ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

­­­­

Vzkříšení (2)

Z gubernské věznice jsou k soudu předvedeni tři obžalovaní z travičství: Simon Kartinkin, Jevfimie Bočkovová a Kaťuša Maslovová. Jsou souzeni za loupežnou vraždu obchodníka. Jedním z porotců je bohatý kníže Dimitrij Ivanovič Něchljudov. V Kaťuše poznává vesničanku, do které byl před deseti lety zamilován, v šíleném opojení ji svedl a v zápětí opustil. Byla pro něho pouhou epizodou, na kterou brzy zapomněl.
Nedbalostí poroty a následnou chybou v protokolu, je nevinná Kaťuša odsouzena na čtyři roky nucených prací na Sibiř. V Něchljudovi se pohnulo svědomí. Pobouřen nespravedlivým rozsudkem si najme advokáta Fanarina a pomalu se začíná měnit. Uvědomí si svou vlastní bezmoc proti přetvářce a falši, jež okolo sebe nachází. Pohrdá nemorálním soudem a zříká se postu porotce.
Objeví se u Maslovové ve vězení. Přizná se jí, že byl v porotě, která ji odsoudila. Svůj hřích z mládí chce odčinit a z ješitnosti a povinnosti se s Maslovovou oženit. Ta ho odmítá. Má svůj vlastní názor na život a na své místo na světě. Myslí si, že každý žije jen pro sebe, pro svou rozkoš a všechna slova o Bohu a o dobru jsou klam. Celý její svět se jí jevil jako shluk lidí posedlých chtíčem. Kdyby změnila své zásady, svůj postoj, ztratila by význam.
Něchljudovi se podaří dát případ Maslovové senátu k přešetření. Navštěvuje Kaťušu ve vězení, kde poznává morální bídu, krutost věznitelů a utrpení obětí státního zřízení Ruska. Ačkoliv jsou tělesné tresty zakázány, velitelům nic nebrání v jejich provádění. To přispívá k bytostnému odporu, který Něchljudov čím dál více pociťuje k prostředí, v němž doposud žil.
Maslovová se přimlouvá za některé uvězněné. Něchljudov přislíbí pomoc a skutečně, využívaje svých známostí, se přičiní o osvobození některých nevinných. Je plně odhodlán následovat Maslovovou na Sibiř. Na svých panstvích odevzdává půdu do rukou nechápajících rolníků, opouští byt a připravuje se na cestu.
Senát žádost Maslovové zamítne, ale nakonec Něchljudov dosáhne změny trestu na vyhnanství. Až na Sibiři Něchljudov pochopí, že ho Kaťuša stále miluje, ale myslí si, že by mu zničila život, kdyby ho k sobě připoutala, proto spojuje svůj osud se Simonsonem, vězněm, který se do ní zamiloval.
Cesty Kaťuši a Něchljudova se rozchází. Odpovědi na své otázky nachází Něchljudov v evangeliu. Nastává pro něj nové období v jeho životě. Co bude dál, ukáže budoucnost. Nyní dospěl k poznání svého pravého životního úkolu, který spočívá v hledání království božího a spravedlnosti. Je to Něchljudovo "vzkříšení".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 09.12.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Vzkříšení (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)