ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Waltari Mika (*19.09.1908 - †26.08.1979)

­­­­

Egypťan Sinuhet (11)

- 15 knih ze života lékaře

Historický román z doby panování egyptských faraónů 18. a 19. dynastie. Hlavním hrdinou je lékař Sinuhet se svými pestrými zkušenostmi ze života egyptských panovníků i ze života prostých lidí.

Egypťan Sinuhet je historický román z doby starého Egypta (období Nové říše, kolem roku 1350 př.n.l.).

Sinuhet, egyptský lékař s přídomkem "Ten, který je osamělý" a vypravěč zážitků svého života, zachycuje postavy, které do něj významně vstoupily - rodiče, několik generací faraonovy rodiny, ctižádostivého válečníka Haremheba, tři ženy, které postupně miloval aj. Významnou roli hraje Sinuhetův otrok Kaptah.

Chronologicky budovaný příběh - 15 knih ze života lékaře - je stylizován jako paměti. Jako královský "otvírač lebek" je Sinuhet postupně vtahován do politických a náboženských vztahů státu, který je oslabován rozpory Amonových kněží a vyznavačů nového boha Atona. Vydává se na několikaletou cestu po Středomoří a Blízkém východě, prožije nešťastné milostné dobrodružství s krétskou dívkou Mineou a poté, co v pouličních bojích zemře i jeho milovaná Merit a jejich syn, odhodlává se zasáhnout do vývoje historických událostí. Aby zachránil Egypt, otráví chetitského prince a zavraždí samotného faraona Achnatona. Nakonec se vlády ujímá válečník Haremheb, a protože Sinuhet ví příliš mnoho, musí odejít do vyhnanství. Sinuhet představuje ve starověkém světě výjimečného jedince s netradičně humánními a demokratickými názory, což z něj činí vyděděnce a samotáře. V závěru příběhu je čtenář konfrontován s tezí, že Sinuhet je ztraceným faraonovým synem a právoplatným následníkem trůnu. Svých nároků ale nikdy nevyužije a svůj původ neprozradí. Vědomí výlučnosti a schopnost nadhledu nad dobovými událostmi v něm však prohlubuje skepsi.

Egypťan Sinuhet překračuje rámec historického románu a obsahuje celou řadu paralel k současnosti. Vyjadřuje odpor k válce a víru v humanismus, lidskou rovnost a důstojnost.

Retrospektivní vyprávění v ich-formě je archaizováno biblickými prvky a stylistickými postupy klasických egyptských faraonských povídek. Osobní život vypravěče se prolíná s historickými událostmi jeho doby, kterým přihlíží, nebo je sám ovlivňuje. Dějová linie je obohacována úvahovými pasážemi ve formě Sinuhetova vnitřního monologu a parafrázovanými dialogy. Z nich jsou nejzávažnější ty, v nichž je lékaři partnerem jeho sluha (otrok) a v nichž dochází k filozofickému střetu různých hodnotových systémů a pohledů na smysl lidského života. Kaptah ho poměřuje bohatstvím a osobním pohodlím, Sinuhet svědomím a vnitřní odpovědností sobě samému, snahou o důstojnou existenci. Věčná lidská honba za blahobytem je metaforizována obratem "mít svou číši plnou".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 10.06.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Mika Waltari - Egypťan Sinuhet (11)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)