Menu
autor neznámý (*od nevidím - †do nevidím)
Legenda o svaté Kateřině
Na trůn dosedla Kateřina se svou matkou po boku a začala moudře vládnout ke spokojenosti všech obyvatel, kteří k ní měli pouze jedinou výtku. Jejich královna se totiž nechtěla vdávat, protože by prý na celém světě nenašla tak sličného, bohatého a moudrého muže, jenž by se jí vyrovnal. Dokonce jí i pán jejího otce Maxencius poslal svého syna, ale dívka jej odmítla. Její matka se pro tento nešvar velmi trápila a na doporučení přátel ji poslala k velmi moudrému poustevníkovi. Ten mladé Kateřině doporučil mladíka, jenž ji převyšuje jak krásou, tak bohatstvím a moudrostí, ale bude se muset velmi kát, aby jej spatřila. Ještě téhož večera před spaním se dívka začala tak bít v prsa a plakat, že následně spadla jako v transu a zde se setkala s Pannou Marií, která v náručí držela malého synka. Mladá královna si náhle připadala jako na nejkrásnějším místě světa, cítila před boží rodinou velkou pokoru, ale malý Ježíš na ni odmítl pohledět, protože byla pohanka. Panna Maria jí poradila, aby se dala pokřtít, a tak Kateřina hned po probuzení zamířila k poustevníkovi a stala se křesťankou. Teprve tehdy se mohla stát nevěstou Kristovou a ona celá šťastná začala šířit víru ve své zemi.
To se ale nelíbilo pohanskému Maxenciovi, jenž se vydal do její země a uspořádal tu chrámové slavnosti. Sem přišla i Kateřina, aby svými slovy pohanila namyšlenost Maxenciovu a sdělila mu, že se za jeho syna neprovdá. Za to ji císař nechá zavřít a uspořádá setkání s největšími známými mudrci, aby jí vyvrátil její víru. Mezitím se panně ve vězení zjevil anděl, který jí přislíbil zdar v diskusi za pomoci boží. A opravdu Kateřina svými argumenty jejich slova vyvrátí a dokonce je přesvědčí o správnosti křesťanství. Maxencius dohnaný až k počátkům šílenosti nechá všechny mudrce upálit a světici pak nechal bičovat na veřejném prostranství žíněmi s háčky, které jí rvaly kusy masa. Avšak po několika dnech byla Kateřina naprosto zdravá a bez jizev. Proto si pro ni připravil důmyslné zařízení s otočnými noži, kdy z mučeného nezůstane opravdu mnoho, ale zásahem božím se mechanismus rozbije.
Sv. Kateřina nakonec zemřela na stětí, ale pro ni smrt nebyla koncem, dokonce se na ni těšila. Poprava byla doprovázena mnoha zázraky a dokonce i její hrob se stal poutním místem, z něhož vytékal léčivý olej.
Zdroj: Petra Mishka, 06.02.2005
Související odkazy
Diskuse k výpisku
neznámý autor - Legenda o svaté Kateřině
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
Rusalka oldřich mikulášek TOTÁLNÍ CVOK o potope paní zima kupec hrdost handicap kosmické Nahý oběd literární kritika román pro muže prdel hlasy v poušti arogance fielding pomoc druhym stopa v mém srdci Gabriela Preissová zamilovaný dement Oliver Twist vtipné popis-ličení Královna ze Sáby g. k. chesterton začátek cirkus ve meste slova souznačná klus Cvrček a mravenec
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 555 977
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí