ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

May Karl (*25.02.1842 - †30.03.1912)

­­­­

Dobrodružství v jižní Africe

  • cestopisný román
  • jedná se o první čtyři kapitoly románu Quimbo (respektive o pouze první vyprávění Boer van het Roer)

Dobrodružný příběh z období bojů Holanďanů proti Angličanům v jižní Africe.
Značně primitivní děj je plný divokých honiček, stopování, úkladů a mstivých výpadů na obou stranách bojujících táborů. K záporům této knihy, vydané u nás v roce 1992 nakladatelstvím Gabi (Český Těšín), je nutné přičíst velice zastaralý překlad bez potřebné aktualizace.

OBSAH:

Cestovatel se vydá do jižní Afriky navzdory nebezpečí, které se skrývá v přicházející válce. Na cestu si najal průvodce, Quimba, od něhož se dověděl současné poměry v zemi. Kaferský náčelník Čeka sjednotil kaferské kmeny a zavedl vojenské zřízení, tím posílil obranu proti Evropanům. Jeho vlastní bratr Sikukuni ho ale zabil a chtěl se zmocnit vlády. Tím vypukly boje mezi ním a Boery. K tomu transvaalská republika chtěla vybudovat železnici, a tak se stát nezávislou, tomu se ale Anglie snažila zabránit, proto zmobilizovala Sikukuniho a jeho vojsku poskytla zbraně proti Boerům.

Cestovatel v domovině slíbil několika lidem, že se poohlédne po jejich rodinách, jednou z nich jsou i von Helmersové. Na ni se zeptal Keese Uyse místního obyvatele, kterého potkal. Od něj se také dověděl více o místní situaci. Uys se k němu chtěl na cestě přidat. Daleko ale nedošli, když potkali dívku Mitjé, jela pro léčitele, protože matka byla nemocná. Cestovatel měl s sebou lékárničku, proto se vydali za dívkou zpět domů. Od Uyse se dověděl, že je nastávající ženou Jana von Helmerse, vnuka muže, jenž sem před mnoha lety odjel. Cestovatel matku ošetřil, Uys odjel za Janem, který se vydal na střetnutí náčelníků klanů, kteří chtěli napadnout Sikukuniho.

Cestovatel s Quimbem šli do lesa něco ulovit a zachránili Angličana Greye před divočákem, muž poté utekl. Cestovateli se to zdálo divné a za chvíli spatřil několik Kafrů. Rychle ukradl koně a pádil zpět do domu. Uvnitř našel tři Kafry a Sikukuniho, zajali Mitjé, ale chtěli zabít Jana, protože on zabíjí Kafry. Cestovatel zaútočil, ale Sikukuni utekl. Cestovatel s Quimbem se vydali zpět ke zbytku Kafrů a zabili je, ale Grey a Sikukuni utekli.

Po Greyovi zbyly jeho věci, jež cestovatel prohledal a rozluštil zašifrovaný vzkaz. V nejbližší době má dojít k předání anglických zbraní. Zjistil také, že je v domě zrádce, proto Sikukuni ví, kde se koná tajná porada. Dům byl posílen několika sousedy a cestovatel s Quimbem jeli za Janem, pár hodin před cílem potkali Sikukuniho bandu a zajali Greye, od něhož získali další zašifrovaný vzkaz. Dohodli se, že počkají na Sikukuniho, aby ho neminuli. Vypukla bitva a Kafrové byli poraženi, přesto většina Kafrů utekla a v čele se Sikukunim jeli do domu, aby se Janovi pomstili za přepadení a ztráty. Celé shromáždění jelo za nimi. Obyvatelé domu se bránili statečně, ve vítězství jim ale hlavně pomohli cestovatel, Jan a jeho hlídači jaguár a pštros. Přesto Sikukuni a jeden muž utekli.

V domě se další den sešlo mnoho lidí a domlouval se další postup. Stala se ovšem i jedna milá věc, Mitjé poznala svého otce, byl jím Somi, bratr Sikukuniho, který se má stát králem. Somi, cestovatel, Jan, Quimbo a mnoho dalších se vydali na místo předání zbraní. Zajali zde několik významných Angličanů, od nichž se dověděli o dalších plánech Sikukuniho, hlavně kde má rozmístěny vojáky. Munice je zabavena, ale vozy nyní musí dopravit přes hory ke svému vojsku. Problém je však v tom, že právě po cestě jsou rozmístěni nepřátelé. Nezbývá jim nic jiného než je postupně zabít. Nakonec se setkali se spojenci a vyrazili k nepříteli, jedno vojsko padlo krvavě, ale Somi rozhlásil, že každý se k němu může beztrestně přidat. Sikukuni tak zažil, jak jej jeho armáda opustila. Poslední boj se tak odehrál mezi Sikukunim a Janem. Z tohoto velkého vítězství později vznikla Jihoafrická republika.

ANALÝZA:

Román Quimbo byl složen až po Mayově smrti z jeho 3 povídek: Boer van het Roer (= dobrodružství v jižní Africe), Der Girl-Robber a Na Tygřím mostě (An der Tigerbrücke). Byly doplněny názvy kapitol, 3. část byla rozdělena do více a text byl mírně modifikován z důvodu lepší návaznosti. Jedná se o klasické Mayovy dobrodružné příběhy, okořeněné typickým jemným humorem.

Dobrodružství v jižní Africe je dobrodružný historický příběh z africké oblasti. Aby autor docílil rychlému spádu děje, neužívá dlouhé popisné pasáže a nekonečné dialogy. Využije jen nástin krajiny a poté se plně věnuje ději. Úplně na začátku ukazuje čtenáři Afriku a současnou politickou situaci. Samotný děj se stává vyústěním konfliktu.

Postavy nejsou nijak zvlášť propracované, což je u dobrodružných příběhů obvyklé. Vypravěčem příběhu je cestovatel, jehož jméno není čtenáři známé, je oslovován jen jako nynheer. Není také známá jeho minulost, čtenář ví jen to, že se rozhodl procestovat Afriku. Je rozvážný a má znalosti, které mu pomáhají přežít v přírodě. Je čestný a také odvážný, boji se nevyhýbá, proto také netrvalo dlouho a stal se účastníkem bojů mezi Kafry a Boery.

Zajímavou postavou je Quimbo. Komická postava, dělá ze sebe velkého hrdinu, ale když se přiblíží nebezpečí, stane se z něj strašpytel, jenž by snad ze strachu dovedl nepřítele ukecat. Jeho komičnost ještě podtrhuje jeho řeč, protože moc dobře neovládá cestovatelův jazyk.
Tahle postava je velmi podobná muži s parukou, která vystupuje v knihách o indiánovi Vinnetou. Ačkoli se zdá, že by v boji byl nepoužitelný, v této chvíli se v něm probudí statečnost a jeho bojové umění. V boji s Kafry si vedl velmi dobře, poté na to byl také náležitě pyšný.
Často také vychvaluje své přednosti, krásu, odvahu, je velmi sebejistý. Ovšem působí to velmi směšně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: antalin, 14.01.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karl May - Dobrodružství v jižní Africe







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)