Menu
Feuchtwanger Lion (*07.07.1884 - †21.12.1958)
Bláznova moudrost
J.J. je zavražděn a podezření padne na Nicolase. Po pohřbu J.J. v ermenonvillském parku Tereza nejprve zachovává poslušně smutek, ale poté se přestěhuje k Nicolasovi. Nicolas však dobře ví, že kdyby se vzali, nebude mít Tereza z J.J. pozůstalosti ani soust. Proto spolu žijí ve společensky pobuřujícím svazku - jen jako milenci.
Fernand miluje Gilbertu a chce si ji vzít, ale protože je věrný ideálům J.J. chce nejprve jít bojovat za svobodu do Ameriky. Gilberta ani její dědeček, hrabě de Robinet, nechtějí čekat a požadují po Fernandovi rozhodnutí – buď Gilberta nebo Amerika. Fernand odjede do Ameriky, bojuje po buku revolucionářů. Seznámí se Hortenzií (mulatka) a vezmou se. Poté se na nějakou dobu vrací do Francie. Revoluce je v plném proudu a všichni "bývalí" (zastánci monarchie) jsou zavíráni do vězení nebo popravováni. Popraven je i král Ludvík - revoluce se nebojí nikoho. Zatčen je i Fernand, ale nakonec je propuštěn. Situace se vyostřuje i v Americe – Fernand nemá o Hortenzii žádné zprávy – jen o krvavých sporech mezi otroky a jejich pány. Manžel Gilberty Mathieu emigruje a je zabit v bojích. V těchto vypjatých chvílích k sobě Fernand a Gilberta znovu nacházejí cestu.
Kniha končí převezením ostatků J.J. do pařížského Pantheonu. VLASTNÍ NÁZOR: Bláznova Moudrost je románem o Velké francouzské revoluci a především o filosofovi J.J.Rousseauovi. Její nespornou kvalitou je to, že nikoho a nic neidealizuje.
Proto se zde střetávají dva Rousseauové – jeden je filosofem, který píše o výchově a mnoho lidí podle jeho zásad vychovávalo své děti – druhý je člověkem, který sám dal své potomky do útulku pro sirotky a žil s hloupou a nevzdělanou Terezou, která však byla velmi starostlivá a naivně milující a právě proto si ji Rousseau vybral – potřeboval někoho, kdo by se o něj staral.
Také revoluce není zobrazena jen jako boj za ideální, svobodnou a rovnou společnost, ale také jako bitva, která se bezohledností a krutostí vyrovná dřívějším válkám ve jménu monarchie. Zatýkání, popravování a pronásledování šlechticů, touha po moci a vlivu vede k úplnému znetvoření ideálů revoluce.
Očima Fernanda si čtenář pomalu všechno uvědomuje – vidí, jak si každý Rousseaua vykládá po svém, mnohdy i v úplném protikladu k Rousseauovým představám, sleduje nespravedlivý útlak šlechticů, kteří by rádi bojovali po boku revolucionářů, ale pro svůj šlechtický původ jsou odmítnuti.
Feuchtwanger nezastírá, že ani boj za ideály a dobro lidstva není bez obětí, a že také může pro mnoho lidí skončit zklamáním a rozčarováním.
Zdroj: belisima, 09.06.2004
Související odkazy
Čítanka | - | Židovka z Toleda |
Diskuse k výpisku
Lion Feuchtwanger - Bláznova moudrost
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
Stanislav Neumann trouba livius Nefalšovaná kočka žalm přezdívka příběh jedné lásky modeling babička a děda terezíe NA MĚSÍCI listopad 1989 samuel beckett schnitzler krize identity stalo se v zoo Eutanazie Vitezslav děkovný dopis goblin Curleyová one direction čas žít problém s... anna proletářka jak to přišlo zpevy páteční motorky minulý život svatby v domě
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 173 484
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí