ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Revizor (9)

V malém ruském městečku je netrpělivě očekáván příjezd petrohradského revizora. Poněvadž městská správa není zcela v pořádku, všichni se vrhnou do práce, aby ještě stačili napravit stav obecních orgánů. Už je však pozdě, jelikož zemané Bobčinskij a Dobčinskij v hospodě náhodou narazili na Ivana Alexandroviče Chlestakova, mladého úředníka z Petrohradu. Veškeří významní obyvatelé města pokládají Chlestakova za domnělého revizora a podle toho s ním také jednají. Všichni mu nadbíhají ze všech sil a hejtman ho dokonce pozve k sobě domů. Zde za Chlestakovem přicházejí kupci a ostatní obyvatelé města a stěžují si na hejtmana. Chudí občané ovšem nejsou jedinými hosty. Představit se postupně chodí soudce, poštmistr, školní inspektor a špitální rada. Všichni jmenovaní se snaží podvody ve svých úřadech skrývat, a proto nabízejí Ivanovi nemalé částky peněz jako "přátelské půjčky". Chlestakov se nikterak nebrání přízni všech vrstev obyvatel městečka. Nadto se zasnoubí s hejtmanovou dcerou Mášenkou, i když se předtím dvořil i její matce. Hejtman pokládá za velikou čest být příbuzným takového slavného, bohatého a mocného člověka. Ihned svolí k svatbě a navíc Ivanovi půjčí další peníze na cestu za strýcem. Chlestakov měl však namířeno za svým otcem a do města už se nevrátil. Hetman a ostatní se o jeho pravé totožnosti dozvěděli z dopisu, který den před odjezdem poslal svému příteli.
Celá komedie končí příjezdem skutečného revizora. Přijel skutečně vhod, protože celá "vrchnost" je zmatená a zničená ze ztracených peněz i iluzí...

ZÁVĚR:

Z nevědomosti obou stran vznikají komické situace, které jsou viditelné pouze pro čtenáře.
Celé dílo v podstatě vyznívá jako tragédie o špatných poměrech v Rusku. Lidé jsou zkažení vlivem moci a peněz. Ve své omezenosti podlehnou prvnímu člověku, který jim přijde do cesty.
Chlestakov jen využil příležitosti, což by na jeho místě udělalo spoustu jiných lidí.
Ruská společnost není jediným hříšníkem světa. Kritika by mohla být namířena proti všem státům v jakémkoli období lidské existence. Revizor je tedy v tomto ohledu aktuální do dnešních dob.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Žužu, 13.05.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (9)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)