Menu
Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)
Revizor (7)
Právě ve chvíli, kdy úředníček rozmlouvá se svým sluhou Osipem a stěžuje si na nedostatek peněz a na hostinec, jenž už mu odmítá dávat jídlo na dluh, do jeho pokoje vchází samotný hejtman. Půjčí mu peníze a snaží se nenápadně zjistit, jestli se opravdu jedná o revizora. Vtom Chlestakov vycítí svou šanci. Začne si stěžovat na hostinec, vymýšlet si a vychloubat se. Městský hejtman už si je jist, že se skutečně jedná o pravého revizora a nabídne mu bydlení u nich doma.
Hejtman pošle ženě lísteček, že čekají vzácného hosta, ať vše přichystá, a mezitím úředníci vytáhli Chlestakova na prohlídku ústavů ve městě. Chlestakov jim vychvaluje vše, kde stihli narychlo zřídit pořádek. U hejtmana doma se dobře nají, ženy mu dělají lichotky a on se začne naparovat, že je spisovatel. Žena hejtmana Anna a jeho dcera Mášenka mu všechno doslova "hltají".
Úředníci se radí, kdo Chlestakovi nabídne úplatek. Nikdo se k tomu nemá. K úředníčkovi postupně přicházejí do pokoje soudce, poštmistr, školní inspektor a další. Od každého z nich si Chlestakov vypůjčil nějaké peníze. Následně píše dopis svému příteli Trjapičkinovi o všem, co se mu děje. Chlestakov využívá svého postavení se vším všudy a dvoří se Mášence a potom i Anně. Je dokonce tak drzý, že požádá o Mášenčinu ruku. Všichni nadšeně souhlasí. Chlestakov narychlo odjíždí s vypůjčenými penězi pod záminkou žádosti svého otce o požehnání.
Hejtman se ženou mají ze zasnoubení radost. Představují si, jak se teď budou mít krásně, když má jejich dcera tak váženého ženicha. Uspořádají oslavu, kam pozvou všechny významné lidi z městečka a chovají se už tak nějak povrchně. Když vtom přibíhá poštmistr s rozpečetěným dopisem od Chlestakova, který posílal svému příteli s upřímným výsměchem. V tu chvíli všem došlo, že to nebyl opravdový revizor. A aby toho nebylo málo, přichází také četník, jenž oznamuje návštěvu skutečného revizora. CHARAKTERISTIKA POSTAV: Chlestakov - člověk sám o sobě zcela bezvýznamný a s náramnou libostí využívá všeho, co je mu nabízeno; zprvu nemůže pochopit, proč mu všichni tak podlézají, ale když to zjistí, náramně si to užívá; je "vyčuraný", trochu přitroublý a jedná bez rozmyslu, ovšem na druhou stranu zná své hranice (nebo spíše jeho sluha Osip ví, co se děje a svému pánovi to vysvětlí), proto včas z města odjíždí
hejtman - asi nejváženější postava v celém díle; nekompromisně vládne městu a poměrně hodně lidí se ho bojí, ale zároveň spoustu obyvatel si na něj stěžuje - využívá jich; je to totiž starý podvodník a úplatkář; ve chvíli, kdy do města dorazil revizor, se z něho stává ustaraný, podlézavý a především poměrně důvěřivý člověk; po zasnoubení jeho dcery s Chlestakovem se se svou ženou vidí jako velký pán Petrohradu; netrvá ovšem dlouho a je naopak zdrojem posměchu pro ostatní
poštmistr - prostoduchý až naivní; život je mu jen sbírkou zajímavých historek, které pro své rozptýlení shledává v rozpečetěných dopisech
Osip - sluha Chlestakova, který o sobě ví, že je chytřejší než jeho pán; rád se na něj dívá shora VLASTNÍ ZHODNOCENÍ: Jedná se o divadelní hru, což dokazuje přehledné rozčlenění na pět jednání a v knize do závorek připsané různé komentáře, které nám mají přiblížit konkrétní situaci. Hned v úvodu je motto, které vystihuje autorův pohled na člověka: "Nevrč, brachu, na zrcadlo, když máš křivou hubu"
Vše je vtipně sepsané, formou satirické komedie.
Hra nám odhaluje poměry ve společnosti, zkaženou morálku, lidskou hloupost, podlézavost a hlavně úplatkářství. Je zároveň kritikou tehdejší ruské společnosti, ale i nadčasovou kritikou společnosti vůbec - námět hry je aktuální i dnes a řekla bych, že čím dál tím víc. Celý děj se odehrává v jednom dni a v jedné vesničce.
Je zde použit motiv záměny. Chlestakov je považován za obávaného revizora a své situace dokáže dokonale využít. A právě záměna je podle mého zdrojem veškerých komických situací. Je to prostředek, jenž se k pobavení využíval již dříve, např. Shakespeare ve svých komediích. Mohlo by se zdát, že díky tomuto bude dílo nudné, protože v případě záměny je konec děje průhledný a všichni tak nějak tušíme, co se stane, ale v tomto případě si myslím, že ani nevadilo, že jsem dopředu tušila, jak to dopadne. Protože ta "nuda" tím vyvolaná byla překryta právě ironickým a satiristickým námětem, takže se čtenář nudit vlastně ani nemohl.
Řekla bych, že všechny postavy jsou tak trochu mazané. Obhajují před Chlestakovem své vlastní činy, postavení a úřady, které zastávají, a přitom donášejí na ostatní. Zřejmě si neuvědomují, že kdyby to byl opravdu skutečný revizor, tak tím donášením škodí svému městečku. Postavy jsou určité typy, se kterými se setkáváme i dnes. Poznáváme jejich charaktery a jejich myšlení. Kniha se mi líbila. Dobře se to četlo i díky aktuálnímu tématu a hlavně díky satirickému nádechu. Myslím, že vtipnější by mi tato situace připadala, kdybych viděla samotnou divadelní hru, protože je zde důležité si představit, jak se postavy v daných situacích tváří a jak reagují, ale i jako kniha to na mne působilo tak nějak "uvolněně".
Zdroj: sakinka, 26.10.2007
Související odkazy
Čítanka | - | Revizor, Revizor (2), Revizor (3), Revizor (4), Revizor (5), Revizor (6), Revizor (7) |
Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (7)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
Bedřich Bridel medaile O svaté Kateřině Tony stark nelida šachová novela holka srdce evropy příčestí minulé doktor proktor puntíkáři studene slunce Rudyard Kipling kaplan stone slovesný rod povídka šakalí léta modlitba pro citanka karel capek Šarlatové písmeno pokus mirek dušín sonety lauře 1948 Pretty woman O hrnci hrabě monte aquapark nevidomý cizí jazyk
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 589 476
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí