ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Waltari Mika (*19.09.1908 - †26.08.1979)

   
­­­­

Egypťan Sinuhet (14)

  • podtitul: Patnáct knih ze života lékaře

Poslyšte příběh ze starověkého Egypta 14. století před Kristem. Příběh muže - někdejšího novorozence poslaného po Nilu v malé lodičce spletené z uzlů -, jenž se stal ve své zemi slavným a vstoupil do dějin. Nikdo nebyl tak blízko bohům ani smrti a faraonově přízni i jeho zatracení jako právě Sinuhet. Jako lékař chtěl pomáhat výhradně chudým, láska k proradné Nefernefernefer ho stála vlastní čest i veškerý majetek a málem také život. Slyšte životní příběh tohoto neobyčejného muže...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Český klub v Praze roku 2013 (10. vydání tamtéž). Z finského originálu Sinuhe egyptiläinen přeložila a vysvětlivky napsala Marta Hellmuthová. Počet stran: 830. ISBN: 978-80-86922-43-0.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Mika Waltari se narodil 19. září 1908 a zemřel 26. srpna 1979. Vystudoval filosofii, estetiku a literaturu. Roku 1931 se oženil s Marjattou Luukkonenovou, s níž měl dceru Satu. Byl to nejvýznamnější finský spisovatel. Román Egypťan Sinuhet patří k jeho nejznámějším.

HLAVNÍ POSTAVY:

Sinuhet - lékař; dobrý, čestný a inteligentní člověk; dělá chyby a někdy jedná až moc zbrkle
Kaptah - původně Sinuhetův otrok, později se dostane na svobodu a zbohatne díky svým obchodnickým schopnostem, ale zůstává Sinuhetovým přítelem
Achnaton (Amenhotep IV.) - egyptský faraon; nebyl to dobrý panovník, ačkoli jeho záměry byly dobré
Haremheb - voják; původem prostý člověk, nakonec se z něj stane vojevůdce a později i faraon
Vedlejší postavy
Minea - krásná tanečnice; pochází z Kréty a silně věří v tamější bohy
Nefernefernefer - bohatá kněžka; krásná, ale vychytralá; zneužívá mužů, kteří jí podlehnou
Merit - hospodská; prostá žena

DĚJ:

Příběh začíná v Egyptě okolo roku 1400 př.n.l. Starý lékař a jeho žena najdou novorozeně v lodičce z rákosu, a protože jsou sami bezdětní, nechají si jej a pojmenují ho Sinuhet. Když chlapec vyroste, naučí se číst a psát. Díky známostem svého nevlastního otce může studovat v Domě života lékařství. Jednou je dokonce pozván, aby pomáhal při otevření lebky starého faraona. Ten ale zemře a panovníkem se stává Amenhotep IV.

Sinuhet se s ním jednou seznámí v královských zahradách. Mladý faraon mívá záchvaty epilepsie, při nichž se mu zjevuje bůh Aton a mluví k němu. Při vycházce na poušti potkají Haremheba, mladého vojáka. Ten se spřátelí hlavně se Sinuhetem a Amenhotep jej zaměstná v armádě.

Zanedlouho Sinuhet dokončí studia a stane se lékařem. Koupí si dům, v němž si zřídí ordinaci, a jednookého otroka jménem Kaptah.

Jednou Sinuhet potká Nefernefernefer a ze zamilovanosti na ni přepíše všechen svůj majetek i majetek svých rodičů. Ona jej pak vyhodí ze svého domu. Jeho adoptivní rodiče spáchají sebevraždu, ale v dopise na rozloučenou mu odpustí. Sinuhet se za to velice stydí a chce je alespoň pohřbít. Sice nemá peníze na mumifikaci, ale domluví se s dělníky v Domě mrtvých, že jeho rodiče naloží do soli, pokud u nich bude pracovat čtyřicet dní. Po této době vezme obě mumie a pochová je vedle hrobek faraonů.

Sinuhet si sežene peníze a vyhledá Kaptaha, jenž sice slouží někomu jinému, ale uteče a odpluje se svým bývalým pánem do Sýrie.

V Sýrii zůstanou po dva roky a dost zbohatnou díky Sinuhetovým lékařským schopnostem. Jednou se Sinuhet znovu setká s Haremhebem, z něhož se mezitím stal významný vojevůdce. Jede potlačit povstání Chabirů a Sinuhet s Kaptahem odjíždějí s ním. Po boji Haremheb pověří Sinuheta cestou po okolních zemích a šířením slávy Egypta, obdarováváním králů, ale hlavně obhlížením jejich armád.

Tak Sinuhet procestuje několik zemí a potká v královském harému Mineu. Ta odmítá spát s muži, protože je prý zasvěcená bohu. Lékař jí proto pomůže utéct a odplouvá s ní a s Kaptahem na Krétu, její rodnou zemi.

Zde je dívka obětována jako potrava pro zdejšího boha - velkého býka žijícího v podzemním bludišti. Sinuhet je velmi nešťasten, protože Mineu miloval. Aby zapomněl, odplouvá zpět do Sýrie.

Nakonec se ale vrátí do Vesetu, kde zakoupí dům a pracuje jako lékař. Zamiluje se tam do hospodské Merit. Dozvídá se, že se mezitím udály velké změny. Faraon uctívá jediného boha, Atona, a přejmenoval se na Achnatona. Chystá se založit nové město, Achetaton, a lékař tam odplouvá s ním.

Město rychle roste, ale Sinuhet se zase vrací do Vesetu. Tam se dozvídá od jedné dvorní dámy pravdu o své historii. Pravděpodobně byl nemanželským královským synem, a proto možným následníkem trůnu. Sinuhet ve Vesetu opět potkává Merit, která vychovává svého kmotřence, protože jeho matka zemřela.

Ve městě propukají nepokoje mezi přívrženci Atona a Amona. Achnaton zruší otroctví a všechny bohy kromě Atona. Nastává obrovský zmatek, v němž je Merit i její kmotřenec zabit. Později se Sinuhet dozvídá, že to byl jeho syn. Nakonec zvítězí Amonovi kněží a Achnaton umírá. Na trůn nastupuje Tutanchaton, jenž se přejmenuje na Tutanchamona. Spíše než on vládnou jeho rádcové, jako je kněz Aj.

Vedou se války s okolními zeměmi, na trůn nastupuje Aj a po něm Haremheb. Až ten zklidnil nepokoje. Sinuhet ale mluvil proti němu, a tak jej bývalý přítel poslal do vyhnanství, kde měl zůstat do konce života. Tam právě lékař napíše tuto knihu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je dost rozsáhlá, ale líbila se mi díky poutavému příběhu a množství zajímavých myšlenek. Asi nejdůležitější je ta, že i dobrý cíl může vést ke katastrofám, pokud na něj lidé nejsou připraveni.

Achnaton byl dobrý a citlivý člověk, nesnášel válku a utrpení, chtěl zrušit otroctví. Bohužel byl špatný vládce, protože se snažil o náhlou reformu, což se lidem nelíbilo, a napáchal vlastně víc škod než ostatní panovníci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kiki979, 06.02.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Mika Waltari - Egypťan Sinuhet (14)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)