Menu
Latifa (*1980)
Uloupená tvář
Latifě tehdy bylo 16 let a chtěla se stát novinářkou. Příchod příslušníků Tálibánu zhatil plány jak jí, tak i všem dívkám a ženám, jež buď studovaly nebo pracovaly. Sugestivně popisuje všechny události, které její rodina v Afghánistánu prožila. Naštěstí se Latifě podařilo s některými jejími členy tajně uprchnout.
Touto autentickou výpovědí autorka podává velmi působivé svědectví nejen o běžném životě afghánských žen a jejich boji za svobodu a důstojnost, ale i o vztahu obyčejných lidí ke členům Tálibánu. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku roku 2001 (1. vydání). Z francouzského originálu Visage volé přeložila Dagmar Slavíkovská. Počet stran: 199. ISBN: 80-7218-657-4. OBSAH: Když v září roku 1996 vstoupili do afghánského města Kábulu příslušníci hnutí Tálibán, měla zdejší dívka Latifa šestnáct let. Byla mladá a měla plno plánů do budoucna - chtěla začít studovat žurnalistiku a nemohla se dočkat doby, až bude dospělá a bude se moci stát novinářkou. Žila celkem poklidným životem, měla kamarádky, chodila do školy, s přáteli a rodinou si promítali filmy (mimo jiné i Titanic s Leonardem DiCapriem), nosila džíny i tenisky a užívala si života. V té době už v Afghánistánu byla válka v plném proudu. Islámské hnutí Tálibán již tehdy bylo pověstné svými teroristickými útoky po celém světě a jeho stoupenci neváhali vraždit a popravovat nevinné lidi. Kábul byl dlouhou dobu obléhán, až byl nakonec dobyt. Ulice města se staly nebezpečným místem pro lidi, a to zejména pro ženy, které byly unášeny a znásilňovány. Vzduchem létaly bomby a granáty. Nic nebylo jako dřív. Centrum města bylo rozbombardováno a zničeno. Zkrátka trpělo celé město, celá země krvácela. Dne 27. září roku 1996 byly uzavřeny všechny školy a všechny ženy byly hnány k okraji společnosti - byly ponižovány, uráženy a neustále k něčemu nuceny... Například se musely zahalovat a byly v internaci, v jakémsi domácím vězení. Kniha vypráví nejen o událostech, jež se v Kábulu dějí, ale zejména o tom, jak to všechno prožívá rodina Latify. V jejich domě vyrůstá jakási tajná škola. Její matka byla lékařkou a práce pro ni znamenala celý její život. Měla tajnou ženskou ordinaci, ale po čase se jí musela vzdát, protože došly léky. Když tato její činnost skončila, začala být nemocná a více se uzavírala do sebe. Přesto však nepřestala být duší rodiny. Jeden z bratrů Latify se v této neutěšené době žení.
Otec byl za každou cenu rozhodnut bránit životy své rodiny, a to především při přechodu hranic.
Jako zázrakem se rodina dostává do hlavního města Francie, do Paříže, odkud Latifa vypráví svůj příběh, a tak seznamuje širokou veřejnost z řad čtenářů s realitou afghánských žen, o boji za svobodu, lidskou důstojnost a vůbec se vztahem Afghánců ke členům a sympatizantům islámského hnutí Tálibán.
Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 17.03.2016
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Latifa - Uloupená tvář
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
pavučina mein kampf Projekt Scavenger ironie severní nádraží morgue Aréna smrti prima holka Kohout alexandre dumas darebák ELDORÁDO rozhovor s učitelem matěj Brouček Pan učitel vypravuje bílá vrána legionář co mi dal gympl vysněný domov myších význam umění pohled na svět jakub tohle se nemělo stát Šebestová fischerová želé NÁRODNÍ DIVADLO využití volného času holky z internátu
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 987 813
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí