ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

   
­­­­

Revizor (18)

Klasická komedie, jejíž hlavní hrdina Chlestakov ztělesňuje ve svých všeobecných rysech nešvary ruské společnosti 19. století.

Revizor je nejhranější a nejvydávanější ruskou komedií. Jedná se o satirickou komedii, skládající se z 5 dějství. Gogol zde zachytil princip moci a komickou ustrašenost (zahnívající poměry vykutálených úředníků).

POSTAVY:

hejtman - Anton Antonovič Skvoznik-Dmuchanovskij
jeho žena - Anna
dcera - Marja
školní inspektor
okresní soudce
správce chudinského ústavu
poštmistr
statkáři - Dobčinskij a Bobčinskij
úředník z Petěrburgu - Ivan Alexandrovič Chlestakov
jeho sluha - Osip
okresní lékař
městská honorace
náčelník policie a policisté
kupci, zámečnice, sluha hejtmana

OBSAH:

První dějství
Pokoj v hejtmanově domě (hejtman, správce, inspektor, soudce, lékař)

Hejtmanovi přijde dopis od nějakého známého, že do města přijede revizor. Všichni se baví o tom, že musí dát vše do pořádku.
Hejtman říká poštmistrovi, ať odlepuje a čte všechny dopisy, a jestli tam bude udání, tak ať mu dopis předá. Pošťák mu na to odvětí, že četl všechny dopisy už předtím.
Hejtman říká správci chudinského ústavu, ať všem nemocným dá čisté čepičky a ať nad každou postelí visí cedulka (latinsky), o jakou nemoc se jedná + jak dlouho, datum... Správce říká, že mají heslo: "Blíž k přírodě" - jestli má člověk umřít, umře, jestli se má vyléčit, tak se sám vyléčí.
Soudci říká hejtman, ať si udělá pořádek na soudu. V soudní síni visí hadry. Ze zapisovatele táhne kořalka, tak ať žvýká třeba česnek či cibuli. Soudce bere také úplatky (bere štěňátka jezevčíka; a nejen to).
Inspektor školství by si měl došlápnout na učitele (jeden učitel dělá ksichty, druhý vykládá učivo s moc velkým zápalem).

Statkáři řekli Hejtmanovi, že v hospodě už 2 týdny bydlí úředník z Petěrburgu Chlestakov. Hejtman nařídí policistům, ať zametou celou ulici až k hospodě. A kdyby se revizor ptal, tak že všichni jsou ve službě spokojeni. ("Jak to, že vedle chudobince nestojí kaple? Kam přišly ty peníze ze státní pokladny? Kdyby něco, stavěla se, ale shořela.")
Všichni odchází z hejtmanova domu, jeho žena a dcera už je nestihnou (dcera se fintila kvůli poštmistrovi).

Druhé dějství
Malý pokoj v hostinci

Osip se válí v pánově posteli. Přijde Chlestakov. Chlestakov utratí vždy všechny peníze, prohraje je v kartách apod. Dluží hostinskému peníze. Hostinský mu nechce dát jídlo. Chlestakov nakonec přemluví číšníka a ten přemluví šéfa. Donese Chlestakovovi polévku a nějakou pečeni. Chlestakov si stěžuje, ale vše sní.
Přijde hejtman, omlouvá se Chlestakovovi. Dá mu na zaplacení 400 a pozve ho k sobě domů na privát. Chlestakov žádá o účet, číšníkovi to trvá a hejtman řekne, že peníze přijdou a Chlestakov si strká těch 400 do kapsy. Hejtman s ním chce projít chudobinec atd. Chce mu ukázat, že je vše v pořádku. Hejtman leze Chlestakovovi do zadku.

Třetí dějství
Pokoj v hejtmanově domě

Matka mluví s dcerou. Přiběhne Dobčinský se vzkazem, že přijde revizor. Obě se jdou ustrojit a zkrášlit. Pošlou sluhu Mišku připravit pokoj.
Hejtman mu pořád leze do zadku. Chlestakov si vymýšlí. Že čas od času píše, že napsal "Figarovu svatbu" či "Tři mušketýry". Že mu vozí polévku až z Paříže. Že každý večer chodí na plesy, hraje karty s různými velvyslanci.
Chlestakov si jde lehnout. Hejtman se vyptává na Chlestakova Osipa, ten říká, že jeho pán si potrpí na pořádek a dobré pohoštění. Hejtman mu dá peníze na čaj a preclíky.

Čtvrté dějství
Pokoj v hejtmanově domě

Všichni se domluví, že Chlestakova podplatí. Chlestakov se probere, přijde do místnosti a postupně za ním přicházejí soudce, poštmistr, školní inspektor. Všem říká, ať mu půjčí peníze, že měl cestou mimořádné vydání. Každý z nich mu půjčí 300. Pak za ním přijde správce. Ten všechny pomlouvá. Dá Chlestakovovi 400. Dobčinskij a Bobčinskij mu dají 65.
Osip přemlouvá pána, ať už jedou pryč. Chlestakov ještě nechce, rád by ještě napsal dopis Trapičkinovi do novin.
Několik lidí si přijde Chlestakovovi stěžovat na hejtmana. Například kupci říkají, že hejtman pokaždé, když k nim přijde, vezme si vše a nic nezaplatí. Chlestakov tvrdí, že to vyřeší. Dají mu 500.
Chlestakov žádá hejtmana o ruku Marji. Ten souhlasí. Chlestakov říká, že musí odjet na jeden den za strýcem. Vezme si od hejtmana ještě další 400.

Páté dějství
Pokoj v hejtmanově domě

Hejtman se ženou přemýšlejí o tom, že se odstěhují do Petěrburgu. Přicházejí známí a gratulují Marje k tomu, že se bude vdávat.
Přiběhne poštmistr s rozlepeným dopisem, který psal Chlestakov. Přečetli ho:

Hejtman - pitomý jak necky
Poštmistr - je jak kořala
Správce - uvaž svini pentli - a máš ho
Inspektor - neví, co je mýdlo
Soudce - paralytik

Všichni se hádají. Naletěli.
Přichází četník a oznamuje, že v hostinci se ubytoval úředník z Petěrburgu a že se tam mají všichni dostavit...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciána, 28.06.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (18)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)