Menu
Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)
Podobizna (5)
Nikita - mladý prostý chlapec, který u Čartkova sloužil; na děj příběhu nemá žádný vliv, poté co Čartkov zbohatne se z příběhu vytrácí
perský lichvář (jméno není známo) - muž ztvárněný na ústředním motivu celého díla; vysoký Peršan oděný do honosného zlatého pláště s výrazným až uhrančivým pohledem; na každého působil jaksi skličujícím dojmem DĚJ: Část 1.
Jednou když se Čartkov během cesty domů zastavil v jednom malém krámku s obrazy, zaujaly ho mezi obrazy oči, které jej přímo propalovaly pohledem. Byly tak živé, že zastiňovaly vše kolem sebe. Patřily obrazu nějakého muže oděného ve zlatém perském plášti. V těch očích byl život toho muže. Čartkova tento obraz natolik uchvátil, že jej prostě musel mít a utratil za něj své poslední peníze, jimiž měl zaplatit za pronájem bytu. Došel tedy domů poněkud rozmrzelý. V noci se mu zdál dosti podivný sen. Peršan jako by se v obraze hýbal, poté z něj vystoupil a přišel až k malíři. Bez jediného slova vytáhne z pláště několik svitků zabalených do modrého papíru s nápisem 1000 zlatých. Jeden z nich rozbalí a místností prolétne záře zlata. Poté svitek znovu sbalí a spolu s ostatními je schová zpět do pláště. Nakonec odejde zpět do obrazu. Druhý den navštíví malíře majitel domu s policejním doprovodem a pokouší se jej přimět k zaplacení nájmu. Policista si začne prohlížet obraz Peršana a nechtěně zlomí rám, z něhož vypadne jeden ze svitků, které Čartkov viděl v noci.
Za tyto peníze si Čartkov koupil prostorný byt v prestižní čtvrti, módní oblečení, chodil se najíst do luxusních restaurací a projížděl se po městě v kočáře. Krátce po tom, co se přestěhoval do nového bytu, přišla za ním noblesní dáma s přáním, aby namaloval portrét její dcery Lízy. Jakmile Čartkov namaluje Lízu jako řeckou Psyché, což se její matce převelice líbí, stane se po celém městě dost známým a dveře se zákazníky se netrhnou. Avšak tím, že maloval stále dokola ty samé pózy a do obrazů již nevkládal ani kousek sebe, stalo se jeho umění jaksi otupělým, bezduchým a tuctovým.
Čartkov se postupně uchyloval k usedlému životu. Stal se členem různých uměleckých spolků a komisí. Jednoho dne mu dojde dopis z Akademie výtvarných umění, aby se ihned dostavil. Když přijel, zjistil, že všichni jeho kolegové žasnou nad nějakým obrazem. Ihned jak ho spatřil, uvědomil si, že obraz je neobyčejně propracovaný a krásný. Zjistil, že jej poslal malíř, se kterým se dříve znal a který se vydal do Itálie zkoumat díla slavných malířů, především pak Raffaela a Correggia. Dílo bylo dokonalé, nikdo na něm nemohl najít sebemenší chybku, vše bylo v dokonalé harmonii. Čartkov spěchal domů, kde se zavřel do svého ateliéru a celé dny se pokoušel namalovat své nové mistrovské dílo. Jeho postavy však vypadaly nanejvýš nepřirozeně a strnule. Začal tedy skupovat umělecká díla, která ihned ničil. Známí se mu začali vyhýbat a Čartkov postupně zešílel. Část 2.
Obraz Peršana z 1. části se objevuje v aukci. Všichni v sále jsou neobyčejně ohromeni jeho očima, a tak se není čemu divit, když všichni začnou přihazovat jako diví. Aukce je však záhy přerušena jakýmsi mladíkem, který tvrdí, že obraz nesmí být prodán. Začne vyprávět příběh o muži z obrazu. Záhadný Peršan byl lichvář, velmi dobře známý mezi místními. Lidem půjčoval na dost vysoké úroky, ale i přesto se našlo hodně lidí, kteří se odvážili si od něj půjčit. Tito lidé se však radikálně změnili. Byli hrubí a suroví, často hodně pili a nakonec se všichni zbláznili.
Lichvář zřejmě cítil, že se blíží jeho čas, a tak jednou přišel za jedním chudým malířem (otcem výše zmíněného mladíka), po němž chtěl svůj portrét. Když jej malíř maloval, cítil neobvyklou úzkost a strach. Nejvíce ho tyto pocity zasáhly, když se snažil přesně vystihnout lichvářův "démonický" pohled. Než byl však obraz dokončen, lichvář zemřel. Ač se malíř s lichvářem nikdy dříve nesetkal, změnil se podobně jako lidé, kteří si od něj půjčili. Začal závidět svým žákům, podvádět atd.
Když byl místním farářem požádán o namalování obrazu pro kostel, ze tváří zobrazených postav však místo svátosti čišel démonismus. Když si malíř své dílo prohlédl, zjistil, že všem postavám namaloval lichvářovy oči. V záchvatu vzteku se rozhodl spálit obraz lichváře. To mu však jeho přítel vymluvil s tím, že si obraz vezme. Po čase se i on začal cítit poněkud špatně, a tak obraz prodal. A tak to šlo dál a dál, až se obraz dostal do této aukce. Zatímco mladík vyprávěl příběh perského lichváře, obraz se z místnosti ztratil a koloběh šílenství tak mohl pokračovat...
Zdroj: Ajči, 16.06.2010
Související odkazy
Čítanka | - | Revizor, Revizor (2), Revizor (3), Revizor (4), Revizor (5), Revizor (6), Revizor (7) |
Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Podobizna (5)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
miloš urban hastrman George Sand vánoční trhy Jedenadvacet polibků stavovske divadlo ztroskotání lodi Ohlas písní českých moje postel pan Schlegl žalozpěv hippias lucky jim oči těžká hodina já truchlivý bůh termíny afrodité Každý má svou pravdu něco o sobě quo vadis Dobrá znamení ruzny ivův román diry slash sportovní literární žánr Výstup mumie informační zpráva aku-aku
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 965 156
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí