ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Reeber Michel (-)

­­­­

Velká světová náboženství

Není snadné uchopit naráz povahu náboženské skutečnosti, ani vymezit působení každé církve. Náboženská paměť lidstva je bohatá rozmanitostí vyznání, obřadů a institucí. S pomocí jasných definic a přesných označení se toto dílo snaží seznámit čtenáře se světem náboženství a analyzovat charakteristické rysy vlastní každé církevní tradici.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Levné knihy v Praze roku 2006. Z francouzského originálu Les grandes religions dans le monde přeložil Tomáš Kybal. Počet stran: 66. ISBN: 80-7309-355-3.

OBSAH:

Docela útlá knížka láká svým vzhledem. Ten, kdo si chce osvojit základy, na kterých staví velké náboženské systémy nejen dneška, ale i historie, je na správné adrese.

Na každé dvoustraně se dočtete pokaždé o jiném náboženství. Aby vše bylo nějak chronologicky poskládáno a sestaveno, nacházíme na začátku knihy, pomineme-li úvod a základní pojmy, prehistorická a starověká náboženství různých národů (černé Afriky, amerických národů, národů Oceánie, Keltů, Germánů, náboženství středního a dálného východu či nám bližší Slované a řecko-římská kultura).

Dostáváme se do Indie, kde vzniká hinduismus nebo chcete-li Sanátana-Dharma (učenci a vyvolení už vědí), které vzniká z védského náboženství, kde védy tvoří základ psané tradice. Dozvídáme se o rozsáhlé základně božstev a také dějinného vývoje náboženství, pak následuje odstavec o obřadech a institucích, který je rovněž zajímavý.

Následuje buddhismus, nazvaný po svém zakladateli Siddhárthu Gautamovi, který když na svých cestách viděl tolik utrpení, nemocí a chudoby, rozhodl se to změnit. Jejich psaným kánonem jsou tzv. Tři koše = Tripitaka a učení Buddhovo obsahuje mj. i učení o samsáře, nirváně a stavu bdělosti - bódhi. Opět nechybí popis obřadů a rozepsání jednotlivých proudů buddhismu, např. zenový buddhismus, mahájána, hínajána apod.

Po konfucianismu a taoismu, které jsou hlavními představiteli náboženství Dálného východu, a to zejména Číny, jsou zde popsána tři největší a v dnešním světě nejrozšířenější náboženství: judaismus, křesťanství a islám. Myslím si, že netřeba je příliš podrobně popisovat, když každé z těchto náboženství vydá na mnohasvazkové dílo. Zde jim je věnováno fakt minimum prostoru (cca 3-4 dvoustránky), avšak pro zevrubný vhled to bohatě stačí. Nejsou opomenuty ani větve, které se časem odštěpily od základu, jako příklad uvádím u křesťanství protestantismus, pravoslaví a katolicismus. Z islámu si jistě každý vybaví dvě skupiny: sunnity a šiíty nebo méně známé cháridžity.

V neposlední řadě zde nalezneme kapitoly jako: nová náboženská hnutí, cesty dialogů, politika a náboženství nebo právní statuty církví.

Úplně vzadu knihy se pak nachází tzv. srovnávací chronologie, kde jsou uvedena důležitá data a letopočty, co se kdy událo (př.: 622 emigrace Mohameda a jeho druhů do Medíny; počátek islámského letopočtu apod.). Mezinárodní přehled se statistikami, jak jednotlivá náboženství pojímají smrt a posmrtný život - jen tak ve zkratce. Součástí je i praktický kalendář svátků židovství, křesťanství a islámu. V glosáři najdete hesla od anděla přes okultismus po zjevení. Za důležitou považuji také podrobnou bibliografii a nabídku vybrané literatury dostupně v češtině.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knihu hodnotím velmi kladně. Tolik informací na tak malém kousku místa - co více si přát... Hodně mi pomohla při studiu základů religionistiky a vůbec nelituji, že jsem si ji koupila. Ač levná a malá, obsahem velká.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 25.02.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Michel Reeber - Velká světová náboženství







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)