ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

   
­­­­

Revizor (27)

  • komedie o 5 jednáních
  • literární druh: drama
  • literární žánr: satirická komedie

Gogolův realistický Revizor nebyl po premiéře přijat kladně, diváci byli pohoršeni a inscenace se jim nelíbila, měli pocit, že autor pošpinil jejich zem: "Divadelní hra nebyla po 1. aktu pochopena a toto nepochopení s každým aktem narůstalo. Jelikož však bylo dílo aktuální, podle dobových záznamů se jednou nebo dvakrát rozlehl všeobecný smích. Po 4. aktu nenásledoval téměř žádný potlesk, všichni napjatě pozorovali, co se bude dít. Všeobecné rozhořčení vyvrcholilo 5. aktem, kdy celé publikum dávalo jednohlasně najevo, že jde o nesmysl, pomluvu a frašku."

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1986. Z ruského originálu Sočiněnija přeložil a doslov napsal Karel Milota. Počet stran: 234.

POSTAVY:

Anton Antonovič Meluzin-Vichurovskij - městský hejtman
Anna Andrejevna - jeho žena
Marie Antonovna - jeho dcera
Dobčinskij a Bobčinskij - obyvatelé města
Chlestakov - domnělý úředník z Petrohradu
Osip - jeho sluha

DĚJ:

Příběh začíná, když hejtman města Anton Antonovič dostane varovný dopis od svého přítele Andreje Ivanovice Čmychova se zprávou, že se do města blíží inspektor na inspekci. Anton svolá poradu, kam pozve všechny významnější lidi z města, aby se dohodli, jak zamaskují své nedostatky.

Vtom se do dveří vřítí dva statkáři, Dobčinský a Bobčinský, se zprávou, že v hostinci už dva týdny zadarmo bydlí úředník z Petrohradu. Všichni si začnou myslet, že jde o revizora, ovšem jedná se pouze o úředníka Ivana Alexandroviče Chlestakova, jenž městem projíždí.

Hejtman se vydá za hostem. Když přijde do hostince, Chlestakov se zde rozčiluje, a tak mu hejtman, který je přesvědčen, že mluví s revizorem, začne podstrojovat. Dá mu peníze, provede ho městem a poté mu nabídne ubytování u něj doma.

Chlestakov i jeho sluha Osip využívají situace, a protože jsou na mizině, zneužívají nejen hejtmana, ale i měšťany, kteří za ním chodí se stížnostmi právě na lakotného hejtmana. Chlestakov si ode všech půjčuje peníze, koketuje s hejtmanovou manželkou Annou a nakonec žádá o ruku hejtmanovu dceru Marii. Sluha Osip Chlestakova varuje, že by měli co nejdříve odjet. Chlestakov všem namluví, že jede poprosit svého otce o požehnání před svatbou s Marií a odjíždí i s penězi a dary.

Po odjezdu poštmistr otevírá dopis od Chlestakova a zjistí, že Chlestakov není revizor. Celé městečko je z této zprávy rozčarované, a v ten moment do města přijíždí pravý revizor...

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Ich-forma; hovorový, někdy vulgární jazyk; archaismy; dialogy; metafory a přirovnání

VLASTNÍ NÁZOR:

S tímto dílem jsem se poprvé seznámila na základní škole v podobě divadelní hry. Kniha se čte velmi rychle a je jednoduchá na pochopení. Charakteristika postav je rovněž velmi jasná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza Karásková, 29.04.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (27)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)