Menu
autor neznámý (*od nevidím - †do nevidím)
Oldřich i Boleslav (Rukopis královédvorský)
- nebo též Oldřich a Boleslav
- epická báseň (s desetislabičným veršem), které se dochovala jen poslední třetina
Boleslav II. Pobožný († 999) zůstavil tři syny: Boleslava, Jaromíra a Oldřicha. Na trůn dosedl po něm Boleslav III. Ryšavý, před kterým jeho bratři Jaromír a Oldřich museli prchnout. I utekli k vévodovi Bavorskému, k císaři Jindřichu II. Pod tímto nehodným knížetem česká říše upadala. Stalo se tedy, že vévoda polský, Boleslav Chrabrý, muž ducha podnikavého, vtrhl do českých zemí a dobyl Krakov, ale do svých rukou dostal i Moravu a celé Slovensko v Uhrách. Pak už jen čekal na příležitost, jak by se mohl zmocnit i Čech. Čechové, nemohouce snést ukrutné vlády Boleslava III., povolali na trůn Vladivoje, bratra Boleslava Chrabrého. Boleslav III. utekl do východních Frank k markraběti Jindřichovi čili Hezilovi, jenž jej dal zatknout a vsadil do žaláře. Avšak Vladivoj panoval jen několik měsíců. Umřel na počátku roku 1003. Po jeho smrti byl na trůn povolán Jaromír, který - vrátiv se se svým bratrem Oldřichem z Němec - byl lidem přijat kladně. Mezitím ale pustil markrabě Jindřich Boleslava III. z vězení. Ten utekl k nejmocnějšímu nepříteli svému, Boleslavovi Chrabrému, jenž ho mocí válečnou zase uvedl do Prahy. Jaromír musel po druhé vlast opustit a ucházet se o pohostinství u Jindřicha II. Avšak sotva se Boleslav III. zmocnil vlády, začal znovu páchat krutosti, takže Čechové se opět vzbouřili a Boleslava Chrabrého na pomoc povolali. Ten Boleslava III. oslepil a do vězení poslal, kde později zemřel; sám pak přišel do Prahy a uvázal se v české knížectví. Brzy však upadli Polané pro násilí, kterého se dopouštěli, v takovou nenávist Čechů, že ti čekali na příhodnou dobu, jak by se jich mohli zbavit. Když tedy německý císař Jindřich II. (protože Boleslav Chrabrý od něho Čechy v léno nechtěl přijmout) proti němu do Čech vtrhl, Jaromír a Oldřich ho provázeli a národ celý k nim se přiklonil. Praha mužnému Oldřichovi byla otevřena, Polané byli vyhnáni a Jaromír byl dosazen podruhé na knížecí stolec. To se stalo na počátku měsíce září roku 1004.
Tuto porážku Boleslava Chrabrého a vypuzení Poláků z Prahy slaví naše báseň Oldřich a Boleslav, která byla složena bezpochyby ne dlouho po této události. STRUČNÝ DĚJ: V černém lese se sešlo sedm vladyků se svými udatnými sbory a k nim se připojil i Vyhoň Dub se svou dobře ozbrojenou chasou. Vyhoň vyzve Oldřicha, aby je vedl proti Polanům. Vojsko stane za krásného jitra před Prahou, udeří na nepřítele, bůh jim dopřeje vítězství a vládcem veškeré země se stává opět Jaromír. Text básně Oldřich i Boleslav si můžete přečíst v naší čítance.
Zdroj: Veru, 22.11.2019
Související odkazy
Diskuse k výpisku
neznámý autor - Oldřich i Boleslav (Rukopis královédvorský)
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
lekce tvůrčího psaní výhody a nevýhody Pach krve ren Maryčka Magdonová strup Bronte pisen o rodne zemi význam umění dum u nemocnice pani bovaryove Ohlas p ochrana zdraví ernest hemingway deklarace neči počítačové hry krakatit brouk literární období přežila jsem gabi vet oblíbená věc Mefistofeles stravovací návyky moje vesnice balada z hadrů dada jak zahnat nudu
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 967 486
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí