ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Lermontov Michail Jurjevič (*15.10.1814 - †27.07.1841)

   
­­­­

Hrdina naší doby (2)

Jedno z vrcholných děl ruské romantické literatury... Autor sám prochází Kavkazem a asijskou částí Ruska a na svých cestách potká vojáka Maxima Maximiče, který ho potom po večerech baví vyprávěním o jeho příteli Pečorinovi. V další části knihy se potom s Pečorinem náhodou potká sám autor postavený do role vypravěče. Závěr je věnován deníku samotného Pečorina, který byl po jeho smrti uveřejněn.

Pečorin je cynický milenec a bohém bez jasného životního cíle. Je velmi inteligentní a vzdělaný, o čemž sám ví. Uvědomění vlastní inteligence jej činí nadmíru arogantním, svým vzděláním na druhou stranu pohrdá, protože se mu jeví jako zbytečné. Dokáže manipulovat s lidmi a především se ženami. Při své vojenské službě se bezhlavě zamiluje do čerkeské dívky Bely, kterou unese a tajně se s ní žije bez požehnání její rodiny. Nakonec ho Bela, stejně jako všechno v životě, omrzí a přestane ho bavit. Láska se ztratí jako dým a Bela je pro Pečorina už jen nevítanou přítěží. Po setkání s čerkeským zbojníkem Bela umírá. Celá kniha je zakončena Pečorinovou úvahou o úloze osudu a předurčení, ve které sám věří.

Jazyk knihy je přijatelný, i když se zde často vyskytují ruské výrazy, např. džigit = zbojník, džanečka = dušička. Děj má spád, nevyskytují se zde rozvláčné popisy a líčení tak příznačné pro romantickou literaturu snad vyjma popisu Pečorina a pocitů, které z něj autor měl.

Pečorin je typem tzv. zbytečného člověka. Je to člověk, který není schopen v životě najít cíl a řád, bezcílně se potlouká od jednoho dobrodružství k druhému, opovrhuje vším a všemi, nic ho nedokáže na delší dobu zaujmout. Jeho jméno je odvozeno od ruské řeky Pečory (stejně jako Evžen Oněgin).

Ve své době byla kniha velmi špatně přijímána, protože car a tehdejší kritika viděli v Hrdinovi naší doby především výsměch celé Rusi. Hrdina byl v Rusku vnímán jako bohatýr, odvážný člověk schopen bojovat a pomáhat vlasti, kdežto Pečorin je jen znuděný floutek. Lermontov ale naprosto dokonale vystihl realitu, mladí bohatí lidé nevěděli co s životem, připadali si zbyteční, znudění světem pozlátka.

Výborná kniha, Lermontov byl skvělým pozorovatelem, který dokázal trefně pojmenovat věci pravým jménem. Dobře se četlo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 03.02.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Jurjevič Lermontov - Hrdina naší doby (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)