ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Novák Ladislav (*04.08.1925 - †28.07.1999)

­­­­

Receptář

Jedná se o sbírku experimentální poezie a částečně i ukázky výtvarných prací tohoto turnovského rodáka. Sbírka "Receptář" byla poprvé vydána německy roku 1972, 1988 vyšla samizdatově a teprve roku 1992 oficiálně. Za důvod dočasného zákazu tvorby se uvádí podepsání Charty 77.

Sbírka je zajímavě rozdělena do hlavních bloků po devíti, následně do sedmi dodatků a nakonec je ještě přidán oddíl, kde se autor zabývá svým výtvorem nazvaným ichichvor.

JEDNOTLIVÉ ODDÍLY:

9 básní pro pohybovou recitaci
Jedná se o velmi zajímavé "básně", které vždy poskytují krátký návod, jak by měly být správně recitovány. Osobně si myslím, že autorovým záměrem bylo přimět nás, abychom se zamysleli nad všedními věcmi z té nevšední stránky a spatřit v nich ukrytou krásu. Zaujala mě především tato báseň, jejíž recitování si dovedu velmi živě představit v prostředí třebíčského Zámostí:

Sníh
Onoho podzimního (či zimního) večera, kdy napadne první sníh, načerni si dlaň sazemi a procházej se ulicemi tak dlouho, dokud se ti nepodaří začernit pokožku náhodně potkané blondýny. Jestliže se ti podaří začernit jí kůži s jejím souhlasem (nejlépe v nějakém klenutém průjezdu starého domu), pochopíš teprve, co míní slovem "krása" autor básní pro pohybovou recitaci Ladislav Novák z Třebíče.

9 erotomagických poloh
Nejedná se o nejrůznější sexuální polohy, jak by si kdekdo mohl podle názvu odvodit, nýbrž o různé pozice, které by měly člověku umožnit vnímat svět kolem něj z nových úhlů a zároveň prospět tělu a mysli. Najdeme zde proto návody pro polohy, které očišťují sluch (Poloha vnitřního ucha), zabraňují nadměrné konzumaci piva (Vratislavova poloha) nebo zahánějící zlé myšlenky (Poloha plamene).

Poloha katastrofická

  • Na jedné kolečkové brusli pokus se sjet tobogan, přičemž chodidlo druhé (bosé) nohy přidržuj oběma rukama. Doba, kterou strávíš v sádrových obvazech, patří k tomuto cvičení.
  • V pátek třináctého.
  • Dodává duchu mimořádné pružnosti.

9 receptů
Oddíl devíti receptů inspirovaných předními představiteli surrealistického umění (např. Toyen, Salvador Dalí, André Breton atd.), se kterým Novák v počátcích své umělecké dráhy taktéž koketoval.

Ústřice á la Toyen
1 litr dešťové vody, v níž se umyla lesbičanka
1 dcl vdovích slz
2 dcl lehkého světlého vína
to vše smíchat na zrcadle a přidat
5 g květu čerstvého blínu ¼ kg ústřic

9 návodů, jak se chovat před obrazy
Zde Novák uvádí pokyny, jak se máme chovat před slavnými díly světových autorů, aby to ještě umocnilo požitek z uměleckého díla. Oddíl obsahuje instrukce týkající se např. da Vinciho Mony Lisy, Ráje od Bosche nebo i Novákova díla Dvojzvratná alchymáž.

Před Ledou s labutí od Correggia
Leda, údajně dívka neskonalé krásy, byla svedena Diem, který se převtělil do labutě, jež spadla dívce do náručí po honičce s orlem. Zeus Ledu svedl a výsledkem jejich splynutí byla dvě zlatá vejce, nicméně dívka strávila tu noc i se svým chotěm a nakonec měla děti čtyři. Neví se proto, který potomek byl Diův a který smrtelný. Do čtveřice dětí patří mimo jiné i Helena, později zvaná Trojská.

vytrhni živé huse několik per, nemůžeš-li husu pronést až před obraz, pohoď před ním alespoň tři bělostná pera.

9 imperativů
Oddíl obsahující básně, kdy jedno dané sloveso, které zároveň tvoří název básně, autor obměňuje v mnoha různých situacích a vybízí tak čtenáře, aby se zamyslel nad jeho mnohoznačností.

9 interpretovaných kreseb
Jedná se o tzv. topologické kresby, tzn. kresby provedené jedním tahem, obsahující návody, jak dané kresby "dokončit".

7 dodatků
Obsahuje pododdíl "9 salónů", kde jsou popisovány pokoje pro nejrůznější účely (např. Astrální salón, Rajský salón nebo Prenatální salón), "Iniciace", "Ob-léčení" nebo velmi zajímavé "Hmatové básně". Všechny oddíly jsou velmi podobné úvodním pohybovým básním, protože většinou se jedná o instrukce, které mají po splnění přivodit určité pocity.

Putování s ichichvory
Ichichvor je neexistující výraz, který autor vytvořil složením německého ich (já) a chvor, což má připomínat české tvor. Zároveň se inspiroval hovorovým pišišvor, což je slovo údajně pocházející z maďarštiny. Slovo ichichvor označuje topologické kresby ve tvaru jakýchsi potvůrek, které potom autor vyřezává z měkké molitanové hmoty a nakonec rituálně pálí. Tato část obsahuje monology ichichvorů (mají zajímavá jména jako např. Okšandýna, Ivirdór nebo Oblumbaramba) a jejich historii od nápadu až po realizaci.

VLASTNÍ NÁZOR:

Poezie Ladislava Nováka je velmi zajímavá. Veškeré jeho experimentální básně mají nápad, jsou hravé a evokují v člověku pocity a představy, i když se čtenář třeba nerozhodne přímo převádět jeho básně do praxe. Tato poezie mě velmi zaujala díky své bezprostřednosti a čtverácké dovádivosti, i když se jinak vůbec neřadím mezi příznivce experimentální literatury a jejích odnoží.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 20.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Receptář
-Zrození duhy: indiánská poezie
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Novák - Receptář







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)