ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Revizor (21)

- komediální drama o pěti aktech

Satirická komedie podává výstižný obraz poměrů v carské říši za vlády Mikuláše I. Útočí na tehdejší úřednický aparát, jenž spočíval v úplatkářství, vydírání a podvodech.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní pedagogické nakladatelství v Praze roku 1959 (1. vydání). Z ruského originálu Revizor přeložil Bohumil Mathesius, doslov a vysvětlivky napsal Jiří Rambousek. Počet stran: 118.

JAZYKOVÝ PLÁN:

Autor používá spíše lehkého, lidového jazyka, nejspíše aby zdůraznil prostředí venkova, kde se obrazný umělecký jazyk příliš nepoužívá. V textu nenalézáme tropy, snad s výjimkou sarkasmů, ironií a jinotajů.

KOMPOZIČNÍ PLÁN:

Děj je uspořádán chronologicky.

TEMATICKÝ PLÁN:

Celkové téma: život v zapadlé vesničce ve vnitrozemí Ruska
Hlavní téma: příjezd revizora, postava revizora
Vedlejší téma: postava policejního direktora
Motiv: postava poštmistra

HLAVNÍ POSTAVY:

Chlestakov - vášnivý karbaník; impulsivní jednání; momentálně bez peněz
policejní direktor - chytrý, náladový člověk; bere úplatky
Bobčinskij a Dobčinskij - místní klepny (muži); mírná rivalita
Ljapkin-Ťapkin, Chlopov, Zemljanka - místní pohlaváři; každý má ve své instituci "bordel", který by se revizoru nelíbil

DĚJ:

Na začátku hry dojde policejnímu direktorovi psaní z jistého zdroje, že k nim míří carský revizor. Policejní direktor to sdělí všem pohlavárům městečka, kteří jsou touto zprávou zděšeni, jelikož se o své podniky nestarají jaksepatří. V městečku zavládne chaos, jak se všichni snaží urovnat si svoje máslo na hlavě.

Do toho přijedou Bobčinskij a Dobčinskij, kteří rozhlásí, že jakýsi cizinec, pravděpodobně revizor, se ubytoval v hostinci a neplatí. Pohlaváři hned od hostince utíkají, aby poskytli hostovi, o němž si myslí, že je revizor, veškeré pohodlí. Chlestakov je využije, ačkoliv zatím neví, proč ho obklopují takovým luxusem - nechá je zaplatit svůj účet, který by jinak sám nesplatil. Poté ho direktor provede po městě - nejdřív mu ukáže svou rodinu (Chlestakov si začne myslet na ženské příslušníky), poté ho provede chudobincem, školou, ...

Direktor, aby odhalil jeho pravé účely a aby věděl, jak to vypadá ve městě, opije Chlestakova vínem. Ten se rozpovídá o svém životě v Sankt-Petěrburgu, což nažene direktorovi husí kůži. Den nato se rozhodnou Chlestakova podplatit; přijdou se k němu každý zvlášť představit. Chlestakov si od každého "půjčí" peníze, poté se odebere do domu direktora, kde svádí jeho ženu a dceru.

Osip pochopí, za koho je tady mají, alarmuje Chlestakova, že pravá revize může kdykoliv přijít. Chlestakov nelení, řekne direktorovi, že se jde optat strýce, jestli si může vzít direktorovu dceru, ale zatím ujíždí pryč. Ještě předtím však napíše dopis svému příteli do Petěrburgu, jenž vede zábavní magazín, o tom, co tady na venkově prožil. Ovšem dopis je rozpečetěn a všichni ho odhalí - to už je ale pryč.

Hra končí ve chvíli, kdy k direktorovi dorazí četník, řvouc: "Chce vás vidět revize z Petěrburgu!"

PROSTŘEDÍ:

Hra je zasazena do Ruska za vlády cara Mikuláše II., který si byl vědom odporu proti jeho vládě, zvláště mimo města - proto tam posílal tyto revize. Hra se odehrává v typickém ruském zapadákově, kde každý ví o každém vše.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Houbař, 09.05.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (21)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)