ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Waltari Mika (*19.09.1908 - †26.08.1979)

   
­­­­

Egypťan Sinuhet (7)

- v originále "Sinuhe egyptiläinen"

Kniha je zčásti historickým románem, zčásti biografií egyptského lékaře, který skutečně žil v období Střední říše (2100-1780 př.Kr.), přičemž autor jeho příběh zasadil o 400 let později, do doby vlády faraóna Amenhotepa IV., pozdějšího náboženského reformátora Achnatona. Samotný Sinuhet rozdělil svůj životopis na 15 knih, v nichž líčí svůj barvitý a osamělý život.
Sinuhet je nevlastním synem chudého lékaře. Jakmile dospěje, vyučí se rovněž lékařem. Kvůli zrádné ženě je však vypovězen ze země Kemet (tj. Egypt), a doprovázen svým prohnaným, věrným a věčně upovídaným otrokem Kaptahem se rozhodne cestovat po všech známých krajích.
Nejprve se usadí v Sýrii a zbohatne. Poté se vydává do Babylónu, kde se setká s krásnou Kréťankou Mineou. S ní a se svým sluhou však musí odsud uprchnout, a tak putuje přes mnohé kraje až do bájné země Chatti, obývanou krutými Chetity. Minea je však kněžkou a touží po návratu na rodnou Krétu. Zde Sinuhet nějakou dobu pobývá mezi místními lidmi, žijícími prapodivnými způsoby a mravy. Minea je vybrána, aby vstoupila do chrámu a sloužila bohu Minótaurovi, avšak Sinuhet zjistí, že byla v chrámu zavražděna.
Vrací se proto zpět do Egypta, neboť "Kdo jednou okusil vodu z Nilu, žádná jiná voda jeho žízeň neuhasí". Avšak Sinuhetův rodný Véset vře nepokoji mezi stoupenci faraónova nového boha Atona a vyznavači tradičního Amona. Faraon trpí duševní chorobou a rozkáže zničit staré chrámy, čímž způsobí ukrutná krveprolití mezi obyvatelstvem. Sinuhet se stane lékařem a věrným přítelem nemocného a všemi opuštěného faraóna, avšak je zcela chudý a živoří. Zároveň se dozví neuvěřitelnou a zdrcující pravdu o svém narození.
Tou dobou jeho přítel Haremheb posbírá vojsko, aby zachránil Egypt před Chetity. Sinuhet jej doprovází. Po krvavé a dlouhé válce se Sinuhet vrací do své rodné země Kemet, nyní zcela vyčerpané a zchudlé. Chce v klidu žít, a proto se - nyní zestárlý a osamělý - vrací do Vésetu, aby zde léčil chudé a v poklidu dožil. To mu ale není dopřáno a on je z Egypta znovu vypovězen a do konce života žije na opuštěném místě daleko za hranicemi. Zde ve své chatrči a ve svém smutku píše oněch 15 knih, zachycujících jeho život plný zármutku, samoty, bohatství i chudoby.
Tímto Sinuhetův příběh končí. Kniha je velice obsáhlá a je psána tak zajímavým, často vtipným jazykem, což spolu s barvitostí děje a realistickým prostředím má za důsledek, že se stala jednou z nejlepších, jakou jsem kdy přečetl.
Kniha byla napsána roku 1946, česky poprvé vyšla v roce 1965.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lukáš Trzaskalik, 01.06.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Mika Waltari - Egypťan Sinuhet (7)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)