ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Podobizna (4)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z ruštiny přeložila Anna Nováková, ilustrace Vladimír Tesař, nakladatelství Práce, Praha, 1972, 75 stran

MÍSTO DĚJE:

Petrohrad

HLAVNÍ POSTAVA:

Čartkov - nadaný malíř, zprvu chudý a skromný, jeho povaha se změní díky nabytým penězům

OBSAH:

I. díl
Před krámkem s obrazy na Ščukinově rynku si chudý malíř Čartkov koupil portrét neznámého snědého muže, pravděpodobně Asiata, s uhrančivýma očima. Vzal si ho k sobě domů. Muž z obrazu jako by sestoupil na zem a ukazoval Čartkovovi měšec se zlaťáky. Čartkov ale nevěděl, jestli to byl sen, nebo skutečnost. Malíř byl velice chudý a neměl na zaplacení bytu. Přišel za ním majitel s policistou a chtěl po něm peníze. Čartkov ale žádné neměl. Policista začal prohlížet obrazy, které měl Čartkov v bytě. Když osahával obraz asijského muže, vypadl z něj na zem svitek, na kterém bylo napsáno: "Tisíc zlatých". Čartkov se přestěhoval do luxusního bytu a začal si užívat radovánek, na které neměl dříve peníze. Chodil do drahých francouzských restaurací, do divadel, oblékal si luxusní fraky a začal se řadit k městské smetánce. Zaplatil jednomu novináři, aby o něm napsal článek coby o vynikajícím mladém talentu. Okamžitě začali do Čartkovova bytu chodit lidé, kteří si přáli mít od něho portrét. Dobře mu za jeho práci platili. Z Čartkova se stal stroj na portréty aristokratických dam a pánů, za které sice dostával mnoho peněz, ale ony postrádaly kvalitu a originalitu.
Čartkov byl otázán na názor na jeden obraz, který stvořil talentovaný, mladý ruský malíř v Itálii. Obraz byl nádherný a Čartkov si uvědomil, že on sám již není malířem, ale že dělá kýče. Proto byl rozrušen a vyběhl z galerie. Čartkov neuměl už malovat tak, jako když býval ještě chudý a začal propadat bláznovství. Skupoval všechny nádherné obrazy a ničil je. Z bláznovství vzešla nemoc a z nemoci smrt.

II. díl
Na jedné aukci má být vydražena podobizna asijského muže s uhrančivýma očima. Obdivovatelé umění jsou ochotni dát za tento obraz jmění. Jeden mladý muž přerušuje aukci a začíná vyprávět příběh muže na obraze. Tento muž byl lichvář, který půjčoval lidem peníze a velmi na tom vydělával. Všichni lidé, kteří si od něj půjčili, skončili velmi tragicky. Otec vyprávějícího muže byl malíř a lichvář si před svou smrtí přál, aby zhotovil jeho podobiznu. Malíř to učinil velmi nerad, protože na něj působila zničující síla, která vanula z lichváře. Ale portér byl zhotoven a lichvář zemřel. Když měl malíř portrét u sebe, v jeho životě se děly tragické věci. Proto se ho rychle zbavil. Portrét přišel do rukou jiných lidí, kterým se začal kazit život. Portrét proto putoval mezi lidmi a ničil jim život, dokud se ho nezbavili. Malíř požádal svého syna, aby tento obraz našel. Proto muž žádá všechny přítomné na aukci, aby si ho mohl odnést. Ale mezitím, co muž mluvil, někdo portrét ukradl.

ZNAKY:

  • povídka, součást cyklu Petrohradské povídky
  • snaha zachytit realisticky společnost (chování aristokracie) a zároveň i lidské vlastnosti

MYŠLENKA DÍLA:

Peníze dokážou zničit člověka.

VLASTNÍ NÁZOR:

Povídka mě velmi bavila. Kromě poutavého děje tam byly i hezké myšlenky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 20.02.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Podobizna (4)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)