Menu
Mailer Norman Kingsley (*31.01.1923 - †10.11.2007)
Americký sen
Kniha (roku 1966 zfilmována Robertem Gistem pod názvem See You in Hell, Darling?) se stala široce diskutovanou částečně autobiografickou fantazií o povaze sexu a moci a jejich rolích v americkém životě. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství Jota v Brně roku 2009 (2. vydání). Z anglického originálu An American Dream přeložil a pro toto vydání zrevidoval Michael Žantovský. Počet stran: 278. ISBN: 978-80-7217-699-1. OBSAH: Tento román vyšel roku 1965, tudíž spadá do poválečné tvorby. Dalo by se říct, že příběh je z části autobiografický - autor se účastnil 2. světové války stejně jako hlavní postava Stephen Rojack, který vystupuje jako válečný hrdina; autor se rovněž snažil dosáhnout jistého postavení v politice, což se mu však nepovedlo, zato hlavní postavě Stephenovi ano (zaujímal post kongresmana). Zmínila bych se ještě o samotném názvu knihy. Když se řekne "americký sen", znamená to, že kdokoliv, i obyčejný člověk, může dosáhnout toho, po čem touží. Zkrátka nic není nemožné. V našem případě toto slovní spojení nepředstavuje nic pozitivního. Autor se spíše snaží ukázat, že život americké společnosti není až tak pohádkový, jak si možná spousta lidí myslí. Životy hrdinů jsou prosyceny sexem, násilím, jsou zmítaní touhou po moci, slávě a bohatství. Ztělesněním takového amerického snu je právě hlavní postava příběhu Stephen Rojack, jehož život rozhodně není jednoduchý. Je to rozporuplná postava, až psychicky nemocná. Často rozmýšlí nad vraždou a sebevraždou (ukázka str. 14), což hraje v příběhu velmi důležitou roli. Často v sobě vedl boj, kdy mu hlasy radily, co má udělat. Taktéž byl v jakémsi spojení s Měsícem, jenž ho ovlivňoval. (ukázka str. 17). K jeho nemoci asi hodně přispěla Stephenova manželka Debora, která pocházela z bohaté rodiny. Mezi tímto párem už od začátku byly rozdíly. Ať už se to týče společenského postavení, anebo náboženského vyznání, kdy Stephen byl Žid a protestant a Debora katolička. Toto se v jejich vztahu taky odrazilo. Debora Stephena věčně ponižovala, vysmívala se mu a byla vulgární. Měla spoustu milenců, čímž chtěla společensky zničit svého otce, který byl politik. Stephen a Debora jsou postavy plné kontrastů. On ze začátku působí jako takový dobrák, kterého ničí jeho manželka, ale později i on překvapí svým chováním a v některých situacích se zachová přímo hnusně. Debora naopak na začátku působí jako potvora a v průběhu se dozvídáme, že to, jak se chová nyní, zapříčinilo to, co se jí stalo v minulosti. Totiž tyto dvě postavy prožívaly kdysi i šťastné chvíle, kdy Debora čekala dítě, o které přišla, což zapříčinilo její pozdější chování, které ji nakonec zabilo. Jednou když popisovala Stephenovi jednu ze svých milostných aférek, Stephen se neudržel a svou ženu uškrtil. Tehdy se projevila jeho nemoc. Nikdy se nepřiznal, že ji zabil. Bral to spíše jako sebeobranu proti tomu jejímu ponižování a výsměchům. Její smrt mu přinesla úlevu. (ukázka str. 38)
Toto je taktéž autobiografickým prvkem. Samotný autor probodl svou ženu, prý aby ji pomohl od rakoviny. Tato vražda byla zlomová a poté se přesouváme k další části knihy. Probíhá vyšetřování policie, která nakonec prohlásí, že Debora spáchala sebevraždu. Přesto však všichni kolem Stephena tuší, že ji zabil, ale nic s tím nedělají. Chovají se jako bez zájmu, protože mají své vlastní problémy a tajemství. Jako třeba otec Debory, o němž se dozvídáme, že se skoro dopustil incestu se svou dcerou. Zjišťujeme tak, že ve srovnání s jinými postavami není Stephen ten nejhorší. Autor ovšem nikdy postavy nekritizuje. Do příběhu později vstupuje zpěvačka Cherry, s níž se Stephen potká v klubu, jenž po smrti své ženy často navštěvoval a kde se opíjel. Díky Cherry opět nalézá naději na lásku a možnost zplodit dítě, protože dítě pro něj bylo vším, co je v člověku dobré. On měl za to, že zplozením dítěte vykompenzuje to špatné, čeho se v životě dopustil. Díky Cherry se Stephen snažil udržet zbytky svého zdravého rozumu. Na konci příběhu tato žena zemře na následky zranění, které jí způsobil člověk z její minulosti, s nímž strávila kus svého života. Stephen tak opět upadá do zoufalství a propadá své nemoci. FORMA:
- metafory, čtení mezi řádky, snaha autora, aby čtenář pochopil i to, co tam není přímo psané
- autorovo umění živě vylíčit dialogy
- naturalistické popisy
- natahování odhalení viny Stephena, nečekané zvraty
Související odkazy
Čtenářský deník | - | Americký sen |
- | Nazí a mrtví, Nazí a mrtví (2) |
Diskuse k výpisku
Norman Kingsley Mailer - Americký sen
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
tetovaná růže vyplit ven pane Kolektivní drama Milenka bou slohový útvar - dopis Eka jako zázrakem spidermana satirické osvobozený Olbracht Ivan záporná postava souboj Záře nad pohanstvem nepil objevení ameriky fantasy literatura kantiléna bílý obraz o osudu města Sodomy konec 19 stoleti hrdina naší doby ideál krásy Chléb Šarlatové písmeno Šafář Havranpirko Kouzelný prsten
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 598 512
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí