ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Bulgakov Michail Afanasjevič (*15.05.1891 - †10.03.1940)

­­­­

Mistr a Markétka (5)


HLAVNÍ POSTAVY:

Mistr - kritikou umlčený profesor historie
Markéta - Mistrova milá
Woland - Ďábel
Wolandova družina - Kravinkin - Fagot - tlumočník a asistent Wonanda; mluvící kocour Kocomour; Azazello - zrzavý tlustý mrňous; nahá zrzka Hela
Ivan Nikolajevič Ponyrjov - pseudonym Bezdomovec - básník
Michail Alexandrovič Berlioz - redaktor lit. časopisu, předseda Všelidolitu
Stěpan Bogdanovič Mizerov - spolubydlící Berlioze, umělecký ředitel Varieté
Alexandr Nikolajevič Stravinský - psychiatr
Nikanor Ivanovič Bosák - předseda domovní správy
Grigorij Dinilovič Rimský - finanční ředitel Varieté
Ivan Saveljevič Varenucha - provozář Varieté
Vasilij Stěpanovič Vlaštovkin - šéf účtárny Varieté
Maxmilián Andrejevič Poplavskij - Berliozův strýc

MÍSTO A ČAS:

Moskva třicátých let.

DĚJ:

Vše začíná u Patriarchových rybníků, kde Michail Alexandrovič Berlioz rozpráví s Ivanem Nikolajevičem Ponyrjovem o neexistenci Ježíše Krista. V průběhu hovoru se k nim přidá neznámý muž, jež s nimi začne rozprávět o existenci Boha a Ďábla a vypráví jim i příběh o Pilátu Pontském, jež se poněkud liší od verze vyprávěné v evangeliích, která je však, na rozdíl od Bible, čistou pravdou. Berlioz má být večer na zasedání Všelidolitu, ale cizinec mu předpoví, že mu nějaká ruská žena uřízne hlavu. K tomu navíc dodá: "Anuška totiž koupila slunečnicový olej a už ho dokonce stačila i rozlít." Oba spisovatelé onoho neznámého zprvu pokládají za cizince, pak za blázna a nakonec za špióna, ale neznámý se jim představí jako specialista na černou magii s tím, že hodlá bydlet v Berliozově bytě. Zmatený Berlioz běží zavolat milici, ale na kolejích mu uklouzne noha a projíždějící tramvaj mu uřízne hlavu. Poté někdo vykřikne: "Anuška! Za to může Anuška. Koupila si slunečnicový olej a rozbila ho o turniket. Ten chudák po něm určitě uklouzl!" Bezdomovec se snaží neznámého chytit, ale jeho pronásledování jej dostane do blázince, kde profesoru psychiatrie převypráví svůj bláznivý příběh, jež mu přirozeně nevěří a ponechá jej v ústavu pro další pozorování. Zde se setká s Mistrem, který je zde také kvůli Pilátovi. Mistr mu vypoví svůj příběh: jednou vyhrál v loterii 100000 rublů. Nechal tedy práce a začal psát román o Pilátu Pontském. Dále vyprávěl, že potkal Markétku, do které se vášnivě zamiloval, byť Markétka již byla vdaná. Mistr svůj román vydal, ale nepříznivá kritika jeho dílo rozcupovala na kusy a jediný, komu se román líbil, byla Markétka, jež se rozhodla opustit manžela a žít s Mistrem, který se však záhadně ztratil.
Woland, tedy onen záhadný cizinec, se objeví u ředitele varieté Mizerova s jím podepsanou smlouvou na sedm vystoupení. Ten sice netuší, kdy smlouvu podepsal, ale telefonátem do Varieté zjistí, že přípravy na Wolandovo vystoupení jsou již v plném proudu. Poté Mizerov upadne do bezvědomí a probudí se na Jaltě, odkud se i on dostane do blázince, protože mu nikdo nevěří, že by se tak rychle dostal z Moskvy na 5000 km vzdálenou Jaltu. Woland zatím v Moskvě předvede své čarodějné představení. Divákům padají do kapes bankovky a chtivým dámám nabídne nové modely, které za několik okamžiků odčaruje, takže ty nejchtivější se ocitnou tak, jak je pánbůh stvořil. Konferenciérovi Bengálskému je utržena hlava a o několik chvil později vrácena zpátky. Po tomto představení se v blázinci ocitá několik nových pacientů z řad diváků.
Markétka je od svých 19-ti let manželkou význačného odborníka, avšak stále miluje Mistra a trápí se, že neví, kde je. Jednoho jarního dne ji osloví Azazello a pozve na návštěvu k jistému slavnému cizinci, což Markétka nakonec přijme. Večer o půl desáté se dle Azazellova příkazu natře darovaným krémem, jehož účinky omládne ze třiceti na dvacet let a se svou služebnou Natašou, jež se krémem rovněž namazala, vyrazí na koštěti do noci. Přistane na smluveném místě a Azazello ji dovede do bývalého Berliozova bytu v Sadové ulici, jehož vnitřní prostory domu jsou použitím magie rozšířeny do obrovských rozměrů. Woland zde tento večer pořádá večírek a ona byla zvolena za královnu plesu. Vykoupou ji tedy v čerstvé krvi a poté musí nahá vítat hosty na večírku, za což ji Woland odmění splněním jednoho přání. Markétka se nejdříve vzpomene na slib jedné ženě z plesu a požádá, ať už nedávají Frídě na stůl kapesník, kterým udusila svoje dítě. Ale Woland splní i Markétino nevyslovené přání a navrátí jí Mistra z blázince. S díky opustí byt č.50 a vrátí se do svého domu, kde je ale přepadnou myšlenky, z čeho budou dál žít. Tento problém se vyřeší hned následujícího rána, kdy je Azazallo otráví a oni se vydávají do říše bezstarostných.
Woland se i se svým doprovodem vytratí a Mizerov se vrátí z Jalty. Jeho případ i případ Berlioze je uzavřen s tím, že byli v hypnóze ovládáni Wolandem, kterého však nelze vypátrat.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kritika moskevské společnosti (pokrytectví, zbabělost, samolibost, hloupost různých činitelů a orgánů).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: madame Boháčová, 04.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Afanasjevič Bulgakov - Mistr a Markétka (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)