ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kesey Ken Elton (*17.09.1935 - †10.11.2001)

   
­­­­

Vyhoďme ho z kola ven /Přelet nad kukaččím hnízdem/ (8)

Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války, uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová tou druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2010 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu One Flew Over the Cuckoo's Nest přeložil Jaroslav Kořán. Počet stran: 275. ISBN: 978-80-257-0265-9.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Randle Patrick McMurphy - zrzavý irský svalovec, živel, rebelant tělem i duší, profesionální karbaník; vypočítavý, racionálně uvažující; bývalý voják (odměněn válečným křížem za boje v Koreji)
slečna Ratchedová (Velká sestra) - chladná, neústupná, odměřená, konzervativní, logicky uvažující; dokonale ovládá své pohnutky, dokáže prakticky za jakékoli situace udržet svou mimickou masku schovanou za nacvičeným plastikovým úsměvem; ztělesňuje vládu nad systémem (Kombajn)
černí frajeři - trojice ošetřovatelů, která poslušně plní rozkazy Velké sestry
Bromden - vypravěč příběhu, syn náčelníka jednoho indiánské kmene => přezdívka Náčelník Hbitý koště; předstírá hluchoněmého, díky čemuž má možnost být přítomen i rozhovorům, které nejsou určeny uším pacientů; bývalý voják

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Ostatní pacienti (Cheswick, Harding, Bibbit, Fredrickson, Sefelt a další) a doktor

DĚJ:

Tento poutavý příběh, jemuž se později dostalo i filmového zpracování (Přelet nad kukaččím hnízdem od režiséra Miloše Formana), začíná příchodem nového pacienta do oregonského ústavu pro duševně choré. Randle McMurphy je sebevědomý irský pětatřicátník, jenž se chce ulít z práce na nápravné farmě a prohlašuje se za psychopata. Dostává se tak přímo do středu dění jednoho obyčejného amerického ústavu, jemuž pevnou rukou vládne takzvaná Velká sestra. Program oddělení je naplánován na minutu přesně a pacienti jsou každodenním stereotypem otupělí. Zde se může čtenář seznámit postupně se všemi pacienty a vyslechnout jejich životní osudy.

Důležitou postavu celého příběhu je vypravěč - pan Bromben. Prostřednictvím jeho unikátního popisu si lze snadno představit, jak McMurphy začne bourat zaběhnuté návyky oddělení a jak strhává na svou stranu ostatní pacienti, kteří díky jeho drzosti začínají pookřávat a vylézat ze svých zavřených skořápek. Budete tak svědkem proměny prakticky celého oddělení, mentality pacientů a taktéž pracovníků (McMurphy si získává na svou stranu rovněž přízeň nesmělého doktora). Pacienti si tak pod vedením svého nového vůdce vynutí například založení provizorní herny či změnu rozvrhu kvůli basebalovému mistrovství.

Ke zvratu v McMurphyho chování dochází při návštěvě bazénu, kde mu plavčík sdělí, že délka pobytu na oddělení závisí pouze na Velké sestře, která se v poslední době stala terčem veškerých vtípků a arogance pacientů. Mack proto s provokováním končí a chová se jako beránek. Plní do puntíku vše, co mu panovačná Velká sestra nařídí a začíná ignorovat své spolubydlící. S McMurphyho pasivností vůči Velké sestře se vše na oddělení začíná vracet zpět do starých kolejí...

V další části knihy dochází opět k obratu o sto osmdesát stupňů a Mack se pustí do dalšího válečného kola s Velkou sestrou. Tentokrát začne ve velkém stylu! Jakoby náhodou rozbije pěstí čelní sklo sesterny (vše vysvětloval omluvou, že sklo bylo tak vypulírované, že si myslel, že tam vůbec není), při pravidelných sezeních strhává veškerou pozornost na sebe a skáče Sestře do rádoby terapeutických monologů. Dokonce zorganizuje rybářský výlet, který si nakonec pod patronát bere samotný doktor. Na výletě se bude moci čtenář seznámit s novou postavou - pohlednou Candy, přítelkyní od McMurphyho, jež vše zařídila. Na jednodenní vycházce z nemocničního prostředí si všichni užívají šťastného života a Mack jim po dlouhé době ukáže, že je život taky o něčem jiném než jen o zaběhnutém stereotypu pod taktovou Velké sestry.

Členové výpravy se po příchodu dostávají do sporu s černými frajery. Nakonec dojde k bitce, jíž se zúčastní McMurphy a Bromden. Oba dva jsou posláni na oddělení pro narušené a dostávají elektrošoky. Nicméně tahle terapie ani na jednoho z nich nezabírá a Mack po příchodu na oddělení plánuje večírek ve velkém stylu. Billy Bibbit si dal totiž rande s Candy, kterou poznal během výletu, a proto se pořádá velká oslava. Přesvědčí nočního dozorce, aby se k nim přidal a pomohl dostat se Candy a její přítelkyni Sandy na oddělení. Následuje bujará oslava podpořená množstvím alkoholu. Podle propracovaného plánu se má McMurphy ráno ztratit spolu s děvčaty, ale zaspí a na zdevastované oddělení přichází Velká sestra s černými frajery...

Kniha končí dobrovolným odchodem několika pacientů z oddělení, smrtí Billyho (je načapán s Candy na samotce a vlastnoručně si podřeže krk), posláním Macka na lobotomii (výřez části mozku) a následným "hrdinským" činem Náčelníka, jenž trosku, která zbyla z McMurphyho, z lítosti zabil.
Úplný závěr knihy pak tvoří útěk pana Bromdena z oddělení zpět ke své rodné řece Kolumbii.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi nesmírně líbila. Nejvíce mě zaujal vyprávěcí styl pana Bromdena, alias Náčelníka Hbitý koště, jak jej černí frajeři s posměchem nazývali. Vypravěč trpěl panickým strachem z Velké sestry a systému, kterému říkal Kombajn. I přestože byl největší a nejsilnější na oddělení, dělal podřadné práce a bál se i vlastního stínu. Sebedůvěru mu dodal až příchod McMurphyho, s nímž vytvořil přátelské duo. S tímto souvisí i Náčelníkova hraná nemoc (dělal se hluchoněmým), ale postupně získal ztracené sebevědomí a začal opět komunikovat. Musím se opakovat, ale bylo to brilantní dílo, které lze řadit mezi nejlepší poválečné romány historie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.02.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Ken Elton Kesey - Vyhoďme ho z kola ven /Přelet nad kukaččím hnízdem/ (8)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)