ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Lao-c' (-)

­­­­

Tao te ťing

  • podtitul: O tajemství hlubším než hlubina sama
  • filozofický text

Kniha o Tau a Síle představuje jedny z nejstarších čínských filozofických textů, které jsou především učením o hledání vnitřní harmonie.
Základ čínské knihy byl položen nejspíš v časech Konfuciových, ale její kanonická verze je stará asi 18 století. Texty původně tradované ústně měly povahu politického traktátu, rad a naučení poskytnutých vladaři, ale záhy se proměnily ve filozofického průvodce praktickým životem obyčejného člověka a později i v náboženský text. Symbolický jazyk umožňuje různost výkladu. Autorství je připisováno Lao-c', legendárnímu mistrovi, učenci a filozofovi, jehož odkaz je zachycen v první části knihy pojednávající o povaze Taa. Druhý autor je mladší a nejspíš byl rádcem některého čínského velmože. Jeho odkazem je druhá část knihy, která je věnována problematice vládnutí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dokořán v Praze roku 2005 (1. vydání). K tisku připravil a doslovem opatřil Václav Cílek. Ilustrovali Kristýna a Václav Cílkovi. Počet stran: 103. ISBN: 80-7363-011-7

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Lao-c', jedna z nejvýraznějších postav čínské filosofie, jejíž historická existence je ovšem nejasná. Lao znamená "ctihodný" nebo "starý". Zi, v české transliteraci c', je v tomto kontextu obvykle překládáno jako "mistr".

PROSTŘEDÍ:

Čína kolem roku 600 př.n.l.

NÁMĚT:

Možnost dát lidem řád, který by splňoval vše pro naprostou harmonii jak v životě, tak i ve vládě či společném soužití.

DĚJOVÁ LINIE:

Má 81 citátů a mudrosloví, které jsou rozděleny do dvou části. První část se zabývá otázkami bytí, původem, podstatou a účelem jsoucna a světatvorby, druhá část pojednává zejména o politické tematice či způsobech správného řízení, které lze uplatnit taktéž k lidem ve společnosti, v práci nebo užším kruhu se zaměřením.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor chtěl čtenáře seznámit s jeho myšlenkou správného způsobu života, který by bylo možné aplikovat v celkové společnosti. Své hodnoty stanoví na lidských vlastnostech, způsobech pochopení či dovednosti a neschopnosti porozumět.

MOTIVY:

Mír, řád, svoboda, volnost, charakternost, dokonalost.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

V knize se objevuje personifikace, přirovnání či alegorie. Text knihy je napsán spisovnou češtinou.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je napsána velice zajímavě, netradičně a s jistým vlastním kouzlem, které mne naprosto ohromilo. Zároveň mě zčásti i oslovila, poučila a dokonce i ovlivnila v mém chápání sebe sama a dokonce i okolního světa.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 08.11.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Lao-c' - Tao te ťing







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)