ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Pujmanová Marie (*08.06.1893 - †19.05.1958)

­­­­

Předtucha (Tři prózy o mládí)

Předtucha je novela, kterou Marie Pujmanová napsala v době druhé světové války jako reakci na tíživou společenskou situaci. Touto novelou se vrací do dětství, do kraje, který dobře znala; této době odpovídá i psychologie postav.

Rodina Jelínkova žije v Praze a na letní byt odjíždí do Lichnova. Otec František Jelínek je vědec zabývající se lingvistikou, matka Anna je typická žena v domácnosti starající se o rodinu a manžela. Do rodiny patří i chůva Cilka, která odmalička vychovala i Annu Jelínkovou a dál se starala o její děti i domácnost. Těmito dětmi jsou dvojčata Jarmila a Václav, kterým je patnáct let. Václav je budoucí vědec zabývající se chemickými postupy a volný čas tráví ve své laboratoři, jíž si vytvořil v mansardě vily. Jarmila poznává kouzlo první lásky, když se zamiluje do staršího Miloše Toufara. Jejich sourozencem je Ivan, jehož věkový rozdíl vyčleňuje z jejich téměř dospělé společnosti a problémů.

Otec František má odjet do italské Malori na sjezd a manželka Anna ho chce doprovázet, což se setká s velkou nelibostí Václava. Naopak jejich odjezd uvítá Jarmila, která se zamilovala do pana Toufara, a chce s ním být na jeho chatě. I když je mu devatenáct let, nezapadá do společnosti mladých lidí a nelíbí se ani Jarmiliným rodičům. Otec nesouhlasí s tím, aby se s ním ukazovala na veřejnosti a to Jarmila cítí jako velkou křivdu. Proto se velmi těší, až rodiče odjedou.

V noci před odjezdem se Jarmile zdál divný sen, že za oknem jsou cizí muži a Cilka sbírá na půdě prádlo. Protože je ve snu Silvestrovská noc, podle pověry, pokud by viselo prádlo, někdo z rodiny zemře. Na půdu přijde babička Burianová, matka Anny Jelínkové, která ale již před časem zemřela a strhává prádlo ze šňůr.

Jarmilu sen velmi rozrušil, proto ráno odjezd rodičů zaspala. Chtěla o něm vykládat Václavovi, měla zlou předtuchu, ale on nechtěl nic slyšet. Okamžitě se odebral s kamarádem Karlem do laboratoře, kde prováděli pokusy. Při jednom z experimentů se málem udusili. Cilka je z místnosti vyhodila a zamkla ji. Místo, kam klíče schovala, uviděl Ivan.

Jarmila se těší na setkání s Toufarem a její radost pokazí členové party, kteří jí vyčítají, že se s ním baví. To ji velmi urazí a uteče domů. Váhá, jestli poslechnou rady party, nebo jít za svým milým. Cilka jí vyžehlila šaty na odpolední tancování, kam se Jarmila vypravila, ale oproti očekávání zůstala sedět. Nikdo z chlapců pro ni nepřišel. S pláčem utekla do zahrady, kde ji našel Toufar, jemuž slíbila, že další den v šestnáct hodin přijde k němu do chaty. I když je mu devatenáct let a jí patnáct a oba si myslí, že spolu chodí, přesto si vykají. Na druhé straně Cilka dětem tyká, Jelínkovi vyká a Anně Jelínkové oniká.

Ivan se dostal do laboratoře pomocí schovaného klíče a dříve, než se mu mohlo něco stát, přiběhli ostatní členové rodiny. Při záchraně Ivana se rozbila vzácná křivule a navíc se potřísnily Jarmiliny šaty.

V další části knihy se poodhaluje charakter Toufara, který si bydlení na chatě vybral proto, aby potrestal matku, která má raději mladšího syna Huga. Celý život hledá mladík někoho, komu by mohl vládnout a ovládat ho, a proto si našel Jarmilu. Ta utíkala na schůzku s ním lesem, když uslyšela u starého dědy rádio, které hlásilo, že vlak do Malori vykolejil a mnoho lidí zemřelo nebo je těžce zraněných. Jakmile to uslyšela, utíkala domů, ale i ostatní členové rodiny o tom již věděli. Jarmila s Václavem chtěli jet do Itálie za rodiči, ale Cilka je nepustila. Ivan nechtěl uvěřit, že se něco stalo a mateřskou úlohu na sebe vzala Jarmila, která má výčitky svědomí, že se s rodiči ani nerozloučila a chtěla, aby odjeli. Praktická Cilka přemýšlí, co bude dál, že poručníkem dětí bude strýc a ona v domě zůstane a bude se o ně starat.

Ráno se všichni vzbudí a listonoš přináší telegram z Malori, v němž jim rodiče píší, že šťastně dojeli. Na přání manželky totiž vystoupili v Jasse, aby si ji znovu prohlédli a dál vlakem nejeli. Proto také nebyli účastníky nehody. Tu úžasnou novinu Jarmila utíká sdělit kamarádkám. Potká Toufara, který jí vyčítá, proč nepřišla na schůzku a ona mu sdělí, že s ním chodila pouze proto, že se ho bála a teď už se ho nebojí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 31.10.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Pujmanová - Předtucha (Tři prózy o mládí)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)