Menu
autor neznámý (*od nevidím - †do nevidím)
Dalimilova kronika
Text kroniky začíná legendou o Babylonské věži. Pověst vypráví, jak lidé stavěli vysokou věž, aby byli blíže Bohu, což se mu ale nelíbilo, a proto každého člověka obdařil jiným jazykem. Lidé se tedy nemohli domluvit, a tak se rozešli a věž nikdy nedostavěli.
Poté se už autor zabývá pouze českou zemí. Bratr Čech se dopustil vraždy, proto byl vyhnán ze srbského kraje a musel se svými přáteli hledat nové místo pro život. Po dlouhé a strastiplné cestě došli k jedné hoře, kde se usadili, hoře dali jméno Říp a okolnímu kraji jméno Čechy. Uplynulo mnoho let a zemi vládl muž jménem Krok, které měl tři dcery - Kazi, Tetu a Libuši. Libuše byla velmi moudrá, proto k ní chodilo mnoho lidí se rozsoudit. Jednou za ní přišli i dva zemani, ale poraženému se to nelíbilo a osočil ji z toho, že nebude poslouchat ženu. Proto Libuše souhlasila, že se vdá, a poručila svým sluhům, aby šli za jejím koněm, to on je dovede k pravému knížeti. Kůň se zastavil u Přemysla oráče, jenž se stal novým knížetem.
Kniha dále pokračuje založením města Prahy. Jméno Praha vzniklo podle prahu, který tesali otec a syn v místě, kde dnes leží hlavní město.
Následuje pověst o dívčí válce. Po Libušině smrti se chtěly ženy chopit moci, proto postavily hrad Děvín, kde se učily jezdit na koni a používat luk, a za svou vůdkyni si zvolily kněžnu Vlastu. Mnoho žen se tam seběhlo, ale muži je i přesto nebrali vážně, proto nad nimi ženy snadno zvítězily. Až potom muži pochopili jejich sílu, postavili Vyšehrad a dívky s pomocí malé lsti nakonec porazili. Zanedlouho po válce Přemysl zemřel, na jeho místo nastoupil Nezamysl a po něm mnoho dalších panovníků.
Autor pokračuje vyprávěním o prvním křesťanu Bořivoji, dále o Svatoplukovi, Vrastislavovi a jeho synech sv. Václavovi a Boleslavovi. Vypráví také o bratrovraždě, kdy Boleslav pozval svého bratra pod záminkou synova křtu na své sídlo, kde ho před vchodem do kostela zabil. Od té doby začal vládnout pod přezdívkou Ukrutný. Po něm vládl jeho syn Boleslav Štědrý a po něm zase Boleslav Skoupý. Zajímavé je také vyprávění o Oldřichovi, který odmítl německou šlechtičnu a místo ní si vzal chudou českou dívku. Dále pokračuje vyprávěním o Břetislavovi a Jitce. Jitka byla dcerou císaře a její krása, o které se dozvěděl i on, byla vyhlášená po celém okolí. Břetislav ji unesl z kláštera, kde byla vychovávána, což se samozřejmě jejímu otci moc nelíbilo, a proto vyhlásil Břetislavovi válku. Nakonec je ovšem Jitka usmířila.
Zdroj: ppapprika, 21.08.2007
Související odkazy
Diskuse k výpisku
neznámý autor - Dalimilova kronika
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
dětská léta Vinnetou moji spolužáci před maturitou hrdost neobyčejný den bubínek horký letní den Apokalypsa charlie chaplin první starosti Násilí Můj portrét romain písně z lesbu Modrý déšť kazani Julius Zeyer zisk cestopisy dopis přítelkyni stan Timur a jeho parta babbit krvavý slib LOWRYOVÁ žralok děvka popel tvary sloves
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 966 756
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí