Menu
Polák Matěj Milota Zdirad (*14.02.1788 - †31.03.1856)
Cesta do Itálie
BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: K vydání připravila, předmluvou, vysvětlivkami, ediční poznámkou a slovníčkem opatřila, obrazovou přílohu vybrala Felicitas Wünschová. Obálku, vazbu a grafickou úpravu navrhl Zdeněk Sklenář. Vydal Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., jako svou 3784. publikaci v redakci krásné literatury. Praha 1979. Odpovědný redaktor Jan Lehár. Vydání čtvrté (knižní třetí), v Odeonu první. ŽÁNR: Cestopis z let 1815-1818 OBSAH: Polák odjel do Itálie v roce 1815 a působil tam jako důstojník vítězné rakouské armády. Zároveň dohlížel na vykopávky v Pompejích, podnikané generálem Kollerem, a v Neapoli strávil tři roky. Velmi se zajímal o tamější kulturu, což bylo spojeno s jeho zájmem o historii, ve které již měl mnohé znalosti. Ve svém cestopise se dále zmiňuje o italském způsobu života, o řemeslu, obchodu, zemědělství i veřejné správě. Dílo je rozděleno do 4 částí, kterým předchází předmluva, následují přílohy v podobě čtyř dochovaných Polákových dopisů a obrázkové přílohy, vysvětlivky, ediční poznámka a slovníček. Každá část je dále dělena na jednotlivé podčásti. První díl popisuje samu cestu do Itálie, která vedla přes Vídeň, Štýrsko, Korutansko až do Veneciánska. V Benátkách klade důraz na celý vývoj tohoto města a do tohoto oddílu vkládá básně v podobě reflexivní lyriky.
Ve druhém díle postupuje přes Toskánsko do Říma, kterým je zklamaný. Do onoho slavného Chrámu sv. Petra mohou totiž jen bohatí lidé ověšení kříži a nosící bohaté hábity, obyčejní lidé tam nemohou. Na to dohlížejí stráže, jež se ovšem chovají obhrouble. Pociťuje, že jim nejde o víru jako o zdůraznění jejich postavení, což dokazuje i to, že se někteří při mši baví.
Třetí díl je věnován Neapoli, ve které strávil nejvíce času. Všímá si tu nedbalého oblékání místních obyvatel, špíny, hluku a charakteru lidí. Ti ač jsou uzavření, jsou vychytralí, lstiví a zákeřní. Vnímá zde i postavení žen, které jsou hodně doma, přiživují se na mužích, mají vůči nim odtažitý vztah a často dochází k nevěrám. Stejně tak rvačky nejsou ničím netypickým. Co tu kritizuje, je vypjaté náboženství, víru v pověry a zázraky. Zmiňuje se o zálibě lidí ve spánku a lenošení, podrobně popisuje i národohospodářství. Nesmí opomenout kult matky, který je charakteristický pro celou Itálii.
Ve čtvrtém díle najdeme zmínku o hoře Vezuv, Pompejích a o dalších historických a přírodních památkách. Závěrečná částka pak nese název Ostrov Ischia.
Zdroj: Malenicka, 25.05.2007
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Matěj Milota Zdirad Polák - Cesta do Itálie
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (1,5)
- Grully (1,5)
Štítky
alois Mrštík král tchoř Družina heslo brat dukla manual Hluk kuř antiutopie venku prší Scénické poznámky minos Láska není jen slovo festival fotografie vikend nová škola rychlost ladislav špaček moliere lakomec toole epizoda deka Romance o Karlu IV. Cizí děti Cesta lesem Veselohra na mostě rodinny vylet zima nekončí cokoli
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 707 932 281
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí