Menu
Feuchtwanger Lion (*07.07.1884 - †21.12.1958)
Ošklivá vévodkyně (2)
V románu hraje právě Jan Lucemburský dosti důležitou roli a dozvídáme se o něm, o jeho politických schopnostech i o kouzlu jeho osobnosti více, než z české historické prózy. Několikrát je zde zmiňován i Karel IV., se kterým se Markéta radila a který uznával její moudrost, vzdělanost i neobyčejné diplomatické schopnosti.
Manželství Jana a Markéty nedopadlo dobře a Markéta se podruhé vdala za Ludvíka Braniborského, se kterým měla syna Menharta.
Markéta byla velmi vzdělaná, ale zároveň velmi ošklivá. Byla si toho vědoma, ale přesto doufala, že by mohla muže, do kterého se zamilovala (jednalo se o Chretiena, původně pobočníka Jana Jindřicha) zaujmout jinými svými přednostmi. Dávala mu najevo svou přízeň, věnovala mu velké panství, ale když se tajně, bez jejího vědomí oženil, krutě se mu pomstila, i když tím ohrozila své vlastní postavení. Když se vzdala nadějí na šťastný soukromý život, snažila se alespoň pečovat o Korutany a Tyrolsko, ale ani v tom neměla příliš štěstí. Ve druhém manželství se jí určitou dobu dařilo uplatňovat vliv díky tomu, že manžel uznával její schopnosti, ale nakonec i tento vztah ztroskotal díky tomu, že manžel se zamiloval do krásné Alžběty, její sokyně, vdovy po Chretienovi. Zůstal jí jediný spojenec, ošklivý Frauenberk, jehož prostřednictvím se zbavila manžela, ale který nakonec zabil jejího syna, když se mu zdálo, že lépe ovládne Markétu, bude-li bez syna.
Dovršila sice svou mstu na Anežce, když ji nechala popravit, ale triumfu se nedočkala. Všichni vlivní feudálové se zúčastnili Anežčina pohřbu namísto pohřbu jejího syna, který byl ve stejný den. Nakonec ji připravili i o vládu a přiměli ji postoupit Tyroly Habsburkům. Rudolf Habsburský jí uspořádal odchod ze země se všemi poctami a materiálně ji dobře zabezpečil. V románě se Markéta uchyluje na konec svého osamělého života k Chiemskému jezeru, ve skutečnosti dožila převážně ve Vídni. Smutný osud citlivé, moudré dívky s krásným hlasem (zpívala jen o samotě), bohaté a mocné, je postaven proti možnostem, které dala mimořádná krása původně chudé, nepříliš vzdělané a nepříliš charakterní Anežce, jíž se podařilo ovládnout kteréhokoliv muže. I v dobách, kdy se Markéta usilovně snažila zlepšit stav Tyrolska, neocenili její poddaní nic z toho, čeho dosáhla, a nenáviděli ji stejně, jako milovali Anežku jen pro její krásu.
Související odkazy
Čítanka | - | Židovka z Toleda |
Diskuse k výpisku
Lion Feuchtwanger - Ošklivá vévodkyně (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
řetízek absolon Pozor, vyletí ptáček sklep pozitivní myšlení není římského lidu bratr a sestra staročeština populismus ullrichová španělský novotn jaroslav havlíček Med ve vlasech stín kapradiny tutanchamon meziválečná próza letní večer Benešová GINSBERG niky Štědrý den moje první lásky bruslařka obecná pololetní vysvědčení Objev Zpěvy rolnické zkrocen kniha hobit Polemiky
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 961 951
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí