ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Pujmanová Marie (*08.06.1893 - †19.05.1958)

   
­­­­

Předtucha

  • Mladá fronta, 1982

Předtucha je asi druhým nejvýznamnějším románem od Marie Pujmanové (po Pacientce doktora Hegla). V této novele se velmi výrazně projevuje psychologizace postav - především u patnáctileté Jarmily, kterou se jí podařilo vykreslit ve velmi realistickém světle.

HLAVNÍ POSTAVY:

Jarmila Jelínková - 15 let; je v pubertě - vzdoruje rodičům, ale nakonec si uvědomí, co pro ni znamenají
Miloš Toufar - snaží se Jarmilu zneužít, protože ví, že ona ho má ráda
Václav - dvojče Jarmily; nechce, aby se scházela s Toufarem
Ivan - mladší bratr Jarmily a Václava; také nemá Toufara rád
Jarmiliny rodiče - nechtějí, aby se scházela s Toufarem
Cilka - služka u Jelínkových

OBSAH:

Jarmila žije se svými rodiči, bratry a služkou Cilkou v menší vilce. Její rodiče mají odjet na konferenci do Malory, ale její bratři si to nepřejí - vadí jim, že je rodiče postavili před hotovou věc. Naléhají na ně, aby zůstali - Jarmila jim v tom nepomáhá, je naopak ráda, že odjedou. Požívá právě svou první velkou lásku k devatenáctiletému Toufarovi, ale rodiče jí zakázali se s ním stýkat. Toufar je povrchní, rád se předvádí, chlubí, ironizuje a pohrdá všemi ostatními - snaží se dostat Jarmilu pod svůj vliv, což se mu úspěšně daří.
Rodiče odjíždějí a Jarmila má ve stejný den předtuchu o srážce vlaků. Rychle ji zažene a jde na smluvenou schůzku s Toufarem k němu na chatu. Cestou ale náhodně zaslechne útržek zpráv z otevřeného okna jakési chalupy, že na trase do Malory došlo k obrovskému železničnímu neštěstí. Ihned si vzpomene na svoji předtuchu, okamžitě se otočí a běží domů. Teprve v této chvíli si uvědomí, co pro ni rodiče vlastně znamenají.
Spolu se svými bratry a chůvou Cilkou zažívá Jarmila hodiny nejistoty, kdy se marně pokouší o telefonní spojení. Až druhý den ráno přichází vysvobození, telegram od rodičů, ve kterém píší, že jeli až pozdějším vlakem a že v pořádku dorazili do Malory.
Jarmilu těchto několik hodin strachu úplně změnilo, když opět potkává Toufara, pochopí, že ji chtěl jen využít, a tak se mu vysměje a jde zpátky za svou partou.

Hrozící tragédie pomohla Jarmile si vše ještě včas uvědomit a nejspíše díky tomu z velké části překonala i svoji pubertu a s ní související vzdor vůči rodičům.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sasanka, 03.06.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Pujmanová - Předtucha







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)