ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Twain Mark (*30.11.1835 - †21.04.1910)

­­­­

Našinci na cestách: vyprávění o zábavné plavbě na lodi Quaker City do Evropy a Svaté země

Žánr: próza
Celkové téma: plavba na zaoceánském parníku Quaker City, 19. století, Evropa
Hlavní téma: Twainovo putování po Evropě a Svaté zemi
Vedlejší téma: život na lodi
Zápletka: Azorské ostrovy, Gibraltar, Maroko
Kolize: Francie (Marseilles, Paříž), Itálie (Janov, Miláno, Benátky, Bologna, Florencie, Řím, Neapol, Vesuv, Pompeje, Herculaneum), Řecko (Athény), Cařihrad, Oděsa, Jalta
Krize: Smyrna, Svatá země (Bejrút, Baalbek, Damašek, Nazaret, Magdala, Jeruzalém, Mrtvé moře, Galilejské moře, Genezaretské jezero)
Peripetie: Egypt (Alexandrie, Káhira), Malta, Sardinie, Alžír, Španělsko (Sevilla, Cordoba, Cadiz), cesta domů
Zakončení: návrat do Ameriky
Expozice: výjimečná plavba do Evropy a Svaté země, vyplutí kolesového parníku Quaker City
Postup: chronologický
Jazykové prostředky: Ich-forma, popisy krajiny, měst, krojů, přímá řeč, satira, citáty z bible, výrazy v italštině (Santa Maria), francouzštině (monsieur, États Unis), orientální označení předmětů (fez - červená turecká čapka, čibuk - orientální dýmka), místa, která navštěvují vztah k historickým osobám (Leonardo da Vinci, Kolumbus, Kleopatra, Homér, apoštolové, Ježíš Kristus)

DĚJ:

V novinách vyjde oznámení o plavbě do Evropy a svaté země - přihlásit se může každý. Mark Twain se rozhodne zúčastnit se plavby. Vyplutí lodi je naplánované na 8. června 1867 z New York, je ale zpožděno kvůli nepřízni počasí.

První dny na moři většina cestujících trpí mořskou nemocí. Když se počasí umoudří, všichni se vyhrnou na palubu. Na lodi se zaběhne pevný denní režim. První zastávkou na této dlouhé pouti jsou Azorské ostrovy, patří Portugalsku a jsou velmi hornaté. Zdá se, že se na nich zastavil čas - místní vozy mají doposud kola z jednoho kusu dřeva. Další zastávkou jsou starověké Herkulovy sloupy - Gibraltar. Návštěva marockého města Tanger - jeho zvláštností jsou tři neděle v jednom týdnu - mohamedánský pátek, židovská sobota a křesťanská neděle.

V přístavu Marseilles navštíví pevnost d'Iff (kde byli vězněni Dumasovi hrdinové), v Paříži zahořel Mark Twain touhou nechat se oholit od francouzského holiče, výsledek ho zklamal, holič z něj málem sedřel kůži. V Itálii navštívili mnoho měst a pamětihodností, až podle průvodcova výkladu nabyly dojmu, že "Stvořitel vytvořil Itálii podle Michelangelových plánů". Při odjezdu z Itálie se opět sešli všichni cestující, někteří z nich se totiž rozhodli podniknout různé výlety do dalších zemí (např. do Švýcarska). Když vpluli do athénského přístavu, bylo jim zakázáno vstoupit na břeh, kvůli karanténě. Mark Twain se svými přáteli zákaz porušuje a v noci si společně prohlížejí Athény a Akropolis, před úsvitem se vrací na palubu. Pokračují v cestě do Cařihradu, jsou udiveni cizokrajnými kroji obyvatelstva, špínou města, psími smečkami. Twain snil již od dětství o přepychových tureckých lázních, přichází o své iluze. V černomořském přístavu Oděse nakládají na loď zásoby uhlí. V Jaltě je přijímá samotný ruský car Alexandr II., který zde pobývá se svou rodinou v letní rezidenci.

Jako vůbec první asijské město navštívili starobylou Smyrnu. Na oslicích pak podnikli z tohoto města výlet do rozvalin starověkého města Efezu. Po krátké plavbě na lodi přistáli u břehů Svaté země. Mark Twain a jeho přátelé se rozhodli pro nejdelší a nejnamáhavější cestu až k Jeruzalému. Zabalili si spoustu věcí, aby přežili v tak nehostinné krajině. Byli ale překvapeni, když zjistili, že na jejich osmičlennou skupinu připadá 19 sloužících a několik mezků, záhy ale pochopili proč. Arabové vařili v několika chodech, vezli s sebou skládací stoly, židle i postele, vše se odehrávalo v luxusních stanech. Navštívili Libanonské údolí, Bejrút, Baalbeku a Damašek.V Damašku onemocněl Mark Twain cholerou. V Nazaretu navštěvují studnu Panny Marie, v Jeruzalémě navštěvují chrám Svatého hrobu, Adamův hrob, dům sv.Veroniky. V Omarově mešitě stojí přesně pod kopulí kámen, na kterém prý Abrahám málem obětoval svého syna Izáka Bohu. Z tohoto kamene vystoupil i Mohamed do nebe. Nakonec se ještě vydali pouští až k řece Jordánu a dál až k Mrtvému moři.

Alexandrie je podobná Paříži - plynové osvětlení, spousta obchodních domů. Vlakem do Káhiry, výlet na oslech k pyramidám, sázka s Arabem - že Arab nestihne vyšplhat a slézt z Cheopsovy pyramidy do 9 minut. Na Maltě řádila cholera, takže nemohli přistát. Na Sardinii a v Alžíru nebyli vpuštěni na břeh kvůli obavě z cholery. V Gibraltaru nakládají uhlí, přes zákaz strávil Mark Twain a jeho přátelé týden ve Španělsku. Odjezd zpět do Ameriky.

MARK TWAIN - CESTOVATEL:

Mark Twain během svého života podnikl celkem tři zámořské cesty. Z první pětiměsíční plavby vznikl humoristický cestopisný román Našinci na cestách. Pro Twaina měla tato plavba dokonce osudový význam. Jeden ze spolucestujících mu ukázal podobenku své sestry, do které se Twain okamžitě zamiloval. V roce 1870 se vzali.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eva, 16.04.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Mark Twain - Našinci na cestách: vyprávění o zábavné plavbě na lodi Quaker City do Evropy a Svaté země







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)