Menu
Mňačko Ladislav (*28.01.1919 - †24.02.1994)
Smrt si říká Engelchen
Román se odvíjí jako pásmo vzpomínek jednoho z raněných partyzánů, který se těžce vyrovnává se skutečností, že jejich poslední boj zavinil smrt jejich hostitelů. Problém viny, s nímž se partyzáni musejí vypořádat, se rozrůstá v otázku cílů a prostředků, jimiž je cíle dosaženo.
Kniha vychází z osobního autorského prožitku a je nesena snahou o pravdivé zachycení partyzánských bojů na pomezí Moravy, a současně je i varující vzpomínkou na bezejmenné hrdiny, kteří partyzánům pomáhali a často nesli tíži nacistické msty. HLAVNÍ POSTAVY: Voloďa, Marta, Eliška, Nikolaj, Griška, Fred OBSAH: Román začíná v posledních hodinách války ve Zlíně, kdy je hlavní hrdina-partyzán Voloďa střelen do páteře. Lidé jej odnesou do bezpečí, do sklepa, kde čekají vyděšení na konce přestřelek v jejich městě. Kolaborant Kroupa se ve svém zájmu postará, aby byl dopraven do nemocnice, a tak se stává prvním pacientem v nemocnici, kde se o něho pečlivě stará nejen lékař, ale i zdravotní sestra Eliška, do níž se později zamiluje. Dlouhé týdny proleží na břiše a v této době se začínáme dozvídat o jeho osudu za války prostřednictvím jeho vypravování sestře Elišce. Příběh začíná jeho odchodem od matky k partyzánům. Jak se k nim dostal a o životě v horské vesničce Ploština. Vzpomíná na jednotlivé úkoly, které dostávali od velitele Nikolaje a jako partyzáni je plnili.
Jednoho dne Voloďa pozná krásnou dívku Martu. Marta je Židovka, ale to se on dozvídá až později. Voloďa je oproti ostatním chlapcům odtažitý od žen a nikdy na žádné kopanici s žádnou nic neměl. Ale do Marty se zamiluje a vznikne mezi nimi vztah. Marta poskytuje partyzánům tajné informace. K jejich získání využívá svojí ženské krásy a přitažlivosti.
Jednou, na přání Marty, partyzáni přepadnou vozy s německým generálem a dalšími vysoce postavenými vojáky. Marta generála napadne a v afektu ho brutálně zabije. Jako odpověď na tento čin byl do Zlína poslán Otto Skorzeny s jeho Jagdkommandem, a to s jasným cílem zlikvidovat partyzány.
Do oddílu přicházejí dva tajní zvědové. Chtějí se naoko přidat k partyzánům. Voloďa jim při vstupní prověrce nevěří, ale Fred, jeden z partyzánů a syn ředitele Kubiše, jednoho zná a zaručí se za něj. Dostane za úkol "ty dva nové hlídat", bohužel ti však využijí paniky kolem výbuchu pancéřové pěsti, při které zemře velitel Nikolaj, a unikají.
Oddíl dostává jiného velitele, Grišku, jenž se snaží novým systémem udržet disciplínu. Morálka však upadá i přesto, že on sám chce, ať zůstanou na Ploštině a brání ji před případnými útoky Němců. Ostatní partyzáni ho ale přehlasují a všichni odchází a zanechávají Ploštinu svému osudu.
Avšak po návratu za nějaký čas zjišťují, že ji Němci vypálili a všechny muže pozabíjeli. Marta a partyzán Karel tyto hrůzy náhodně sledovali z dálky. Karel se pod tíhou děsivého zážitku zastřelí. Marta po návštěvě Volodi v nemocnici také spáchá sebevraždu.
Oddílu nejlepších z mužů v čele s Petrem dá Griška úkol. Musí odvést pozornost Němců a Jagdkommanda a vlákat je co nejdále do hor, aby byli průsmyky volné a postupující fronta mohla bez problému projít. Začne dlouhý pochod přes hory. Skupina asi 20 mužů bez jídla a téměř bez spánku několik dnů pochoduje dál a dál s Němci v patách. Nikdo z nich už nevěří, že přežijí. Když najednou zjistí, že za zády Němce již nemají. Němci byli odvolání kvůli postupující frontě... Román končí Voloďovým odchodem z nemocnice. Slíbil totiž Martě, že se pomstí a najde a zabije německého velitele Engelchena, jenž měl na svědomí zkázu Plošiny. K ROMÁNU: Román popisuje tvrdé podmínky života partyzánů, života lidí za války na kopanicích. Ukazuje tvrdé praktiky Němců a dění na konci války i po jejím ukončení. A v neposlední řadě i lidské osudy poznamenané válkou. Příběh se dozvídáme retrospektivně, při vypravování Volodi. Mezi partyzány byli hlavně Rusové a také komunisti. VLASTNÍ NÁZOR: Tento román na mě silně zapůsobil. Mnohé věci jsem se dozvěděla. Například jsem netušila, že partyzáni měli tak propracovaný systém - jak informační, tak komunikační. I popis dění po válce může být pro někoho překvapujícím. Komunistická strana si vybírala, koho příjme. Mnoho uchazečů dokonce odmítlo, což pro "nás", generaci normalizace, je přímo neuvěřitelné. ZAJÍMAVOSTI: Podle skutečnosti: Ploština byla osada nedaleko Valašských Klobouk na Moravě, kterou 19. dubna 1945 nacisté vypálili a její obyvatele za podporu partyzánů zmasakrovali. Na Ploštině bylo zaživa upálených 24 osob, další tři osoby byly popraveny, jedna osoba byla umučena při výslechu.
Zdroj: Eliška Issa, 19.03.2011
Související odkazy
Čtenářský deník | - | Jak chutná moc |
- | Marxova ulice | |
- | Někdo mě chce zabít | |
- | Smrt si říká Engelchen |
Čítanka | - | Jak chutná moc |
Diskuse k výpisku
Ladislav Mňačko - Smrt si říká Engelchen
Štítky
čtyři mušketýři vražda v orient pecka dobro a zlo člověk a televize můj miláček Hercule Poirot Všichni moji synové na útěku prohnilé město psychologická próza hreben biebel Divá+Bára+celá+kniha Jekylla a pana Hyda edvard valenta Dvojí+tvář jablka Dalskabáty tábor bohyn Alkoholy pád Sevillský svůdce vzpoura manka aeneis Fantazie don quijot Kletba
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 721 224 028
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí