ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Revizor (rozbor)

Gogolův Revizor je nejčastěji hraným představením v Rusku a o moc jinak tomu není ani v jiných zemích. Není tomu náhodou - postavy, jež nám hra ukazuje, jsou tragickým, i když pokřiveným zrcadlem reality. Premiéru v roce 1836 údajně schválil sám car. V době svého prvního uvedení zcela zbořila veškerá pravidla tehdejšího divadla. Ve hře není jediná kladná postava a o "povinné" milostné zápletce také nemůže být řeč.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Cylindr v Hradci Králové roku 2002 (1. vydání). Obsahuje dramata: Revizor; Ženitba; Hráči; Úředníkovo ráno; Spor; Scény ze společenského života. Z ruských originálů přeložili Zdeněk Mahler, Alena Morávková, Leoš Suchařípa. Doslov napsala A.Morávková. Počet stran: 215. ISBN: 80-901888-6-9.

TEMATIKA:

  • satirická komedie
  • 5 jednání
  • námětem byla skutečná událost, kterou autorovi vyprávěl jeho přítel Puškin
  • v díle autor kritizuje úplatkářství
  • kritizuje státní úředníky, kteří vidí smysl své práce ve svém obohacování a v braní úplatků
  • vysmívá se lidské hlouposti, podlézavosti, omezenosti, pokrytectví, byrokratismu
  • odlidštěné mezilidské vztahy, deformace charakterů vlivem moci a peněz
  • hra je kritikou ruské společnosti - má stále nadčasovou platnost

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Ivan Alexandrovič Chlestakov - petrohradský mládenec, úředníček, podvodník, lhář, povaleč; jedná bez rozmyslu, využívá hlouposti a strachu úředníků; rád hraje karty
Osip - prohnaný, vypočítavý sluha; je chytřejší než jeho pán
Anton Antonovič Skvoznik-Dmuchanovskij (policejní direktor) - nicotná (bezvýznamná) existence; malicherný (ulpívající na maličkostech), směšný, chová se důležitě a důstojně; ze strachu jedná bezhlavě jako zbavený vůle, bere úplatky
Anna Andrejevna - žena policejního direktora; s každým koketuje, zvědavá, marnivá
Marja Antonovna - dcera policejního direktora; Chlestakov ji požádá o ruku

DALŠÍ POSTAVY:

hejtman Skvoznik; poštmistr Špekin - hodně pije, rozlepuje cizí dopisy; školní inspektor Chlopov; soudce Ljapkin-Ťapkin - miluje fámy; kurátor Zamljanika; lékař Hübner - mazaný; statkáři Bobčinskij a Dobčinskij - velice zvědaví, nepřestanou reptat, roznášejí klepy

DĚJ:

Do malého provinčního městečka pronikne zpráva o tajném příjezdu revizora z Petrohradu. To zcela vyvede z rovnováhy místní úředníky i ostatní činitele, kteří mají špatné svědomí kvůli různým podvodům. Jsou neschopní a berou úplatky. Domnělým revizorem je petrohradský úředníček Ivan Alexandrovič Chlestakov, jenž se v městečku zastavuje na cestě ke svému otci. V hostinci, kde bydlí, nemá čím zaplatit, protože veškeré své peníze prohrál v kartách. Proto mu nevadí, že ho pokládají za revizora. Společně s vypočítavým sluhou Osipem dokonale využije situace. Všichni ho podlézavě obskakují, je všude zván, na jeho počest je pořádána večeře, jsou mu nabízeny peníze, hejtman mu dokonce chce dát ruku své dcery.
Chlestakov odjíždí ve chvíli, kdy se začíná obávat prozrazení. Občané se dozvídají, že přijíždí skutečný revizor. Konečná scéna ukazuje jejich kamenné tváře. Celý děj se odehrává v rozmezí 24 hodin.

KOMPOZICE:

  • velice důvtipná
  • dialogy
  • dějová zápletka je vystavěna jako anekdota
  • autor využívá motivu záměny
  • kontrasty - groteskní komika X krutá realita ruské společnosti
  • zachycena psychologie postav - žádná z postav není výrazně kladná
  • výstižné charakteristiky ukazují na jednotlivé sociální typy (vše je umocněno v promluvách = povaha jednajících postav se odhaluje v dialogu)

JAZYK:

  • v dialozích hovorový jazyk, místy až nespisovný
  • v díle se objevují jak slova stylově neutrální, tak i slova zabarvená (křupan, huso, mizera, ...)

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě příliš nebavila. Jedná se o klasickou situační komedii a děj byl předvídatelný. Pravděpodobně by mě zaujala více dramatizace tohoto díla. Musím ale uznat, že autor vystihl báječně a popsal charakteristické vlastnosti postav. Líbilo se mi, jakým způsobem zobrazil a kritizoval úplatkářství, korupci, ... Člověk neví, jestli se jim smát, nebo je litovat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Barbora Kropáčková, 27.05.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (rozbor)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)