Menu
Vaňková Ludmila (*09.05.1927)
Dědici zlatého krále (2)
Děj je zasazen do doby panování Václava II., kdy vrcholí spory mezi Přemyslovci a mocnou jihočeskou šlechtou. Autorka důsledně respektuje doložená fakta, nejde jí však o pouhé ztvárněné duchy doby, snaží se především o postižení osobních dramat historických hrdinů, jež jsou často určována jedním dominantním rysem (láska, politická ctižádost). Hlavní dějovou linii tvoří konfliktní vztah Václava II. k Závišovi z Falkenštejna, vztah plný lásky i nenávisti, oddanosti i zrady, moci i slabosti. Ústřední motiv doplňuje milostný příběh Závišovi dcery Ulriky a Hynka z Lichtemburska, jejichž láska prošla mnohými úskalími, vzájemným nepochopením a vykvetla silným citem až po pětiletém manželství.
Mladý Václav II. (tehdy třináctiletý) přijíždí jako český král do Prahy, aby se ujal moci. V jeho počínání mu nejvíce pomáhá Záviš z Falkenštejna, druhý manžel královny Kuhnuty, velký bojovník a vůdce jihočeské šlechty. Zemi vládne prostřednictvím Václava vlastně on, což vyvolává nesouhlas mnoha pánů a hlavně biskupa Tobiáše, jenž nemůže uskutečnit své ziskuchtivé cíle.
Autorka před námi rozehrává spletitý příběh, který postihuje nejdůležitějšími událostmi té doby a přibližuje silný citový vztah Václava Závišovi. Dovídáme se tak o přijetí královny matky a sestry Anežky ke dvoru, o příjezdu mladičké české královny Guty, dcery Rudolfa Habsburského, do Prahy, o mocenských zájmech šlechty věrné Habsburskům, proti nimž vystupovala jihočeská šlechta v čele se Závišem, o intrikách ohrožujících český trůn (politika Mikuláše, králova bratra, dále Albrechta Habsburského), i o snahách získat polské území, o úmrtí Kunhuty atd.
Děj vrcholí sňatkem Záviše s Alžbětou, sestrou zemřelé Kunhuty. Vzbudí tím obrovskou nelibost u královského dvora a Václavovu žárlivost. Král podlehne našeptávání o Závišově zradě a nechává jej uvrhnout do vězení. Počíná tažení proti jihočeským pánům a Závišovým přívržencům. Jedním z vůdců se stává králův bratr Mikuláš. Ten také rozdává rozkaz k Závišově popravě. Je sťat před zraky svého bratra Víta z Hluboké u bran obléhaného hradu. Spory však pokračují dál, ani jedna strana plně nevítězí.
Vaňková dokázala mistrně skloubit soukromé osudy s dějinným pozadím. Pomocí vnitřních monologů vystihla složitost charakterů jednotlivých postav a ukázala tak čtenářům historické hrdiny i po lidské stránce.
Zdroj: Pája delfínek, 31.03.2005
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Ludmila Vaňková - Dědici zlatého krále (2)
Štítky
flamel útulný zmatení jazyků zemědělství Rakovnické obrázky l.a.seneca úcta ke stáří sobota sbohem a šáteček Bajky barda Beedleho Sv.Xaverius král měl tři syny muk Jeřáb Kain a konec masopustu sama doma rozloučení se školou ovčí pramen Kamil Bednář co se mi zdálo opilost dragon bratr žak první stupen Zatmění Slunce daniel defoe spojovací výrazy adrenalinový višňový
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 721 228 115
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí