ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Fuks Ladislav (*24.09.1923 - †19.08.1994)

­­­­

Spalovač mrtvol (3)

"Největší lstí ďábla je, když sám o sobě prohlašuje, že není." (Giovanni Papini)

DOBA A MÍSTO DĚJE:

1937-1938, Praha

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Ilustroval Karel Teissig. Obálku s použitím kresby K.Teissiga navrhl a graficky upravil Miloslav Fulín. Vydala Mladá fronta dnes jako svou 4518. publikaci. Vydání 2. (v Mladé frontě první). Praha 1983.

HLAVNÍ POSTAVY:

Karl Kopfrkingl, Lakmé ("nebeská") - jeho žena, jejich děti ("čarokrásné"): Zina a Milivoj

DĚJ:

Pan Karl Kopfrkingl pracuje v krematoriu a má svou práci velice rád. Aby krematorium více prosperovalo, dokonce uzavře dohodu s panem Straussem, který má dát lidem při prodávání cukrovinek přihlášku právě do krematoria. Tam zrovna nastoupil nový zaměstnanec - pan Dvořák, kterého pan Kopfrkingl zaučuje a seznamuje ho s chodem tohoto ústavu: po jakých kolejích má rakev jet, po jak dlouhých intervalech se může spalovat, jaká je teplota v žárovišti a poskytl mu i mnoho dalších informací, o nichž mluvil často i v běžném životě.
Blízkými přáteli rodiny Koprfkingů jsou Willi a Erna Reinkovi. S Willim bojoval pan Kopfrkingl v první světové válce a oba neměli rádi násilí a vše s ním spojené. Willi však vstoupil do Sudetoněmecké strany a od té doby se jejich názory rozcházely. Přáteli však nadále zůstali. Willi často vyprávěl Karlovi o výhodách SdP, o jejím názoru na svět, o výhodách členství. Jednou pozval Karl i se synem Milivojem na box, protože tento sport měl velice rád Hitler. Jelikož Karl neměl rád násilí, neměl rád ani box, ale kvůli příteli tam šel. Willi byl ovšem v Čechách, a tak se bál promluvit jen trošku německy, protože Češi zrovna v té době přišli o Sudety. Karl, pro něhož byla vždy rodina svatá, který svou rodinu miloval nade vše a chtěl pro ni jen to nejlepší, nakonec podlehl Williho rozmluvám a v únoru vstoupil také do SdP.
Na Williho radu se jednou Karl převlékl za žebráka, aby pronikl do židovské komunity a tím poznal, co (kdo) je lepší. Karlova pozice v SdP krůček po krůčku rostla. Dokonce byl pozván do Casina, kde se scházeli vysocí němečtí představitelé. Právě tam se bavili i o jeho zaměstnání. Ředitel krematoria byl žid, což se SdP nelíbilo, a proto tam chtěli dosadit svého člověka. Toto místo navrhli dát Karlovi, ale dali mu jednu podmínku. Jeho žena byla původem také židovka, a tak ji musel Karl "odstranit". Provedl to tak, že ji dal smyčku kolem krku.
Karl tedy zůstal se svými dětmi sám. Na Milim začal pozorovat zženštilé chování. Další věcí, která zapříčinila jeho mrzutost vůči synovi, byla ta, že se Mili skamarádil s boxerem, jenž byl proti "vůdci". Protože Karl věděl, že by Miliho nevzali do německé školy, byl nucen ho zabít. Při společné návštěvě krematoria, kde byl pan Koprfkingl teď ředitelem, vzal tyč, umlátil syna a pak ho strčil do rakve k příslušníkovi SS, který měl být v nejbližší době zpopelněn. Z tak počestného člověka strana udělala vraha a lakomce...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 08.10.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)