Menu
Erben Karel Jaromír (*07.11.1811 - †21.11.1870)
Kytice z pověstí národních (rozbor)
Forma balady skvěle vyhovovala Erbenově poetice (ač sám se označení svých básní slovem "balada" vyhýbal; jedinou výjimkou v tomto směru byl Holoubek). Mohl v ní využít prvky z lidových písní, ale také dialogy, hru rytmu, rýmů a asonancí, paralelismy, refrény nebo působivé symboly a krajinomalby. Navíc se mohl uchýlit i ke stručnému vyjadřování. V Kytici použil všech těchto prostředků, zejména dialog zde tvoří základ, hlavní pilíř každé básně, samozřejmě spolu s popisem krajiny, která je díky několika vhodně voleným slovům plastická a živá. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydala Městská knihovna v Praze roku 2011 (e-kniha). Počet stran: 107. O AUTOROVI: Karel Jaromír Erben, český spisovatel, historik, právník, archivář, překladatel a sběratel lidové slovesnosti, se narodil v Miletíně roku 1811 do rodiny s řemeslnickou a písmáckou (otec byl švec a písmák, matka pocházela z učitelské rodiny) tradicí. Jeho bratr - dvojče Jan - zemřel po měsíci, on sám měl chatrné zdraví. Po absolvování gymnázia v Hradci Králové odešel do Prahy studovat filozofii a práva, na studia si přivydělával výukou hudby.
V Praze se seznámil s Františkem Palackým, jenž mu později dopomohl k místu archiváře hlavního města Prahy. V roce 1841 byl zvolen čestným členem Královské společnosti nauk, přičemž se na několik let stal i jejím direktorem, krom toho byl členem Matice české a jedním ze zakladatelů dodnes vycházejícího časopisu Právník. Karel Jaromír Erben byl celkem dvakrát ženatý a měl šest dětí. Zemřel roku 1870 v Praze. Erben je znám tím, že hrdinové jeho literárních prací se nebouří proti trestu a nestojí proti společnosti. Mezi jeho nejznámější díla patří sbírka balad Kytice z pověstí národních, Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských v nářečích původních a České pohádky. Je spoluautorem Riegrova slovníku naučného, což je naše první encyklopedie. O SBÍRCE: Kytice z pověstí národních je sbírka 13 balad (= lyrickoepická báseň s pochmurným dějem a tragickým závěrem). V původním vydání z roku 1853 obsahovala sbírka pouze 12 básní, ve druhém vydání v roce 1861 byla rozšířena o baladu Lilie. Erben čerpá z lidové tradice, pověstí (Věštkyně), bájí, pohádek (Zlatý kolovrat) a legend (Záhořovo lože). Balady na sebe nijak nenavazují, nicméně vynikají důmyslným řazením - jsou postaveny tak, aby byly zrcadlově shodné určitými vlastnostmi (první s poslední, druhá s předposlední atd.):
- Kytice X Věštkyně - motiv národního smutku, ale i víry a naděje
- Poklad X Dceřina kletba - motiv mateřské viny (matka se provinila vůči dítěti)
- Svatební košile X Vrba - vztah mrtvých k živým, přeměna člověka (ve vrbu/umrlce)
- Polednice X Vodník - nadpřirozené postavy zasahují do života obyčejných lidí a trestají je za jejich provinění (provinění matky vůči dítěti)
- Zlatý kolovrat X Záhořovo lože - motiv viny, vykoupení a pokání
- Štědrý den X Holoubek - zde jsou znatelné kontrasty, jako jsou láska a smrt nebo štěstí a smutek
- Lilie - dodatečně přidána
- mezilidské vztahy, konflikty mezi postavami, jejich vzájemná provinění (způsobena špatnými lidskými vlastnostmi), za něž následuje krutý trest; velikou roli hraje vztah mezi matkou a dítětem (matka se vůči dítěti často proviní tím, že zanedbá své mateřské povinnosti)
- boj s přírodou a nadpřirozenými silami, které zasahují do života lidí a často je trestají za jejich provinění a morální pochybení (mezi prostým lidem to mělo výchovný charakter)
- osudovost - osudu se nedá uniknout a není správné chtít proti němu bojovat, popřípadě chtít znát svou budoucnost
- epizeuxis (např. šiju, šiju...)
- refrén (např. Sviť měsíčku, sviť, ať mi šije nit. Nechoď dceruško k vodě ven.)
- anafora (např. k jezeru..., k jezeru...; vari..., vari...)
- řečnická otázka (např. Kterak nemám vzpomínati smutná na matičku?)
- apostrofa (např. sviť měsíčku)
- hyperbola (např. stokrát jsem tě prosila)
- metafora (např. perly = slzy)
- přirovnání
- inverze (např. já žalostí hynu - místo já hynu žalostí)
- oxymóron (např. mokře chodí v suše; v pláči se těší)
- metonymie (např. rozdrcené, zahozené růži = smutná dívka, které byl zničen život; ošemetné sítě = je polapena
- zvukomalba (např. buch, buch)
Bílý holoubek = ve slovanských pověstech symbolizoval duši člověka, jenž umřel nevinný; zde ženě zároveň připomíná její vinu Umělecké prostředky:
- inverze
- paronomázie (např. líbej si je, líbej)
- apostrofa (např. Směj se, směj, nevěsto!)
- personifikace (např. běží časy, běží; žel její pomalu zahynul)
- metonymie (např. kámen veliký tlačí její tělo = tíha viny)
- synekdocha (např. škoda by tvých očí = tebe)
- odraz v hudbě: A. Dvořák, Z. Fibich, V. Novák
- odraz v malířství: M. Aleš, J. Mánes, J. Zrzavý
- film/divadlo: 70. léta 20. století - zdramatizováno J. Suchým v Divadle Semafor; 2000 - zfilmováno F. A. Brabcem (čtyřikrát oceněno Českým lvem)
Zdroj: Anna Jandová/Mikrotubulus, 15.05.2020
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Karel Jaromír Erben - Kytice z pověstí národních (rozbor)
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
démoni hlava rodiny jazyková stránka absolutní hrobař jízdní hlídka inscenace Palmer červená karkulka neoby záboj lét vize mcEwan na plechárně slepota ford pracovního postupu Mefistofeles Jan Nepomuk za sny POD MASKOU SMÍCH barvy podzimu casting zrdcadlo trnité údolí Krej bertolt brecht Sága rodu Forsytů Petr Bezruč artušova
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 374 715
Odezva: 0.08 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí