Menu
autor neznámý (*od nevidím - †do nevidím)
Oldřich i Boleslav (Rukopis královédvorský)
- nebo též Oldřich a Boleslav
- epická báseň (s desetislabičným veršem), které se dochovala jen poslední třetina
Boleslav II. Pobožný († 999) zůstavil tři syny: Boleslava, Jaromíra a Oldřicha. Na trůn dosedl po něm Boleslav III. Ryšavý, před kterým jeho bratři Jaromír a Oldřich museli prchnout. I utekli k vévodovi Bavorskému, k císaři Jindřichu II. Pod tímto nehodným knížetem česká říše upadala. Stalo se tedy, že vévoda polský, Boleslav Chrabrý, muž ducha podnikavého, vtrhl do českých zemí a dobyl Krakov, ale do svých rukou dostal i Moravu a celé Slovensko v Uhrách. Pak už jen čekal na příležitost, jak by se mohl zmocnit i Čech. Čechové, nemohouce snést ukrutné vlády Boleslava III., povolali na trůn Vladivoje, bratra Boleslava Chrabrého. Boleslav III. utekl do východních Frank k markraběti Jindřichovi čili Hezilovi, jenž jej dal zatknout a vsadil do žaláře. Avšak Vladivoj panoval jen několik měsíců. Umřel na počátku roku 1003. Po jeho smrti byl na trůn povolán Jaromír, který - vrátiv se se svým bratrem Oldřichem z Němec - byl lidem přijat kladně. Mezitím ale pustil markrabě Jindřich Boleslava III. z vězení. Ten utekl k nejmocnějšímu nepříteli svému, Boleslavovi Chrabrému, jenž ho mocí válečnou zase uvedl do Prahy. Jaromír musel po druhé vlast opustit a ucházet se o pohostinství u Jindřicha II. Avšak sotva se Boleslav III. zmocnil vlády, začal znovu páchat krutosti, takže Čechové se opět vzbouřili a Boleslava Chrabrého na pomoc povolali. Ten Boleslava III. oslepil a do vězení poslal, kde později zemřel; sám pak přišel do Prahy a uvázal se v české knížectví. Brzy však upadli Polané pro násilí, kterého se dopouštěli, v takovou nenávist Čechů, že ti čekali na příhodnou dobu, jak by se jich mohli zbavit. Když tedy německý císař Jindřich II. (protože Boleslav Chrabrý od něho Čechy v léno nechtěl přijmout) proti němu do Čech vtrhl, Jaromír a Oldřich ho provázeli a národ celý k nim se přiklonil. Praha mužnému Oldřichovi byla otevřena, Polané byli vyhnáni a Jaromír byl dosazen podruhé na knížecí stolec. To se stalo na počátku měsíce září roku 1004.
Tuto porážku Boleslava Chrabrého a vypuzení Poláků z Prahy slaví naše báseň Oldřich a Boleslav, která byla složena bezpochyby ne dlouho po této události. STRUČNÝ DĚJ: V černém lese se sešlo sedm vladyků se svými udatnými sbory a k nim se připojil i Vyhoň Dub se svou dobře ozbrojenou chasou. Vyhoň vyzve Oldřicha, aby je vedl proti Polanům. Vojsko stane za krásného jitra před Prahou, udeří na nepřítele, bůh jim dopřeje vítězství a vládcem veškeré země se stává opět Jaromír. Text básně Oldřich i Boleslav si můžete přečíst v naší čítance.
Zdroj: Veru, 22.11.2019
Související odkazy
Diskuse k výpisku
neznámý autor - Oldřich i Boleslav (Rukopis královédvorský)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
křesťanství Sheila model letadla zášť Pan Wolodyjowski Líčení zima poslední magnát adam mickiewicz kohout plaší smrt strýc hrubín Želar H. de Balzac graffiti kepler zlatý poklad nejhorší chvíle moderní společnost James Watt horalka merle tchyne a uzeny jádro pudla korálový náhrdelník antiutopie ciz integrace slunce svit jerome oblíbená
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 899 530
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí