ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Poláček Karel (*22.03.1892 - †21.01.1945)

­­­­

Bylo nás pět (14)

Bylo nás pět je posledním dílem, které Poláček napsal před svou deportací v roce 1943. Kniha byla částečně inspirována jeho dětstvím v Rychnově nad Kněžnou a uzavírá tak jeho literární tvorbu. Navzdory tíživé situaci, ve které se nacházel, dokázal napsat příběh o období života, kdy vůbec největší starostí je, zda vás otec vezme na představení do cirkusu.
Kniha byla vydána až po jeho smrti v roce 1946 Knihovnou Svobodných novin a od té doby byla několikrát znovu vydána různými českými nakladatelstvími.
Vypravěčem příběhu je školák Petr Bajza, který má, stejně jako Poláček, otce vedoucího obchod se smíšeným zbožím, co si potrpí na vzdělání. Jeho matka je laskavá a starostlivá, služebná Kristýna otravná. Petr má také sestru Mančinku a staršího bratra Ladislava, který už bydlí jinde. Nejradši ale tráví čas se svými přáteli: Antonínem Bejvalem, Čeňkem Jirsákem, Eduardem Kemlinkem a Josefem Zilvarem. Spolu prožívají dětství plné dobrodružství. Chodí se koupat, válčí s kluky z okolí a holek se ještě pořád štítí. Poté ale přijde nemoc a sen, jenž Petra a jeho kamarády přenese do exotické Indie, jež se nakonec od prostředí českého maloměsta v mnohém neliší.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1979 (6. vydání tamtéž). Ilustroval Josef Hlinomaz. Počet stran: 219.

O AUTOROVI:

Karel Poláček se narodil 22. března 1892 v Rychnově nad Kněžnou. Psal v období meziválečné literatury, která se vyznačuje realistickým zobrazením životy. Autoři tohoto proudu se nebáli kritizovat poměry ve společnosti a často se věnovali tématům, jako je sociální nerovnost, korupce a byrokratismus.
Byl to český spisovatel a novinář, jeho díla se vyznačují humorem, nadsázkou a satirickým pohledem na svět. Mezi jeho nejznámější knihy patří romány Hostinec U kamenného stolu, Muži v offsidu a povídka Edudant a Francimor.

CHARAKTERISTIKA KNÍŽKY:

Jedná se o knihu epického žánru - román. Román je rozsáhlý (popisuje delší časový úsek než povídka, často životy několika generací), obsahuje velké množství postav, nejčastěji ve formě prózy. Hlavní myšlenka knihy je humorná oslava přátelství i dětství a kritika maloměstské mentality a pokrytectví. Námětem je dětství autora v jeho rodném městě.

INFORMACE O DÍLE:

Dílo se odehrává v Rychnově nad Kněžnou, kde Poláček vyrůstal, a zachycuje atmosféru maloměsta a dětství za první republiky.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Petr Bajza - vyprávěč a hlavní hrdina; veselý, chytrý, vynalézavý a má smysl pro humor; zamiloval se do Evy, dcery cukráře; snaží se mluvit spisovně, když chce dělat dojem
Antonín Bejval - Petrův nejlepší kamarád; často "Vynalézá" lumpárny; lakomý, ale k Petrovi štědrý; vždy má mnoho bláznivých nápadů
Josef Zilvar z chudobince - Petrův kamarád, který je starší než ostatní kluci; žije v chudobinci; statečný a věrný; kouří cigarety
Eduard Kemlink - Petrův kamarád, velice inteligentní; má psa Pajdu; i když je inteligentní, věří na duchy
Čeněk Jirsák - Petrův kamarád; pobožný a sbírá hříchy pro zpověď; naivní a věří pohádkám

Další postavy: tatínek Bajza, maminka Bajzová, Kristýna, Eva Svobodová, Fajst, Veřekovi, Zilvar

STRUČNÝ DĚJ:

Petr Bajza a jeho kamarádi zažívají na maloměstě různá dobrodružství a lumpárny. Bojují s rivaly z jiných part, chodí do kina načerno, utíkají ze školy a užívají si bezstarostný život. Do děje se vplétá i Petrova zamilovanost do Evy a jeho touha po cirkusu.

V závěru knihy Petr onemocní spálou a má horečnatý sen o cestě do Indie se svými kamarády a Evou. Sen je plný humoru a dobrodružství, ale zároveň obsahuje Petrovy tužby a obavy.

JAZYK:

Jazyk je převážně spisovný s dávkou nespisovného a někdy i knižního s hovorovými výrazy.

ZÁVĚR:

Tato kniha ve mě vzbudila myšlenky na vypravování táty o jeho dětství a nutí mě k zamyšlení nad důležitými životními otázkami. Četba mě docela bavila a doplnil jsem ji i o filmové ztvárnění.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Arecuk, 09.05.2024

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bylo nás pět, Bylo nás pět (2), Bylo nás pět (3), Bylo nás pět (4), Bylo nás pět (5), Bylo nás pět (6), Bylo nás pět (7), Bylo nás pět (8), Bylo nás pět (9), Bylo nás pět (10), Bylo nás pět (11), Bylo nás pět (12), Bylo nás pět (13), Bylo nás pět (14)
-Bylo nás pět (rozbor)
-Hlavní přelíčení, Hlavní přelíčení (2)
-Hostinec U kamenného stolu, Hostinec U kamenného stolu (2)
-Hrdinové táhnou do boje
-Michelup a motocykl
-Muži v offsidu, Muži v offsidu (2)
-Podzemní město
-U nás v Kocourkově (filmová verze)
-Vše pro firmu, Vše pro firmu (2)
Čítanka-Bylo nás pět, Bylo nás pět (2), Bylo nás pět (3), Bylo nás pět (4), Bylo nás pět (5), Bylo nás pět (6), Bylo nás pět (7), Bylo nás pět (8), Bylo nás pět (9), Bylo nás pět (10), Bylo nás pět (11)
-Edudant a Francimor, Edudant a Francimor (2), Edudant a Francimor (3), Edudant a Francimor (4), Edudant a Francimor (5), Edudant a Francimor (6), Edudant a Francimor (7), Edudant a Francimor (8)
-Hedvika a Ludvík
-Hlavní přelíčení, Hlavní přelíčení (2), Hlavní přelíčení (3)
-Hráči
-Hrdinové táhnou do boje
-Lehká dívka a reportér
-Michelup a motocykl, Michelup a motocykl (2), Michelup a motocykl (3)
-Muži v offsidu, Muži v offsidu (2), Muži v offsidu (3), Muži v offsidu (4), Muži v offsidu (5), Muži v offsidu (6), Muži v offsidu (7), Muži v offsidu (8), Muži v offsidu (9), Muži v offsidu (10), Muži v offsidu (11), Muži v offsidu (12), Muži v offsidu (13), Muži v offsidu (14), Muži v offsidu (15), Muži v offsidu (16)
-Okresní město
-Otec svého syna
-Pásky na vousy
-Podzemní město, Podzemní město (2)
-Povídky izraelského vyznání
-Povídky pana Kočkodana, Povídky pana Kočkodana (2), Povídky pana Kočkodana (3)
-Vše pro firmu
-Vyprodáno, Vyprodáno (2)
-Židovské anekdoty
-Žurnalistický slovník
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Poláček - Bylo nás pět (14)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)