Menu
Machiavelli Niccoló (*03.05.1469 - †22.06.1527)
Úvahy o umění válečném
Na začátku svého díla hledá rozdíly mezi životem vojenským a životem civilním. Vrací se i do dávných dob, kde nám dává různé příklady, ve kterých ukazuje, jak si dříve tyto dvě formy života byly blízké.
Tato kniha je psána na památku Cosima Rucellaie, který zemřel ve velmi mladém věku a Machiavelli ho dává za příklad řádného občana, který by vše obětoval svým přátelům a nezalekl se ani nejtěžšího úkolu pro vlast. Za to nejvzácnější co nám zanechal Machiavelli považuje soubor rozhovorů s Fabriziem Colonnou, se kterým na procházkách rozprávěl o záležitostech války, o něž se tak zajímal.
Vše začíná, když se pan Fabrizio Colonna vrací roku 1516 z Lombardie, kde bojoval po boku krále Ferdinanda Aragonského. Cestou se zastavil ve Florencii, aby se pozdravil se šlechtici, se kterými se důvěrně znal. Tehdy jej Cosimo pozval do svých zahrad, aby se z jeho vědomostí co nejvíce dověděl. Byli tam i jiní mladí šlechtici, velice vzdělaní muži, jako byli Zanobi Buondelmonti, Batista Della Palla a Luigi Alamanni.
Machiavelli, aby se vyhnul psaní, co ten řekl a co ten odpověděl, zapisoval pouze jména mluvčích.
Tito čtyři muži si předávali tazatelství a tím se měnilo i téma. Nejdříve se zabývali antikou. Jaké bylo vojsko dříve a jaké je dnes. Mluvilo se o hrdosti, jakou měli vojáci dříve a dnes. Co je pro ně služba své vlasti v armádě. Poté mluvili o složení vojska. Fabrizio by si i zde vzal příklad z antiky a spojil by římské a řecké sestavy vojska. Toto téma dále rozvíjeli (například jakými taktickými tahy zmařit protivníkovi záměry a jak vyzrát na jeho lstivé manévrování atd.). Posledním tématem je táboření, ve kterém se zabývají tím, jak by mělo vojsko být sestaveno v táboře. Kde by měly být příkopy, hlídky a další důležité věci pro chod tábora.
V této knize jsou velice často uváděny příklady z historie. Například různé bitvy nebo rozložení vojsk v různých zemích. Hlavní postavy:
Cosima Rucellaie, Fabriziem Clonnou, Zanobi Buondelmonti, Batista Della Palla a Luigi Alamanni
Zdroj: Lilla, 06.08.2006
Související odkazy
Čtenářský deník | - | Úvahy o umění válečném |
- | Vladař, Vladař (2), Vladař (3) |
Čítanka | - | Mandragora |
- | Vladař |
Diskuse k výpisku
Niccoló Machiavelli - Úvahy o umění válečném
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
Heinrich Heine poslední magnát brigáda brna domov je místo Klobása 007 koně se splašili přívlastek počkej na mě radko moje sestřenice zkusit zdobeni stromečku Romantismus Dva kohouti před maturitou sangvinik Publicistický styl purkyně pohadkova postava cesta kolem světa lékařka opu čechov lazarillo Kruté mládí city a pocity rta Deníky Jiřího Ortena Grosman hirošima
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 574 437
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí