Menu
Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)
Revizor (7)
Právě ve chvíli, kdy úředníček rozmlouvá se svým sluhou Osipem a stěžuje si na nedostatek peněz a na hostinec, jenž už mu odmítá dávat jídlo na dluh, do jeho pokoje vchází samotný hejtman. Půjčí mu peníze a snaží se nenápadně zjistit, jestli se opravdu jedná o revizora. Vtom Chlestakov vycítí svou šanci. Začne si stěžovat na hostinec, vymýšlet si a vychloubat se. Městský hejtman už si je jist, že se skutečně jedná o pravého revizora a nabídne mu bydlení u nich doma.
Hejtman pošle ženě lísteček, že čekají vzácného hosta, ať vše přichystá, a mezitím úředníci vytáhli Chlestakova na prohlídku ústavů ve městě. Chlestakov jim vychvaluje vše, kde stihli narychlo zřídit pořádek. U hejtmana doma se dobře nají, ženy mu dělají lichotky a on se začne naparovat, že je spisovatel. Žena hejtmana Anna a jeho dcera Mášenka mu všechno doslova "hltají".
Úředníci se radí, kdo Chlestakovi nabídne úplatek. Nikdo se k tomu nemá. K úředníčkovi postupně přicházejí do pokoje soudce, poštmistr, školní inspektor a další. Od každého z nich si Chlestakov vypůjčil nějaké peníze. Následně píše dopis svému příteli Trjapičkinovi o všem, co se mu děje. Chlestakov využívá svého postavení se vším všudy a dvoří se Mášence a potom i Anně. Je dokonce tak drzý, že požádá o Mášenčinu ruku. Všichni nadšeně souhlasí. Chlestakov narychlo odjíždí s vypůjčenými penězi pod záminkou žádosti svého otce o požehnání.
Hejtman se ženou mají ze zasnoubení radost. Představují si, jak se teď budou mít krásně, když má jejich dcera tak váženého ženicha. Uspořádají oslavu, kam pozvou všechny významné lidi z městečka a chovají se už tak nějak povrchně. Když vtom přibíhá poštmistr s rozpečetěným dopisem od Chlestakova, který posílal svému příteli s upřímným výsměchem. V tu chvíli všem došlo, že to nebyl opravdový revizor. A aby toho nebylo málo, přichází také četník, jenž oznamuje návštěvu skutečného revizora. CHARAKTERISTIKA POSTAV: Chlestakov - člověk sám o sobě zcela bezvýznamný a s náramnou libostí využívá všeho, co je mu nabízeno; zprvu nemůže pochopit, proč mu všichni tak podlézají, ale když to zjistí, náramně si to užívá; je "vyčuraný", trochu přitroublý a jedná bez rozmyslu, ovšem na druhou stranu zná své hranice (nebo spíše jeho sluha Osip ví, co se děje a svému pánovi to vysvětlí), proto včas z města odjíždí
hejtman - asi nejváženější postava v celém díle; nekompromisně vládne městu a poměrně hodně lidí se ho bojí, ale zároveň spoustu obyvatel si na něj stěžuje - využívá jich; je to totiž starý podvodník a úplatkář; ve chvíli, kdy do města dorazil revizor, se z něho stává ustaraný, podlézavý a především poměrně důvěřivý člověk; po zasnoubení jeho dcery s Chlestakovem se se svou ženou vidí jako velký pán Petrohradu; netrvá ovšem dlouho a je naopak zdrojem posměchu pro ostatní
poštmistr - prostoduchý až naivní; život je mu jen sbírkou zajímavých historek, které pro své rozptýlení shledává v rozpečetěných dopisech
Osip - sluha Chlestakova, který o sobě ví, že je chytřejší než jeho pán; rád se na něj dívá shora VLASTNÍ ZHODNOCENÍ: Jedná se o divadelní hru, což dokazuje přehledné rozčlenění na pět jednání a v knize do závorek připsané různé komentáře, které nám mají přiblížit konkrétní situaci. Hned v úvodu je motto, které vystihuje autorův pohled na člověka: "Nevrč, brachu, na zrcadlo, když máš křivou hubu"
Vše je vtipně sepsané, formou satirické komedie.
Hra nám odhaluje poměry ve společnosti, zkaženou morálku, lidskou hloupost, podlézavost a hlavně úplatkářství. Je zároveň kritikou tehdejší ruské společnosti, ale i nadčasovou kritikou společnosti vůbec - námět hry je aktuální i dnes a řekla bych, že čím dál tím víc. Celý děj se odehrává v jednom dni a v jedné vesničce.
Je zde použit motiv záměny. Chlestakov je považován za obávaného revizora a své situace dokáže dokonale využít. A právě záměna je podle mého zdrojem veškerých komických situací. Je to prostředek, jenž se k pobavení využíval již dříve, např. Shakespeare ve svých komediích. Mohlo by se zdát, že díky tomuto bude dílo nudné, protože v případě záměny je konec děje průhledný a všichni tak nějak tušíme, co se stane, ale v tomto případě si myslím, že ani nevadilo, že jsem dopředu tušila, jak to dopadne. Protože ta "nuda" tím vyvolaná byla překryta právě ironickým a satiristickým námětem, takže se čtenář nudit vlastně ani nemohl.
Řekla bych, že všechny postavy jsou tak trochu mazané. Obhajují před Chlestakovem své vlastní činy, postavení a úřady, které zastávají, a přitom donášejí na ostatní. Zřejmě si neuvědomují, že kdyby to byl opravdu skutečný revizor, tak tím donášením škodí svému městečku. Postavy jsou určité typy, se kterými se setkáváme i dnes. Poznáváme jejich charaktery a jejich myšlení. Kniha se mi líbila. Dobře se to četlo i díky aktuálnímu tématu a hlavně díky satirickému nádechu. Myslím, že vtipnější by mi tato situace připadala, kdybych viděla samotnou divadelní hru, protože je zde důležité si představit, jak se postavy v daných situacích tváří a jak reagují, ale i jako kniha to na mne působilo tak nějak "uvolněně".
Zdroj: sakinka, 26.10.2007
Související odkazy
Čítanka | - | Revizor, Revizor (2), Revizor (3), Revizor (4), Revizor (5), Revizor (6), Revizor (7) |
Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (7)
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
twilight mezi tupci Městem chodí mikuláš narkissos světla severu facebook nezbytnost tautologie vodáci lescaut Satanismus hřbitov filozofická povídka cesta k babičce Třetí muž Kolárová nora brutalita královna margot vědomosti motiv strom a člověk panelák menšiny plyšák posledni den Karolina Omyl křeček příšera útěk do egypta
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 705 955 949
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí