ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Petrohradské povídky (2)

Cyklus povídek o Petrohradu od ruského klasika zachycuje město tak, jak se jevilo autorovi po dobu jeho sedmiletého pobytu v letech 1828-1836.
Námětem cyklu je zobecnění proměn života na ústřední městské třídě v průběhu jednoho dne, jež je zároveň názorným předvedením společenského rozvrstvení stavovské společnosti v jednom z jejích center. Hrdiny povídek jsou malí, utištění lidé, kteří ve společnosti obrovských majetkových a společenských rozdílů vedou dlouhý a zdánlivě marný boj s privilegovanými utlačovateli. Jejich fantastické příběhy jsou vesměs ostrou satirou na tupost, nadutost a hamižnost statkářů a carských úředníků.

OBSAH DVOU VYBRANÝCH POVÍDEK:

Nos

Děj se odehrává v březnu v Petrohradě. Hlavními postavami jsou lazebník Ivan Jakovlevič a kolegiální přísedící Kovaljov (major).

1. část
Každé ráno, když se lazebník vzbudí, může si vybrat vždy buď kávu, nebo chléb s cibulí. Vždy si vybere kafe, ale dnes, 25. března, dostane chuť na chleba. Jenže když chleba rozkrojí, najde v něm nos. Avšak při bližším zkoumání zjistí, že to není ledajaký nos, ale nos jeho zákazníka, majora Kovaljova. Jakmile jeho žena Praskovja Osipovna uvidí nos, domýšlí si, že ho její manžel někomu při holení uřízl. Lazebník se tedy vydá nosu zbavit. Jenže vždy jej někdo začne zdravit. Nakonec ho hodí z Izákova mostu do vody.

2. část
Jakmile se Kovajlov ráno vzbudí, zjistí, že místo nosu má jenom hladké místo. Jelikož ho takhle nikdo nesmí vidět, obličej si zakrývá. Jenže pak spatří svůj nos v uniformě státního rady a sleduje jej až do chrámu, kde jej osloví. "Nos" dělá, jako by nevěděl, o co jde. Avšak pak zahlédne krásnou dívku a nos se mu ztratí. Jde tedy podat inzerát, že se mu ztratil nos, jenže inzerát mu nechtějí vytisknout. Nakonec se jeho nos najde, ale ne a ne držet na svém místě. V zoufalství zavolá doktora, aby mu nos přidělal, ale nejde to. V domnění, že za ztrátu svého nosu může Alexandra Grigojevna Podtočkinová, napíše jí dopis. Ta však nemá ale nejmenší tušení, o co jde, a opět mu nabízí svou dceru, jíž však Kovajlov nechce. Jeho nos se tedy všude objevuje a Kovajlov je bez nosu na svém místě.

3. část
Nakonec se jednoho dne Kovajlov probudil a nos byl tam, kde měl být. Když jej Ivan Jakolovič přijde oholit, nemůže uvěřit tomu, že vidí nos na pravém místě, když jej nedávno našel v jeho chlebu.

Něvská třída

Něvská třída je hlavní třída v Petrohradu. Dopoledne se využívá jako jedna z cest do práce. Po dvanácté hodině se sem vypraví vyučující se svými svěřenci. Kolem druhé hodiny je vystřídají jejich rodiče a ty pak kolem třetí hodiny úředníci.
Právě na této ulici Piskarov a Pirogov zahlédnou dvě různé dívky. Pirogov pošle Piskarova, aby sledoval (oslovil) tmavovlásku a zkusil u ní štěstí.

Piskarov je petrohradský, nesmělý malíř. Vydá se tedy za tmavovlasou dívkou, jež ho učarovala. Sledoval ji až k domu, kde se dívka zastavila a vyzvala jej dále. Teprve vevnitř mu došlo, že dívka patří k lehkým děvám, a tak z pokoje utekl. Když doma usnul, zdál se mu sen o dívce, kterou ten den viděl a právě v jeho snu byla mladou dámou. Piskarov začal žít svými sny a nic nenamaloval. Ve svých snech si dívku zidealizoval, a když už nemohl usnout, začal používat opium. Nakonec se jednoho dne vydal zpátky do onoho domu, kde své sny vylíčil dívce. Navrhl jí, aby se za něho provdala a pozorovala jej při práci a při tom vyšívala. Jenže dívka se mu vysmála a on utekl. Když po týdnu nevyšel z domu, lidé vyrazili dveře a našli jej mrtvého.

Pirogov byl důstojník, jehož okouzlila blondýnka. Sledoval ji až do domku německého řemeslníka Schillera. Tu zjistil, že blondýnka je jeho žena, a tak si u Schillera nechal udělat ostruhy i přesto, že viděl u řemeslníka nechuť. Pirogov chodil každý den do jejich domku, a tak se snažil Schiller zhotovit ostruhy co nejdříve. Jelikož Pirogov blondýnku nijak nezaujal, nechal si zhotovit i pouzdro na dýku. Když se dozvěděl, že Schiller není v neděli doma, vydal se za blondýnkou. Vyzval ji k tanci a pak ji začal líbat. Ona se začala vzpouzet a vtom se vrátil její manžel s kamarády domů a Pirogova vyrazili. Zpočátku chtěl vše vylíčit generálovi, ale nakonec si to rozmyslel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katka Svobodová, 03.02.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Petrohradské povídky (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)