Menu
Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)
Anna Karenina (rozbor)
- postavení autora: vypravěč
- pojetí díla: tragika
Stylové rozvrstvení slovní zásoby: slova stylově neutrální i zabarvená
Textové prostředky: styl vyprávěcí, popisný, charakterizační i úvahový; monology, dialogy, přímá řeč postav
Pojmenování: nepřímá - metafora, metonymie, hyperbola
Figury: řečnická otázka TEMATICKÝ PLÁN: Námět:
Román zachycující manželské a milenecké krize, ale zkoumá také společnost nahlížením do lidských vztahů a do nitra člověka samotného. V knize převažuje uvědomělé, morální i historické hledání. Využíváním symbolických motivů vyjadřuje autor nesouhlas s vývojem Ruska. Téma:
Hlavní: Vztah Anny s manželem a milencem Vronským, kvůli kterému se všeho vzdává a společnost se k ní obrací zády.
Vedlejší: Osudy dalších postav - Dolly s manželem, Kitty a především pak postava Levina je stěžejní (existenční otázky, hledání smyslu života, symbolika, autorovo ztotožnění s tehdejším Ruskem). Epizody se nevyskytují. Děj se realizuje v událostech. POSTAVY: Anna Karenina je mladá žena, tmavovláska s krásnou tváří, která mužům motá hlavy a láme srdce. Je to žena, jež je celý život podřízena nějakým konvencím - co se týká postavení v rodině i ve společnosti. Je plná vášně, touhy po citu a lásky k synovi. Zpočátku se s ní seznamujeme jako s energickou ženou plnou síly, oslňující nadměrnou krásou i elegancí. Potupně se jí začíná hnusit její postavení nevěrné manželky, protože touží po oficiálním svazku po vyřčení pravdy. Touží žít opravdový život, ne vyumělkovanou frašku, jakou je její manželství. Ve chvíli, kdy ji zavrhne celá společnost, manžel, milenec i syn, se jí hroutí svět, trpí paranoií a rozhoduje se ukončit svůj život.
Alexandr Karenin - typický chladný člověk žijící podle svých právních a mravních kodexů. Silně lpí na své kariéře a je ochoten udělat cokoliv, aby nebylo poskvrněno jeho dobré jméno.
Alexandr Vronskij - milenec Kareniny. Řídí se tím, co předepisuje společenská morálka, cení si názoru přátel. Trpí Anninou žárlivostí a po její sebevraždě se dobrovolně přihlásí do války.
Stěpan Oblonskij, Darja Oblonská (Dolly)
Konstantin Levin - jako jediný z mužských postav dává přednost venkovu a dokonalému manželství. Tato postava obsahuje autobiografické prvky - životní zkušenost, konzervativní, ale zároveň demokratické názory. Vynikajícím způsobem popisuje složitost venkovského hospodářství a přírodní krásy.
Jekatěrina Ščerbacká (Kitty) - ráda se baví, má úspěch ve společnosti. Po zradě Vronského se uzavírá do sebe, aby se nakonec provdala za Levina. PROSTŘEDÍ: Skutečné, místně určité a je zachyceno podrobně (moskevská a petrohradská společnost). KOMPOZIČNÍ PLÁN: Kompoziční postupy: chronologický postup
Vztah dějových linií: řetězový, místy paralelní (hlavní dějová linii se týká Anny, ale velmi důležité jsou i vedlejší linie, především pak ta, jež se týká Levina)
Vnitřní výstavba děje:
Expozice: život ruské společnosti, Anna se seznamuje s Vronským
Kolize: láska mezi Annou a Vronským
Krize: rozpad manželství, kritika společnosti
Závěr: tragický - Annina sebevražda STRUČNĚ O AUTOROVI: Lev Nikolajevič Tolstoj (1828-1910)
Narodil se v Jasné Poljaně, pocházel ze starého šlechtického rodu. Nedokončil studia práv, protože odjel na Kavkaz na sevastopolské tažení, kde psal črty. Po návratu otevřel v Jasné školu pro mužické děti, kde sám vyučoval. Charakteristické pro něj bylo, že se celý život vzpíral proti spoutanosti lidské existence, materiálními poměry i duchovními konvencemi. Ke konci života tíhl stále více k publicistice a autentické črtě. Opustil svoji rodinu a cestou do Bulharska, kde chtěl dožít, zemřel na zápal plic. Dílo: Dětství, Chlapectví, Jinošství; Sevastopolské povídky; Vojna a mír; Vzkříšení Současníci:
Rusko - N.V.Gogol, F.M.Dostojevskij, A.P.Čechov
Francie - H. de Balzac, G.Flaubert, E.Zola, G. de Maupassant
Anglie - Ch.Dickens, W.M.Thackeray, Ch. a E. Brontë
a další
Zdroj: MarCR, 21.02.2011
Související odkazy
Čítanka | - | Anna Karenina |
- | Kreutzerova sonáta, Kreutzerova sonáta (2) | |
- | Tři starci | |
- | Vojna a mír, Vojna a mír (2), Vojna a mír (3), Vojna a mír (4) |
Diskuse k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Anna Karenina (rozbor)
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
tři zlaté vlasy fotoaparát dřevěný koník padák televize nebo kniha andel smrti psí útulek elsa wuthering heights angína jezinky ikarus řečnická otázka nevolnost zvěř tlusty August, August, August houbař tvary sloves komparativ zimní les ronja na frontě egypťan sinuhet čapek matka léto končí kytice-poklad neštěstí ve štěstí promarněný čas Knight
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 419 399
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí