ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Smoljak Ladislav (*09.12.1931 - †06.06.2010)

   
­­­­

Blaník (2)

Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že "jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežít."

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Ladislav Smoljak, filmový a divadelní režisér, scenárista a především herec, se narodil 9. prosince 1931 v Praze a zemřel 6. června 2010 v Kladně. Pracoval rovněž jako asistent na Fakultě technické a jaderné fyziky Karlovy univerzity či jako redaktor Mladého světa. Úzce spolupracoval se Zdeňkem Svěrákem, s nímž psal hry pro Divadlo Járy Cimrmana.

PROSTŘEDÍ:

Hlavní sluje v hoře Blaník

NÁMĚT:

Vyčkávající blaničtí rytíři

HLAVNÍ POSTAVY:

rytíř Hynek z Michle - přednosta svatováclavské kanceláře; ženatý s bludičkou, se kterou má dítě; často zadumaný; plní pokyny svatého Václava na slovo
rytíř Smyl Flek z Nohavic - jedná se o kronikáře, jenž zapisuje vše důležité; vychytralý, důmyslný a důvtipný
Veverka z Bitýšky - velitel druhé jízdní od Lipan; nesouhlasí s velením svatého Václava a snaží se prosadit radikální změny
Josef Chvojka - učitel dějepisu, který se náhodou dostane do sluje k rytířům; chytrý, mazaný a zvědavý

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Cimrman chtěl vyvrátit a zpopularizovat legendu o blanických rytířích tak, aby neublížila lidem, kteří marně čekají na spásu v podobě armády, která vyjede z hory. Činil tak, protože se mezi lidem tato legenda držela i nadále, co se ji snažil zesměšnit všemi možnými způsoby, aby se na ni zapomnělo. Hlavní myšlenkou je tedy seznámení s faktem, že blaničtí rytíři z hory nevyjedou.

MOTIVY:

Rebelie, utvrzenost, zvědavost

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Ve hře se objevuje místy veršovaná skladba, personifikace, ironie, alegorie, satira. Převážně je psána spisovnou češtinou.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dílo Ladislava Smoljaka se mi líbilo stejně jako jeho ostatní tvorba divadelních děl s cimrmanovskou tematikou. Lehká ironie a výrazná alegorie pouze podtrhává ten fakt, že mne tato divadelní hra zaujala od začátku až do konce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 09.10.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Smoljak - Blaník (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)