ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­

Sedm svateb a jeden rozvod

  • Sedm svateb a jeden rozvod je soubor povídek od známých autorů (Michal Viewegh, Kateřina Tučková, Petra Soukupová, Hana Lasicová, Dora Čechova, Marek Epstein a Irena Hejdová)
Do jisté míry to přestává platit, přesto ale bývá den svatby jedním z nejdůležitějších v životě většiny lidí. A nic na tom nemění, že leckdy neprobíhá tak romanticky, jak by si zejména ženy představovaly. Cosi tuší, ale kvůli výpadkům paměti neví kdy, kde a hlavně koho si má vzít hrdina povídky Michala Viewegha. O nabídce k sňatku, která se neodmítá, píše Kateřina Tučková. Mezi rozumem a citem se rozhoduje nevěsta Petry Soukupové. Barvitě a se smyslem pro humor líčí svatební den Hana Lasicová...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Listen v Jihlavě roku 2014 (1. vydání). Počet stran: 163. ISBN: 978-80-86526-79-9

OBSAH:

Soubor povídek Sedm svateb a jeden rozvod se společným tématem svatby v podání sedmi autorů pobaví a potěší nenáročného čtenáře. Čtivé, zajímavé i úsměvné příběhy rozepisují téma současné podoby vztahů mladých párů, zahrnujících řadu problémů a nepříjemností, které mohou pošpinit onen vysněný a vytoužený den "D".

  1. Michal Viewegh v povídce Chuanovy svatební přípravy líčí nesnáze čtyřicátníka, jenž kvůli srdeční zástavě a následné hospitalizaci ztratil paměť. Zápasí sám se sebou, protože nepoznává ani sám sebe. Pokouší se zjistit nějaké informace v diáři a skutečně objeví jistou indicii v záznamu o svatbě. Přijímá hovor, aniž by tušil, kdo je žena na druhém konci. Snaží se vést hovor diplomaticky, aby případně neurazil svou nevěstu, pokud tedy právě tato žena má být tou, s níž se měl oženit. Usoudí, že volající není jeho nevěstou a nevědomky ji urazí. Poté se vypraví pro svatební prsteny, které měl ten den vyzvednout, v naději, že se o své nevěstě dozví něco ve zlatnictví. Po strastiplné cestě Prahou (problémem je vzpomenout si na cestu, způsob používání městské dopravy atd.) se ve zlatnictví dozvídá, že se téměř minul se svou nevěstou, jež ovšem svatbu zrušila se slovy, že si nemůže vzít muže, který jí právě do telefonu odpřisáhl, že se vůbec nežení.
    Téma amnézie se u Viewegha neobjevuje poprvé - stává se hlavním motivem prózy Můj život po životě, kterou autor napsal v roce 2013, v době zotavování se po prasknutí aorty, kdy sám musel postupně kvůli fyzickým i psychickým následkům znovu objevit svůj vlastní život.
  2. Kateřina Tučková v povídce o nevyužité příležitosti s názvem Nabídka, která se neodmítá představuje kamarádky Karolínu a Milenu, ženy středního věku, které společně vedou útulek pro zatoulané kočky. Svobodná Karolína dostává záhadný dopis od Itala, jenž ji prý spatřil v televizi, zalíbila se mu a rád by ji k sobě pozval. Karolíně se sice zdá, že se jedná o špatný vtip, Milena ji ale nabádá k odpovědi, a tak si oba vymění ještě několik dopisů, načež korespondence na pár měsíců zamrzne. Karolína s Milenou v té době zkoušejí propagovat svůj útulek i přes internet a Milena odjíždí za synovcem do Prahy, aby jí pomohl se zavedením stránek. Až Milenin šokovaný manžel otevře Karolíně oči, když za ní přiběhne s dopisem na rozloučenou, ve kterém se Milena omlouvá a přiznává, že na pohled absurdní nabídku k sňatku od cizího muže přijala právě ona, odcestovala za Italem místo ní a našla u něj štěstí.
  3. Petra Soukupová v povídce Koláč představuje pochybnosti nevěsty Marcely, která se rozhoduje mezi rozumem (ten jí velí vzít si zavedeného, hodného a pohledného muže) a citem (ten ji láká za jiným mužem, jenž ovládl její srdce). Být dobrou ženou muži, který nabízí bezproblémovou budoucnost, nebo se poddat vášni? Marcela se užírá ještě poslední den před svatbou, snaží se raději vyhnout situaci, při níž by se měla s milencem setkat. Nakonec se rozhodne svatbu nezrušit - ovšem s tím, že dnes si ještě naposledy užije, pokud potká Tomáše... "Ale dneska to bude naposledy, Márč, ber to tak," nalhává sama sobě...
  4. Hana Lasicová v povídce Teta Kristína se vdává popisuje očima předškolního dítěte svatební přípravy své tety ve svatební den. Maličké si nikdo nevšímá, nevěsta i její pomocnice jsou nervózní a podrážděné, nic se nedaří podle plánu a malá Ninka nechápe, proč nedostane nic dobrého, když jsou stoly plné jídla, proč ji nikdo neodvede na WC, když potřebuje, proč jí berou panenku na hraní, aby ji posadili na kapotu auta... Svatební veselí sleduje zpod stolu. Bujaří svatebčané určují vývoj oslavy, aniž by respektovali přání nevěsty, Ninčini rodiče spoléhají jeden na druhého, že se o malou jeden z nich postará, takže se o ni nezajímá vlastně nikdo. Ninka se vydá na výpravu hotelem a v jednom z pokojů objeví svou uplakanou tetu, s níž jsou naladěny na stejné vlně. Ale místo toho, aby jí vylíčila své dětské křivdy, zopakuje pouze větu, která jí ten den utkvěla v paměti: "Nedá se nic dělat, teto, teď už musíš vydržet..."
  5. Hrdiny povídky Tahem zapni, tlakem vypni od Marka Epsteina jsou čtyřicátník Franta a jeho kamarád Habrman, "Habr". Povídka je sestavena ze dvou dějových linií, jejichž spojitost pochopíme zhruba uprostřed textu - dozvídáme se, že Habr nezdravě žárlí na svou přítelkyni, citově ji vydírá, ničí její věci, dokonce se pokusí oběsit. Franta se jej snaží povzbudit vzpomínkou na mládí a uspořádá výpravu do Hradce, kam se i kdysi vydali na rockový festival. Dostanou se ale jinam, než plánovali - ocitají se na cizí svatbě, předstírají, že jsou členy rodiny, aby alespoň ochutnali ze svatební tabule, než se jim podaří nepozorovaně se vytratit. Oba se náhodou ocitají v pravý čas na pravém místě - Franta mimoděk vyslechne rozhovor mezi nevěstou a otcem dítěte, které čeká. Tento mladík se rozhodl svatbu překazit a ženichovi vše vyzradit, Franta jej ale včas uzemní ranou pěstí a za pomoci dalších svatebčanů zpacifikuje. Habr zase pomáhá rozrušené nevěstě, jež z vlastní svatby ujela, ale havarovala. Habr ji vytáhne z vozu, a když mu začne líčit svou situaci, oboří se na ni s tím, že sám před několika hodinami málem visel na lustru... Oba se rozhovorem očistí, vrátí se spolu na obřad, svatba proběhne, oba cizinci se stanou hrdiny, baví celou společnost a sami se zde nastartují pro nový život.
  6. Dora Čechová v povídce Z lásky popisuje zmařený svatební den. Nevěsta těsně před svatbou vyměnila ženicha, ale zapomnělo se to oznámit jeho příbuzným, kteří se sjíždějí na svatbu. Tatínek je slavnostně, ale s obavami vítá, zatímco maminka peskuje a kritizuje nevěstu. Ze svatby se stane fraška v momentě, kdy se svatebčané dovtípí, že ženichem není jejich příbuzný. Vyklizení prostoru podivnými lidmi vítá především tatínek, nový ženich se mu líbí více než ten původní, zdá se být skromný, ale poctivý, tak jako svatba ve své nové podobě...
  7. Irena Hejdová vypráví v povídce Klišé příběh zralé dámy, jež vzpomíná na svá zlatá léta. Atraktivní slečna ulovila dobrou kořist, bohatého staršího muže, za něhož se provdala. Strávila s ním mnoho let blahobytu a nudy, protrápila se jimi, aby se nechala rozvést pouhý rok před tím, než její muž zemřel. Ironie osudu jí ukazuje její mladistvou bláhovost - nezaopatřená žije sama, než na stará kolena potká obyčejného muže s obyčejnými zájmy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana T., 13.01.2015

   
­­­­

Výpisek Sedm svateb a jeden rozvod ve slovenštině?

­­­­

Diskuse k výpisku
kolektiv autorů - Sedm svateb a jeden rozvod







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)