ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Sedgwick Marcus (*08.04.1968)

­­­­

Já nejsem neviditelná

  • pro starší děti a mládež

Tajemné dobrodružství 16leté nevidomé Laureth a jejího malého brášky, kteří pátrají po svém zmizelém otci.
Tatínek Laureth a Benjamina je spisovatel, jenž se v posledních letech upnul k jediné myšlence - chce napsat knihu o pravděpodobnosti, souhře okolností, náhodě, s níž se setkáváme tím častěji, čím víc ji očekáváme. Jeho nápady jsou čím dál podivínštější, až jednoho dne zmizí. Pátrání po něm zavede sourozence z Londýna až do New Yorku, kde na ně čeká velmi nebezpečné dobrodružství.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství CooBoo v Praze roku 2015 (1. vydání). Z anglického originálu She Is Not Invisible přeložila Dana Stuchlá. Počet stran: 271. ISBN: 978-80-7447-803-1.

OBSAH:

Vypravěčkou příběhu je 16letá Laureth, jež nás už na prvních stránkách seznamuje se svým plánem unést mladšího brášku a odletět z Londýna do New Yorku, kde se chce pokusit najít svého otce. Tím je slavný spisovatel Jack Peak, který zrovna pracuje na nové knize, hodně cestuje a pro rodinu si nedokáže nalézt dostatek času. Proto mu Laureth vyřizuje elektronickou korespondenci o odpovídá místo něj jeho fanouškům. Mezi posledními maily ale objeví jeden znepokojivý: někdo jménem pan Walker žádá nálezné za zápisník, který pan Peak ztratil v New Yorku. A to je divné, protože poznámkový deník je pro Peaka příliš cenný, než aby ho někde zapomněl, navíc se tou dobou měl nacházet ve Švýcarsku. Nebere telefon a neodpovídá na maily. Laureth se obává, že se mu stalo něco zlého, a rozhodne se využít matčina odjezdu k tomu, aby podnikla šílenou záchrannou výpravu. Matka se totiž do otcova hledání nemíní nijak angažovat, považuje to za další jeho uměleckou výstřednost a nezodpovědnost, kterou svou rodinu poslední dobou deptá. Laureth se tedy rozhodne ukrást její kreditní kartu, koupit letenku do New Yorku a odletět do neznáma. A brášku Benjamina k tomu potřebuje skutečně nutně: je totiž slepá!

Laureth se podaří nemožné - přesvědčí letištní kontrolu, že letí sami s vědomím rodičů, zvládne se zorientovat na přeplněném letišti a po přistání v New Yorku vyhledat pana Walkera na domluveném místě. Co by bylo příliš náročné i pro zdravou dívku, zvládá Laureth na jedničku - svým důvtipem dokáže nalézt vždy vhodné řešení rizikové situace, přičemž Benjamin funguje hlavně jako vodicí pes a čtečka v jednom. Laureth si uvědomuje, že bratříčka využívá, trápí a vystavuje nebezpečí. Cítí se provinile a bezmocně především v momentech, které naznačují, že ztratila otcovu stopu. Takovým momentem je například setkání s panem Walkerem, ukáže se totiž, že jde jen o dvanáctiletého kluka, malého podivína, jenž tátův deník našel náhodou. Právě jeho postřehy se však pro Laureth stanou zásadními pojítky mezi jednotlivými informacemi, které získala přečtením deníku. Děti se ubytují v otcově pokoji (stránky deníku jsou založeny účtenkou) a hledají na místech, o kterých se v knize píše, vždy však marně.

Laureth přemýšlí o otcově inspiraci, která se má stát námětem jeho příští knihy a o které pojednává v deníku. Jde o pojem koincidence, jinak též synchronicita, který lze definovat jako zdánlivě náhodnou souhru, souběh nepravděpodobných událostí. Peak v deníku obšírně probírá argumenty potvrzující, či vyvracející myšlenku, že uspořádání celého světa je logické, založené na pravidlech, která se mohou projevit v situacích, jež považujeme za náhodné, přestože někde je uložen důvod, proč k nim došlo. Opírá se o Junga, Freuda, Einsteina a jiné uznávané vědce i spisovatele, kteří se touto myšlenkou zabývali. Právě tento způsob nahlížení světa - předpoklad, že "osudové náznaky", náhody, vize nebo předtuchy mají smysl, Laureth dává naději otce najít. Zaměří se na jeho oblíbené číslo 354: táta si vybírá v hotelech pokoje s tímto číslem, ukáže se, že má tímto číslem zakódovaný i hotelový trezor. Dokonce škola, kam chodí pan Walker, je náhodou označena tímto číslem, sourozenci proto pátrají na rohu 35. a 4. ulice, ale bezúspěšně. Navíc jsou přepadeni, ukáže se však, že parta násilníků si dvojici vytipovala, dokonce že předtím přepadla a okradla jejich tátu a chystala se vloupat do jeho hotelového pokoje a vykrást trezor. Po Laureth nyní chtějí právě kód k trezoru. Sourozence z nebezpečí dostane pan Walker, jenž na pomoc přizve staršího bratra a jeho kamarády. Ti jednoho z násilníků zpacifikují. Další se pokusí zaútočit přímo v hotelu, Benjamin však rozbije všechny žárovky a oběma se podaří utéct. A venku před hotelem potkávají svého tátu, který jim vypráví o svém přepadení a o cestě, kterou musel bez prostředků, dokladů a telefonu podniknout, aby se dostal do bezpečí. Lepší souhru okolností by snad osud ani nevymyslel, a tak se rodina brzy setká ještě i s maminkou, jež se vydala po návratu domů své děti hledat. Mezi rodiči dochází k usmíření a Laureth díky této své anabázi dospěla: prokázala svou samostatnost a schopnost - nejen schopnost i přes svůj handicap řešit nebezpečné situace, ale také schopnost proniknout do hlubšího smyslu uspořádání samotného lidského bytí v tomto světě a přemýšlet o něm. Zatímco její otec po newyorské příhodě svou teorii o koincidenci nakonec zavrhl, Laureth svůj příběh zakončuje slovy: "Pořád přemýšlím o všech těch bláznivých spojeních, která musela nastat, aby se toto celé odehrálo, a děsí mě to... Možná se i vám něco takového přihodí, jednoho dne... Něco tak zvláštního, že vás to přiměje zastavit se a uvažovat o tom... Přemýšlet o tom, co je pro slepou dívku důležitější než zrak. O tom, co je pro nás všechny důležité." (str. 271)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana T., 22.02.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Marcus Sedgwick - Já nejsem neviditelná







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)