu poradí, aby se kal, dokud se nevrátí, a než odejde, tak zarazí hůl do skály.
Devadesát let uplynulo a poutník se vrací jako biskup i se svým pomocníkem. Pomocník najde jabloň, z níž si chce utrhnout jablko, ale pařez, který je poblíž, mu to zakáže, jelikož tu jabloň nezasadil on. Biskup plody onoho stromu utrhnout smí, jelikož jabloň vyrostla z kyje. Společně Záhoř i biskup zemřou a jejich duše se promění v holubice.

Vodník

Sličná panna jde prát do rybníka šátky, ačkoliv ji matka varovala, aby nešla. Následně se pod ní propadne lávka a vodník z ní proti její vůli udělá svou ženu. Narodí se jim syn, který je její jedinou útěchou.
Jednoho dne dívka přemluví vodníka, aby ji pustil se rozloučit s matkou. Když nastane čas, aby se vodníkova žena vrátila za ním zpátky domů, aby mu uvařila a obstarala domácnost, tak jí její matka nepustí. Chce, aby donesl dítě k nim, vodník to tedy udělá, ale utrhne svému synovi hlavu.

Vrba

Pán se bojí o svou ženu, jelikož přes den je zdráva a v noci vypadá jako mrtvá. Ona mu neprozradí, proč to tak je, a tak jde muž za babkou, jež mu řekne, že se jeho manželka v noci mění do vrby. Pánovi se to nelíbí, a proto vrbu pokácí, čímž zabije svou manželku. Z vrby udělá kolébku, aby byla jeho manželka synovi vždy nablízku. Když je syn starší, dělá z vrby píšťalky a tím se svou maminkou mluví.

Lilie

Zemřela dívka, avšak nechtěla být pochována na hřbitově, nýbrž v lese. Na jejím hrobě vyroste lilie, kterou objeví pán, který jel na lov. Květina se mu líbí a nechá si ji zasadit do zahrady. Následně zjistí, že se v noci květina mění na dívku, která chodí po zahradě, ta mu řekne, že nesmí na světlo. Pán jí nabídne ochranu, pokud si ho vezme. Dívka se stane jeho ženou a porodí mu syna.
Když pán odjede do války, opatruje dívku jeho matka, která ji vyláká na světlo a tím zabije ji i syna.

Dceřina kletba

Dívka naříká, že zabila holoubátko (své dítko) a pomoci jí může jedině oprátka. Avšak než odejde, proklíná svého milence a matku, jelikož je z toho celého obviňuje.

Věštkyně

Balada je o věštkyni, která vidí Přemysla Oráče, Libuši a budoucnost české země.

VLASTNÍ NÁZOR:

Erben byl folklorista, proto se v průběhu knihy objevují různé postavy z lidové slovesnosti - například umrlec, vodník nebo polednice. Všechny balady mají společné to, že začínají hříchem lyrického subjektu, následuje trest a většinou tragický konec. Nejvíce mě bavilo hledat tyto prohřešky. Také většina balad řeší nějakou krizi v rodině; nejčastěji je to vztah mezi matkou a dcerou.

Kytici jsem si vybrala, protože je to kniha, kterou jsem již dlouho chtěla číst. Opět jsem se odhodlala díky čtenářskému klubu, jelikož jsme si vybrané balady společně rozebrali a povídali si o nich. Díky tomu jsem zjistila, že se mi to čte dobře a když nad tím budu přemýšlet, tak tomu i porozumím.

Kniha se mi líbila, ale některé balady jsem musela číst několikrát, a když jsem to stále nechápala, tak jsem si i napomáhala internetem. Například jsem tento problém měla u Záhořova lože, jelikož jsem se v ději zamotala. Nejvíce mě bavil Vodník a Zlatý kolovrat, pochopila jsem balady napoprvé a četly se jednodušeji než ostatní.

Také jsem zhlédla film Kytice, který zpracovává sedm z balad. Film byl hezky zpracovaný, a i když jsem ho už jednou viděla, tak jsem si nepamatovala některé části. Také mi to pomohlo pochopit baladu Dceřina kletba. Proto bych rozhodně doporučila se na film kouknout. Také bych řekla, že by si toto dílo měl každý přečíst alespoň jednou za život, jelikož je to jedno z nejvýznamnějších děl naší země.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Škliboid, 20.08.2023

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Boháč a chudák (Pohádky)
-Dceřina kletba (Kytice), Dceřina kletba (Kytice) (2), Dceřina kletba (Kytice) (3)
-Dobře tak, že je smrt na světě (Pohádky)
-Holoubek (Kytice), Holoubek (Kytice) (2), Holoubek (Kytice) (3)
-Král tchoř (Pohádky)
-Kytice, Kytice (2), Kytice (3), Kytice (4), Kytice (5), Kytice (6), Kytice (7), Kytice (8), Kytice (9), Kytice (10), Kytice (11), Kytice (12)
-Kytice (balady Poklad a Zlatý kolovrat)
-Kytice (balady Vodník a Polednice)
-Kytice (Kytice), Kytice (Kytice) (2)
-Kytice (několik balad), Kytice (několik balad) (2), Kytice (několik balad) (3), Kytice (několik balad) (4), Kytice (několik balad) (5), Kytice (několik balad) (6), Kytice (několik balad) (7), Kytice (několik balad) (8)
-Kytice (rozbor), Kytice (rozbor) (2), Kytice (rozbor) (3), Kytice (rozbor) (4), Kytice (rozbor) (5), Kytice (rozbor) (6)
-Kytice (souhrn balad), Kytice (souhrn balad) (2), Kytice (souhrn balad) (3), Kytice (souhrn balad) (4), Kytice (souhrn balad) (5), Kytice (souhrn balad) (6), Kytice (souhrn balad) (7), Kytice (souhrn balad) (8), Kytice (souhrn balad) (9), Kytice (souhrn balad) (10), Kytice (souhrn balad) (11), Kytice (souhrn balad) (12), Kytice (souhrn balad) (13), Kytice (souhrn balad) (14), Kytice (souhrn balad) (15), Kytice (souhrn balad) (16), Kytice (souhrn balad) (17), Kytice (souhrn balad) (18), Kytice (souhrn balad) (19), Kytice (souhrn balad) (20)
-Kytice balad, Kytice balad (2)
-Kytice z pověstí národních, Kytice z pověstí národních (2), Kytice z pověstí národních (3), Kytice z pověstí národních (4)
-Kytice z pověstí národních (rozbor)
-Lilie (Kytice), Lilie (Kytice) (2), Lilie (Kytice) (3)
-O třech přadlenách (O třech přadlenách a jiné pohádky)
-Pohádky, Pohádky (2)
-Poklad (Kytice), Poklad (Kytice) (2), Poklad (Kytice) (3)
-Polednice (Kytice), Polednice (Kytice) (2), Polednice (Kytice) (3), Polednice (Kytice) (4), Polednice (Kytice) (5), Polednice (Kytice) (6)
-Rozum a Štěstí (Pohádky)
-Svatební košile (Kytice), Svatební košile (Kytice) (2), Svatební košile (Kytice) (3), Svatební košile (Kytice) (4)
-Štědrý den (Kytice), Štědrý den (Kytice) (2), Štědrý den (Kytice) (3)
-Tak svět odplácí (Pohádky)
-Věštkyně (Kytice)
-Vodník (Kytice), Vodník (Kytice) (2), Vodník (Kytice) (3), Vodník (Kytice) (4), Vodník (Kytice) (5)
-Vrba (Kytice), Vrba (Kytice) (2), Vrba (Kytice) (3)
-Záhořovo lože (Kytice), Záhořovo lože (Kytice) (2), Záhořovo lože (Kytice) (3)
-Zlatovláska
-Zlatý kolovrat (Kytice), Zlatý kolovrat (Kytice) (2), Zlatý kolovrat (Kytice) (3), Zlatý kolovrat (Kytice) (4), Zlatý kolovrat (Kytice) (5), Zlatý kolovrat (Kytice) (6)
Čítanka-Bůh ví, čím člověka trestati (Pohádky)
-Chlapcovi (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Chlácholiti dítě (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Chléb váleti (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Co dělají prsty? (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Co jsou prsty? (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Čert a Cigán (Pohádky)
-Červená karkulka (Pohádky)
-Dceřina kletba (Kytice)
-Děvčeti (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Dítě buditi (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Dlouhý, Široký a Bystrozraký (Pohádky)
-Dobré děti (Pohádky)
-Dobrou noc
-Hadí koruna (Pohádky)
-Holoubek (Kytice)
-Hvězda
-Ilja Muromec a Slavík loupežník (Pohádky)
-Jabloňová panna
-Jezinky (Pohádky)
-Kolíbavky (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Kostelíček (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Král tchoř (Pohádky)
-Kurent a člověk (Pohádky)
-Kytice (celá kniha / e-book)
-Kytice (Kytice)
-Lilie (Kytice)
-Lipka (Pohádky)
-Myška (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Myška a pět prstů (Prostonárodní české písně a říkadla)
-O hloupém Peciválovi (Pohádky)
-O hloupém vlkovi (Pohádky)
-O Ivanovi hlupci (Pohádky)
-O třech královicích (Pohádky)
-O žabce královně (Pohádky)
-Obuchu, hýbej se! (Pohádky)
-Pohádka o Bídě jednooké (Pohádky)
-Pohádky (celá kniha / e-book)
-Poklad (Kytice)
-Polednice (Kytice)
-První májová noc
-Rubáš (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Sirotek (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Sirotkovo lůžko
-Smolný var
-Sněhurka (Pohádky)
-Soud a smír (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Svatební košile (Kytice)
-Špalíček (Pohádky)
-Štědrý den (Kytice)
-Štěstí a neštěstí (Pohádky)
-Třepati ručkama (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Tři zlaté vlasy děda Vševěda (Pohádky)
-Tulák
-Vařiti kašičku (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Věštkyně (Kytice)
-Vodník (Kytice), Vodník (Kytice) (2)
-Vražednice
-Vrba (Kytice)
-Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských, Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských (2), Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských (3), Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských (4)
-Zakletá dcera (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Záhořovo lože (Kytice)
-Zlatovláska (Pohádky)
-Zlatý kolovrat (Kytice), Zlatý kolovrat (Kytice) (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Jaromír Erben - Kytice (souhrn balad) (19)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)