Menu
Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)
Revizor (2)
Vydal: ODEON jako svou 4559. publikaci roku 1986 POSTAVY:
Anton Antonovič Meluzin-Vichurovskij - městský hejtman
Anna Andrejevna - jeho žena
Marie Antonovna - jeho dcera
Luka Lukič Zauchov - školní inspektor
Ámos Fjodorovič Práskin-Tláskin - soudce
Artěmij Filipovič Brusinka - špitální rada
Ivan Kuzmič Špekin - pošmistr
Petr Ivanovič Dobčinskij, Petr Ivanovič Bobčinskij - zemané
Ivan Alexandrovič Chlestakov - úředník z Petrohradu
Osip - jeho sluha
Kristián Ivanovič Krágler - okresní lékař
Fjodor Andrejevič Ťuťukov, Stěpan Ivanovič Škatulkin, Ivan Lazarevič Tentononskij - emeritní úředníci, vážení měšťané
Stěpan Iljič Štěnicyn - policejní komisař
Pendrekov, Vejložkin, Držhuba - strážmistři
Abdulin - kupec
Fevronie Petrovna Popleskinová - zámečnice
Miška - sluha u hejtmana
Podomek - v hospodě
a další JEDNÁNÍ PRVNÍ:
Hejtman obdržel novinu, že přijede revizor od svého přítele. Buď brzy dorazí nebo už je dávno tam. Dává své rezorty dohromady a vydává příkazy, co kdo musí zlepšit a vylepšit. Školní inspektor si stěžuje na své podřízené. Hejtman nařizuje pošmistrovi, aby otevíral dopisy - bude-li si někdo stěžovat nebo dojde-li nějaká zpráva o revizorovi, ať mu dá ihned vědět. Přiběhnou Dobčinskij a Bobčinskij, že se v hospodě ubytoval pán z Petrohradu; domnívají se, že je to on. Hejtman ho ihned vyráží obhlédnout. Hejtmanova žena se zajímá, co se děje a je netrpělivá. JEDNÁNÍ DRUHÉ:
Chlestakov má rozmluvu se svým sluhou, vrátil se a má hlad. Posílá ho, aby mu přinesl oběd. Ten mu oznamuje, že mu hostinský kvůli dluhu odmítá přinést oběd. Posílá ho, ať mu ho přivede. Přivede mu podomka, který mu říká, že má zakázáno mu něco nosit. Nakonec jde dolů a přinese skromný oběd, se kterým ale Chlestakov není spokojen. Do jeho pokoje dorazí hejtman. Půjčí mu peníze na dluh a snaží se z něj nenápadně vymámit, jestli je to revizor nebo ne. Chlestakov má strach a začne se naparovat. Stěžuje si na pohostiní. Hejtman mu nabídne bydlení u nich. JEDNÁNÍ TŘETÍ:
Hejtmanova žena a dcera dostanou zprávu, že přijde pán z Petrohradu. Obě se oblékají co nejlépe a diskutují. Osip přináší věci, ptá se Mišky, co dostanou k jídlu. Mezitím Chlestakova dotáhly na prohlídku ústavů v městě. On je chválí. Diví se, že mají tak málo nemocných. Chlestakov dorazí do hejtmanova domu. Přivítá se s ženou a dcerou. Lichotí si navzájem. Trochu toho vypije a začne se naparovat, že je spisovatel. Hejtmanova žena mu hltá každé slovo. Chlestakov se odebírá ke spánku. Anna a Mášenka ho vychvalují. Druhý den jako první potkají Osipa - ptají se ho na pána. Říká, že se ho vždy ptá, jestli mu dali pořádně najíst. Dají mu tedy pořádně najíst, aby měli jistotu. JEDNÁNÍ ČTVRTÉ:
Všichni úředníci se radí, kdo nabídne Chlestakovovi úplatek. V tom přichází Chlestakov z pokoje. Přichází za ním soudce, pošmistr, školní inspektor, špitální rada a Bobčinskij s Dobčinskim. Postupně s ním hovoří o svých působištích a půjčují mu peníze. Chlestakov hovoří s Osipem a píše dopis Vonučkinovi. Píše mu o všem, co se tu děje, že mu každý strká peníze a že ho považují za nějakého mocného pána z Petrohradu. Osip ho přemlouvá, aby už odjeli, ale on zatím nechce. Přicházejí za ním kupci a stěžují si na svého hejtmana. I od nich si půjčuje peníze. Mluví se zámečnicí a kaprálkou, které si taktéž stěžují na hejtmana. Chlestakov se dvoří nejdříve Mášence a potom i Anně. Požádá ji i hejtmana o ruku Mášenky. Oznamuje jim, že musí jet požádat otce o požehnání, ale jakmile se vrátí, bude svatba. JEDNÁNÍ PÁTÉ:
Hejtman se baví s ženou o tom, jak se teď budou krásně mít, že budou žít v Petrohradě. Oznamuje kupcům, že se jim pomstí, protože revizor si bude brát jeho dceru. Uspořádají oslavu, kam pozvou všechny významné lidi z městečka. Všichni mu gratulují. Přibíhá pošmistr s rozpečetěným dopisem a oznamuje mu, že to byl podvod o tom revizorovi. Je to dopis, který psal Chlestakov svému příteli a ve kterém o každém z města něco napsal. Například o hejtmanovy, že je to vůl. Hejtman je rozčílený hlavně na Bobčinského a Dobčinského, protože s tím nápadem přišli oni. Přichází četník a oznamuje, že pravý revizor dorazil a že se mají dostavit do zájezdního hostince.
CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:
Chlestakov - trochu přitroublý, hovoří a jedná bez rozmyslu, je chytrý, využívá situace, namyšlený, má strach ze zatčení
Hejtman - vládne nekompromysně městu, hodně lidí se ho bojí, podplácí, vidí se jako velký pán v Petrohradu, důvěřivý VLASTNÍ NÁZOR:
Kniha se mi líbila, dobře se četla. Vypovídá o důvěřivosti, o korupci, ale také o využití situace. Takovou šanci má člověk jen jednu. Také o hejtmanském útlaku.
Zdroj: Jana Mlázovská, 01.08.2003
Související odkazy
Čítanka | - | Revizor, Revizor (2), Revizor (3), Revizor (4), Revizor (5), Revizor (6), Revizor (7) |
Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
zlatá střední cesta Richard Lví Srdce Bohové z olympu jedovary Dědova mísa problém dnešní doby východ horelov václav čtvrtek Jak vidím sama sebe Lindgrenov Třetí řiše charles dickens Platon- faidon kytice-poklad spád tenká pan hyde kaligram ČASOPIS muj životopis rocky tatry odborný Mulatka gabriela Jenom ne strach meg cabotová Faidros Květen jak šel táta afrikou
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 185 286
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí