ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

   
­­­­

Revizor (15)

- přeložil Bohumil Mathesius

Hrdinou známe hry je mladý úředník Chlestakov z Petrohradu, kterého celé okresní město považuje za mocného revizora.

Autorem díla je Nikolaj Vasiljevič Gogol, vzniklo roku 1836, je napsáno jako kritika společnosti - autor v něm zesměšňuje nepoctivost a hloupost úřednické struktury v Rusku, jedná se o komedii.

HLAVNÍ POSTAVY:

Chlestakov - mladý, bezvýznamný úředník, který si ale potrpí na okázalý životní styl a rád hraje karty; když se mu naskytne příležitost být zahrnován dary a přízní, tak ji přijme a je mu jedno, čím si ji zasloužil
Osip - Chlestakův sluha; ke svému pánovi se nechová uctivě, protože si myslí, že je příliš mladý a nerozvážný, zato ale rád přijme jakoukoliv šanci na to, že si sám pro sebe přilepší; také ví, kdy je nejvyšší čas odejít
Anton Antonovič - policejní direktor, tvrdý muž, který rád vládne jiným a cítí se jistý pouze ve chvíli, kdy má nad nimi moc; je schopný a ochotný přijímat úplatky, v životě velkého města by však nejspíš neobstál, protože přece jen na to uvažuje příliš "venkovsky"
Petr Ivanovič Bobčinskij - statkář, spolu s Petrem Ivanovičem Dobčinskim roznáší ve městě klepy; je velmi zvědavý a své zážitky rád vypráví ostatním lidem, občas si k nim i něco malého (či i většího) přidá, jinak je to osoba nenucená a svým způsobem i velmi prostá

DĚJ:

Příběh se odehrává v malém městečku v Rusku v průběhu 24 hodin. Žánr je komedie a dílo je členěno do pěti aktů, které jsou ještě samy vždy členěny do několika výstupů.

Do malého ruského městečka přijíždí úředník Chlestakov se svým sluhou Osipem. Ubytují se v místním hostinci, kde už však záhy žijí na dluh. Tou dobou už se ale městečkem šíří zprávy, že má přijet na inspekci revizor. Všichni z města za tohoto revizora považují právě Chlestakova, díky čemuž se mu dostává spousty úplatků, darů, pohoštění a jiných drobných služeb, které on bez otázek a rád přijímá. Policejní direktor ho dokonce ubytuje u sebe doma a po jeho prosbě mu dá za ženu svou dceru. Chlestakov poté na naléhání svého sluhy odjíždí a direktor se chce pomstít všem měšťanům a obchodníkům, kteří si na něj u Chlestakova stěžovali. Do tohoto setkání však vpadne poštmistr s tím, že v dopise, který Chlestakov posílal a který on otevřel, se píše, že Chlestakov nebyl žádný revizor. Všichni jsou tím ohromeni a rozebírají, co o nich Chlestakov do dopisu napsal, když tu náhle přichází strážný a oznamuje, že přijel revizor a chtěl by je všechny vidět. Dílo končí "němou" scénou, v níž autor naznačuje, v jakém šoku a údivu všichni přítomní obyvatelé jsou.

Hlavním tématem je to, jak jsou lidé schopní udělat cokoliv jenom pro to, aby se zavděčili někomu mocnějšímu, než jsou oni sami, a jak dokáže strach změnit lidskou povahu a dát věci do pohybu.

JAZYK A STYL:

Jazyk díla obsahuje lehce archaické výrazy, ale není žádný velký problém ho vnímat. Největší potíže způsobuje, podle mě, jak se zde lidé často oslovují oběma jmény - to mě docela mátlo. Stylem se dílo podobá satiře, společnost kritizuje vtipně a s nadsázkou. Tento styl kritiky se mi líbí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesky, 13.09.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (15)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)