Menu
Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)
Podobizna
Od té doby se stal malíř bohatým a slavným. Byl také patřičně nafoukaný a přijímal hodně nabídek k portrétování. Dokázal vystihnout každý záhyb tváře, šatů a pohybu. Byl to moc vážený malíř. Po určité době ho ale malby začaly nudit. Portréty byly všechny stejné - stejné tváře, postoje. Obrazy znal zpaměti. Všichni se divili, jak mohlo jeho nadání tak vyhasnout. Jeho vášní bylo jen zlato a bankovky. Stal se z něj posedlý sběratel a mamonář.
Jednoho dne mu došel dopis z Akademie výtvarného umění, aby jako její čestný člen přišel posoudit nové dílo ruského malíře. Každý obdivoval tento obraz. Jeho síla tryskala z tvůrcova nitra. Čartkov se rozbrečel a jako smyslů zbavený utekl ze sálu. Přišel do svého ateliéru a snažil se namalovat padlého anděla - tato myšlenka nejlépe odpovídala stavu jeho duše. Nešlo mu to a tak se rozzuřil. Nařídil, aby odnesli všechny poslední díla z ateliéru, zamkl se a maloval. Malby byly ale strnulé, nepřirozené. Pak si všiml starcova portrétu. Rozčílil se a začal skupovat všechna díla malířů za nejvyšší ceny a všechny zničil. Známí se mu vyhýbali. Z toho všeho onemocněl souchotinami, vysokými horečkami a poté zešílel.
Portrét starce se ocitl ve dražbě. Přihlásil se jeden muž, který řekl, že tento obraz již dlouho hledá a začal vyprávět příběh o tomto starci. Stařec byl známý lichvář, který půjčoval lidem peníze za velké úroky. Všichni lidé, kteří si však od něj půjčili, dopadli zle. Změnili se k horšímu, pili, bili své rodiny nebo se zbláznili. Nikdo nepochyboval o tom, že je v lichváři nějaká nečistá síla. Lidé říkali, že je to ďábel. Vypravěčův otec byl také malíř, který měl za úkol namalovat ducha tmy. Nevěděl, jakou mu má dát tvář, chtěl zachytit všechno lidské trápení. Když o tom přemýšlel, vzpomněl si na tvář lichváře a řekl si, že by to mohl být model ďábla. Lichvář za ním sám přišel a požádal jej, ať ho před smrtí namaluje. Chtěl, aby po něm zůstalo něco živého, až umře. Když jej malíř maloval, cítil tíseň a strach a dnem za dnem mu bylo hůř. Lichvář jednoho dne zemřel. Otec se velmi změnil, začal závidět svým žákům, intrikovat, podvádět. Nechtěl, aby jeho žák byl lepší než, a proto namaloval další obraz. Duchovní mu řekl, že ve tvářích postav není svátost, ale démonismus. S hrůzou zjistil, že má pravdu a že skoro všem postavám přisoudil lichvářovy oči. Ve vzteku hodlal spálit obraz starce, ale jeho přítel mu v tom zabránil. Vzal si jej, ale zanedlouho se cítil také zle a obraz prodal. Vypravěčův otec vstoupil do kláštera, aby se očistil od zla. Zatímco muž povídal tento příběh, obraz ze zdi zmizel. Někdo jej ukradl.
Zdroj: Zuzka D., 28.07.2005
Související odkazy
Čítanka | - | Revizor, Revizor (2), Revizor (3), Revizor (4), Revizor (5), Revizor (6), Revizor (7) |
Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Podobizna
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (3,5)
- Grully (3,5)
Štítky
zoo na zámku čeští spisovatelé boj s větrnými mlýny Fifinka a Brutus epigram vysněný satan hippokratův slib daniel landa můj charakter kate hanule bezdomovec imprese polibek malomocnému rok na jihu jak je důležité míti pásmo já za pár let zdravý človék trapná situace Lawrence hovorová čeština klekánice důvěřuj,ale prověřuj Josef Škvorecký satyrikon U lékaře Wilson Fyzika
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 917 442
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí