ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Polo Marco (*15.09.1254 - †08.01.1324)

­­­­

Milión (2)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z latinské verze pořízené Franceskem Pipinem vytištěné v Antverpách v roce 1485 přeložil Václav Bahník, doslov a vysvětlivky od Ivana Hrbka, ilustroval Adolf Born, nakladatelství Odeon, Praha, 1989

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Benátky, Asie, 13. století

ZNAKY:

  • cestopis zaměřený na popis místa, lidí a zvyků
  • velmi silný vliv křesťanství
  • Marco Polo uvádí často chybné věci
  • cestopis je rozdělený na 3 knihy
  • užívá se starých názvů měst, států a provincií

OBSAH:

Marco Polo navštívil se svým otcem a strýcem Asii a zůstal v diplomatických službách tatarského chána Kublaje. Chán Kublaj byl velmi mocný a podrobil si mnoho zemí, měst a míst. Marco Polo navštívil pracovně mnoho míst v Asii. Kniha popisuje faunu a flóru, přírodní bohatství a zvyky obyvatel. Kriticky se vyjadřuje k ostatním náboženstvím mimo křesťanství, nejméně uznává islám. Často zmiňuje zázraky, které se udály křesťanům. Při popisu se soustředí na oblast dnešního Turecka, Arménie, Íránu, Iráku, Mongolska, Číny, Tibetu, Indie, Jávy, Sumatry, Srí Lanky, části Ruska. Marco Polo poznává věci, které jsou pro nás běžné, ale tehdy byly pro Evropana zcela neznámé, například ropa, uhlí nebo porcelán.

Ve městě Samarchan si křesťané pořídili baziliku, při stavbě si vzali kámen od Saracénů (neboli Arabů), který umístili pod mramorový sloup. Když zemřel křesťanský vládce, nastoupil místo něj panovník, který nebyl křesťan. Saracéni chtěli zničit baziliku a dosáhli panovníkova rozhodnutí, aby jim křesťané vrátili kámen. Z Boží vůle se sloup zvedl natolik nad základ, že se vznášel ve vzduchu bez podpěry, Saracéni si mohli vzít kámen a bazilika pořád stála.

V Tibetu mají lidé následující zvyk. Muž se nechce oženit s pannou, ale s ženou, která měla už hodně mužů. Když přijedou do města obchodníci, matky odvedou své dcery k nim a prosí je, aby si je vzali a žili s nimi. Každý daruje dívce šperk, dívka má důkaz, že patřila více mužům, čímž se jednodušeji vdává.

V jednom muslimském kraji vládl kníže, kterému se říkalo Stařec z hor, jmenoval se Eleodym. Vychovával si mladé vrahy assassiny - hašišáky. Stařec z hor vybudoval ráj - krásný palác s mnoha radovánkami. Assassini byli přiváděni do tohoto ráje. Potom je nechal z "ráje" vyvést a sliboval jim, že pokud zemřou při plnění jeho rozkazů, ocitnou se zase v tomto ráji. Přikazoval jim, aby zabíjeli a nebáli se smrti.

V oceánu blízko Indie se nachází dva zvláštní ostrovy: Mužský ostrov, kde nežije ani jedna žena, a Ženský ostrov, kde nebydlí ani jeden dospělý muž. Muži navštěvují ženy na Ženském ostrově.

Na ostrově Seylamu (Cejlonu) je mnoho drahokamů. Rubíny, safíry, topasy, ametysty. Král toho ostrova má nejkrásnější rubín na světě, který vypadá jako planoucí oheň. Velký chán Kublaj si od něj chtěl rubín koupit, ale král mu ho nedal, protože patříval jeho předkům.

V království Dragoyam na ostrově Menší Yava (Sumatra) mají lidé následující zvyk. Když někdo onemocní, pozvou se mágové a zaříkávači, kteří řeknou, jestli nemocný zemře nebo bude žít. Pokud prohlásí, že se nemocný neuzdraví, je udušen. Potom rozkrájí jeho maso a uvaří, všichni příbuzní maso jedí. Tvrdí totiž, že kdyby jeho maso shnilo, proměnilo by se v červy, ti by zemřeli hlady a duše mrtvého by měla velké trápení.

Tataři připravují jídla z mléka a masa, jedí i maso koňské a psí, také plazy, kteří se nazývají faraónovy krysy. Pijí kobylí mléko, které upravují tak, že chutná jako bílé víno, říkají mu kumys.

V Indii blízko Madrásu je prý hrob svatého Tomáše apoštola. Žije tam mnoho křesťanů a Saracénů, i oni uctívají apoštola. Nazývají ho velkým prorokem Amariamem. Křesťané odnášejí z místa, kde svatý Tomáš podstoupil mučednickou smrt, červenou hlínu. Ta prý způsobuje zázraky.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě překvapila, protože jsem myslela, že bude zaměřená na popis cesty po celém světě, ale ve skutečnosti Marco Polo popisuje různé části Asie, ne cestu. Má velký smysl sledovat vysvětlivky, protože v knize jsou použity staré názvy míst. Díky vysvětlivkách jsem se ale dozvěděla, o která dnešní území se jedná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 23.09.2007

   
­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Marco Polo - Milión (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)