ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Bulgakov Michail Afanasjevič (*15.05.1891 - †10.03.1940)

­­­­

Mistr a Markétka (6)

Vynikající a čtenářsky úspěšný román jednoho z nejzajímavějších ruských autorů. Strhující příběh nikdy nekončícího boje s černou magií praktikovanou bolševickou garniturou a současně společenský román pátrající po osudech umění a umělců v tehdejším Rusku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Volvox Globator v Praze roku 2011 (5. vydání tamtéž). Z ruského originálu Master i Margarita přeložila Alena Morávková, ilustroval Boris Jirků. Počet stran: 429. ISBN: 978-80-7207-798-4.

OBSAH:

Tuto knihu jsem si vybrala hned ze dvou důvodů - první byl ten, že byla na seznamu mé maturitní četby, druhý, že se mi moc líbí stejnojmenná písnička od kapely XIII. století. Vím, je to docela divný důvod přečíst si knihu na základě písničky, ale faktem zůstává, že výběr se mi osvědčil a knihu jsem si zamilovala.

V knize autor přibližuje život v Moskvě v době 30. let 19. století, odsuzuje zdejší byrokracii. Sám se ztotožňuje s postavou Mistra - stejně jako jemu zamítli několik románů a on je chtěl spálit. I on byl vyhnancem a skončil v blázinci.

Román má dvě části. První z nich hovoří o událostech, které vyvolala v Moskvě návštěva Mefista, který sem přijel zjednat nápravu mravů (najít Mistra a Markétku, dovést je k Pilátu Ponskému, aby se judský prokurátor mohl opět setkat s Ješuou), vydávajícího se za světoznámého mága Wolanda, a jeho podivné družiny složené z kocoura, Azazela a Korovjeva. Nejhlavnějšími postavami z knihy je spisovatel pojmenovaný jako Mistr a jeho družka Markétka. Mistr je tvůrcem umlčeným oficiálními kruhy, který spálil v autorské trýzni své životní dílo a ocitl se v psychiatrické léčebně. Markétce o svém pobytu neřekl, jelikož se bál, že by ho opustila. Ta ale stále na svého Mistra čeká a hledá ho.

V Moskvě se začínají dít fantastické, tajemné a děsivé události, přičemž Woland odhaluje pomocí své černomagické podstaty lidské povahy Moskevčanů - hamižnost, zbabělost, pokrytectví, lež. S pekelnými silami se kvůli Mistrově osvobození spojí i samotná Markétka. Díky tomu si ji Woland oblíbí - jako jediná chce obětovat sama sebe pro někoho jiného. Markétka se dobrovolně svolí zúčastnit se ďábelského plesu jako hostitelka - má za úkol věnovat se hostům, které tvoří již zesnulá elita společnosti v podání básníků, spisovatelů, herců, hereček, malířů apod.

Druhá část románu je Mistrův román v událostech, které vedly v Jeruzalémě k odsouzení Ježíše Krista (v knize Ješua) Pilátem Ponským, o Kristově ukřižování a potrestání Jidáše. Tato část díla přináší nové zpodobnění novozákonního příběhu. V něm je hlavní postavou Pilát, jehož sužují výčitky svědomí za smrt Ježíše.

Na konci knihy se obě dějové linie románu propojují - Mistr se setkává s Markétkou, dostane zpět svůj spálený román a Woland se svou družinou odnášejí oba milence do sféry nebytí, kde se setkávají si Pilátem, nelítostným pátým prokurátorem Judeje, jezdcem Zlatého kopí. Toho mág zbavuje prokletí muže, jenž odsoudil Ježíše k smrti. Mistrovi a Markétce se dostane věčného života.

Jak už je z obsahu patrno, dílo je napsáno metodou románu v románu. Je rozděleno na 32 kapitol s názvy a epilog.
V knize se vyskytuje i klasické faustovské téma, které je ale převrácené - ďábel je tím, kdo pomáhá, a ne tím, kdo ničí (na rozdíl od Fausta, kterého napsal světoznámý Goethe, kde chce Mefisto od Fausta jeho duši).

CITÁT Z KNIHY:

"Co by dělalo dobro, kdyby zlo neexistovalo a jak by to na zemi vypadalo, kdyby zmizely stíny? Každý člověk i věc má přece svůj stín. Člověk nemůže vyplenit celou zeměkouli a vymýtit z ní vše jen proto, že neuznává světlo bez stínu."
(str. 312)

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila pro svůj zajímavý příběh a postavy, ze kterých jsem si nejvíce oblíbila Mistra, který zasvětil svůj život i rozum tomu, čemu věřil, za což byl po dlouhé cestě odměněn.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 10.10.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Afanasjevič Bulgakov - Mistr a Markétka (6)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)