Menu
autor neznámý (*od nevidím - †do nevidím)
Legenda o svaté Kateřině (rozbor)
Legendární církevní příběh dostal sloučením s dvorskými představami a motivy nový, světský smysl, jímž je obdiv k ženské kráse a odraz hloubky milostného citu. Autor, odchovanec latinské školy, je v české středověké literatuře prvním básníkem, jenž tvoří z potřeby vyjádřit vlastní individualitu a osobní prožitek života. Legenda je vrcholem jedné linie básnického vývoje, ale zároveň reaguje na počínající únavu kulturního vědomí, jež je jedním z příznaků krize, ústící později v husitskou revoluci. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1988 (2. vydání). Předmluvu a bibliografické poznámky napsal Jan Lehár. Ze staročeského originálu přeložil a poznámky o překladu napsal Jiří Pelán. Počet stran: 147. AUTOR:
- neznámý
- napsáno ke konci 14. století
- vzdělaný, duchovní
- napsáno na českém území
císař Maxencius - zlý, ukrutný, netrpělivý LITERÁRNÍ DRUH: legenda - primárně epický literární útvar pojednávající o životě, smrti, mučení a zázracích světce, případně o svatém předmětu (legenda o sv. Kříži) SOUDOBÁ DÍLA: Legenda o sv. Prokopovi (psáno prostým stylem - srozumitelné všem), Hra tří Marií DĚJ: Kateřina, dcera zemřelého krále Kosta, odmítá všechny nápadníky (včetně syna císaře). Je přesvědčena, že jí nikdo není roven a nechce si nikoho vzít. Rozhodne se jít pro radu za poustevníkem. Dozví se o Ježíši Kristovi a zamiluje se do něj. Kateřina se večer pomodlí a poté má vidění, kde se na ni Ježíš v náručí Marie nechce ani podívat, protože není pokřtěna. Další den jde za poustevníkem a nechá se pokřtít. Poté přijde další vidění, kde Ježíš přijme Kateřinu za svou choť v chrámu sv. Víta nebo chrámu sv. Grálu. Císař Maxencius pořádá tažení proti křesťanství. Navštíví Alexandrii a Kateřina se mu postaví a obhajuje Ježíše Krista. Císař přivede padesát nejlepších učenců, aby Kateřinu přesvědčili, že pohanství je správná cesta. Kateřině se podaří obhájit křesťanství. Maxencius už to nevydrží a nechá ji zbičovat. Kateřina stále nechce opustit křesťanství. Císař tedy zkusí jinou mučící metodu - lámání kolem. Bůh mučící nástroj zničí bleskem. Mnoho lidí kvůli tomu konvertuje na křesťanství, za což je císař nechá všechny popravit, včetně Kateřiny. Po useknutí hlavy začne z Kateřinina těla vytékat mléko namísto krve. Kateřina je pohřbena archanděly na hoře Sinaj a z jejího hrobu vytéká posvátný léčivý olej. VLASTNÍ NÁZOR: Líbila se mi první část, kdy Kateřina poznávala křesťanství. Pozdější vývoj děje mě nezaujal. HISTORICKÝ KONTEXT:
- Karel IV. přesouvá sídlo do Prahy
- vzniká Karlova univerzita
- pražské biskupství je povýšeno na arcibiskupství
- laicizace - píšou nejen kněží; rozdělení literatury na duchovní a světskou
- populární je rytířská epika - Tristan a Isolda ale ustupuje
- Kateřina je oblíbená patronka Karla IV.
- mystická erotika = Ježíš Kristus je považován za milence lidské duše
- lyrickoepická skladba
- sdružený rým
- vysoký styl
- stopy moravského nářečí - dialektismy
- kontrasty, přímá řeč
- chronologicky
- Maxencius chce Kateřinu pro svého syna
- veršované, osmislabičný verš
- dochoval se opis z 15. století, který je uchován v Brně (bývá označován jako stockholmský, protože jej během třicetileté války odvezla vojska do Švédska; do Česka se vrátil v 19. století)
- používá anafory a aliterace
- odehrává se to v roce 307 v Alexandrii
- drastické scény mučení
- červená = rány, tělo
- černá = bolest a smrt
- fialová = utrpení
- modrá = naděje
- bílá, zlatá = nevinnost, čistota
Zdroj: Tim, 24.08.2020
Související odkazy
Diskuse k výpisku
neznámý autor - Legenda o svaté Kateřině (rozbor)
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
medailonek litanie helgolandská maurois nik Jiskra v popelu stolní tenis huckleberryho hermann Hesse bratrstvo historický román červené střevíčky engelchen občanský průkaz Fantazijní příběh figurka tajné místo skleníkový efekt testament Harpagon husitská literatura prozodické systémy halfar banky špatná nálada Obchodní dům výtah adriana molea trosky jak se žije
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 365 917
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí