Menu
Erben Karel Jaromír (*07.11.1811 - †21.11.1870)
Kytice z pověstí národních (rozbor)
Forma balady skvěle vyhovovala Erbenově poetice (ač sám se označení svých básní slovem "balada" vyhýbal; jedinou výjimkou v tomto směru byl Holoubek). Mohl v ní využít prvky z lidových písní, ale také dialogy, hru rytmu, rýmů a asonancí, paralelismy, refrény nebo působivé symboly a krajinomalby. Navíc se mohl uchýlit i ke stručnému vyjadřování. V Kytici použil všech těchto prostředků, zejména dialog zde tvoří základ, hlavní pilíř každé básně, samozřejmě spolu s popisem krajiny, která je díky několika vhodně voleným slovům plastická a živá. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydala Městská knihovna v Praze roku 2011 (e-kniha). Počet stran: 107. O AUTOROVI: Karel Jaromír Erben, český spisovatel, historik, právník, archivář, překladatel a sběratel lidové slovesnosti, se narodil v Miletíně roku 1811 do rodiny s řemeslnickou a písmáckou (otec byl švec a písmák, matka pocházela z učitelské rodiny) tradicí. Jeho bratr - dvojče Jan - zemřel po měsíci, on sám měl chatrné zdraví. Po absolvování gymnázia v Hradci Králové odešel do Prahy studovat filozofii a práva, na studia si přivydělával výukou hudby.
V Praze se seznámil s Františkem Palackým, jenž mu později dopomohl k místu archiváře hlavního města Prahy. V roce 1841 byl zvolen čestným členem Královské společnosti nauk, přičemž se na několik let stal i jejím direktorem, krom toho byl členem Matice české a jedním ze zakladatelů dodnes vycházejícího časopisu Právník. Karel Jaromír Erben byl celkem dvakrát ženatý a měl šest dětí. Zemřel roku 1870 v Praze. Erben je znám tím, že hrdinové jeho literárních prací se nebouří proti trestu a nestojí proti společnosti. Mezi jeho nejznámější díla patří sbírka balad Kytice z pověstí národních, Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských v nářečích původních a České pohádky. Je spoluautorem Riegrova slovníku naučného, což je naše první encyklopedie. O SBÍRCE: Kytice z pověstí národních je sbírka 13 balad (= lyrickoepická báseň s pochmurným dějem a tragickým závěrem). V původním vydání z roku 1853 obsahovala sbírka pouze 12 básní, ve druhém vydání v roce 1861 byla rozšířena o baladu Lilie. Erben čerpá z lidové tradice, pověstí (Věštkyně), bájí, pohádek (Zlatý kolovrat) a legend (Záhořovo lože). Balady na sebe nijak nenavazují, nicméně vynikají důmyslným řazením - jsou postaveny tak, aby byly zrcadlově shodné určitými vlastnostmi (první s poslední, druhá s předposlední atd.):
- Kytice X Věštkyně - motiv národního smutku, ale i víry a naděje
- Poklad X Dceřina kletba - motiv mateřské viny (matka se provinila vůči dítěti)
- Svatební košile X Vrba - vztah mrtvých k živým, přeměna člověka (ve vrbu/umrlce)
- Polednice X Vodník - nadpřirozené postavy zasahují do života obyčejných lidí a trestají je za jejich provinění (provinění matky vůči dítěti)
- Zlatý kolovrat X Záhořovo lože - motiv viny, vykoupení a pokání
- Štědrý den X Holoubek - zde jsou znatelné kontrasty, jako jsou láska a smrt nebo štěstí a smutek
- Lilie - dodatečně přidána
- mezilidské vztahy, konflikty mezi postavami, jejich vzájemná provinění (způsobena špatnými lidskými vlastnostmi), za něž následuje krutý trest; velikou roli hraje vztah mezi matkou a dítětem (matka se vůči dítěti často proviní tím, že zanedbá své mateřské povinnosti)
- boj s přírodou a nadpřirozenými silami, které zasahují do života lidí a často je trestají za jejich provinění a morální pochybení (mezi prostým lidem to mělo výchovný charakter)
- osudovost - osudu se nedá uniknout a není správné chtít proti němu bojovat, popřípadě chtít znát svou budoucnost
- epizeuxis (např. šiju, šiju...)
- refrén (např. Sviť měsíčku, sviť, ať mi šije nit. Nechoď dceruško k vodě ven.)
- anafora (např. k jezeru..., k jezeru...; vari..., vari...)
- řečnická otázka (např. Kterak nemám vzpomínati smutná na matičku?)
- apostrofa (např. sviť měsíčku)
- hyperbola (např. stokrát jsem tě prosila)
- metafora (např. perly = slzy)
- přirovnání
- inverze (např. já žalostí hynu - místo já hynu žalostí)
- oxymóron (např. mokře chodí v suše; v pláči se těší)
- metonymie (např. rozdrcené, zahozené růži = smutná dívka, které byl zničen život; ošemetné sítě = je polapena
- zvukomalba (např. buch, buch)
Bílý holoubek = ve slovanských pověstech symbolizoval duši člověka, jenž umřel nevinný; zde ženě zároveň připomíná její vinu Umělecké prostředky:
- inverze
- paronomázie (např. líbej si je, líbej)
- apostrofa (např. Směj se, směj, nevěsto!)
- personifikace (např. běží časy, běží; žel její pomalu zahynul)
- metonymie (např. kámen veliký tlačí její tělo = tíha viny)
- synekdocha (např. škoda by tvých očí = tebe)
- odraz v hudbě: A. Dvořák, Z. Fibich, V. Novák
- odraz v malířství: M. Aleš, J. Mánes, J. Zrzavý
- film/divadlo: 70. léta 20. století - zdramatizováno J. Suchým v Divadle Semafor; 2000 - zfilmováno F. A. Brabcem (čtyřikrát oceněno Českým lvem)
Zdroj: Anna Jandová/Mikrotubulus, 15.05.2020
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Karel Jaromír Erben - Kytice z pověstí národních (rozbor)
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (1,5)
- Grully (1,5)
Štítky
sandra jednoznačná rozhodování lenz bakterie Pankrác Budecius Povolání mých snů Oscara Wilda, maturita 2015 Hordubal cínový vojáček werfel predpony Hamlet princ dánský figurky cizí slova hubert král+ubu odborník lucky luk Zazděná okna sparta naši furianti Vlasta a šárka těžší než nebe Rob Grant co se mi libi treasure island uspěchaná doba merimee
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 707 970 238
Odezva: 0.09 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí