ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Mailer Norman Kingsley (*31.01.1923 - †10.11.2007)

­­­­

Nazí a mrtví (2)

Pro knihu Nazí a mrtví využil Mailer zážitků z války. Děj této knihy se odehrává na ostrově Anopopei v tichomoří. Píše z pohledu američanů, kteří bojují proti Japoncům.
Kniha začíná příjezdem čet a průzkumných oddílů na ostrov. Jsou již obsazovány válečné fronty, autor se postupně zaměřuje jen na průzkumný oddíl (PO). Ten je pod vedením Sama Crofta a tvoří ho asi patnáct vojáků. Ti mají za úkol podílet se na stavbě hlavního generálního tábora a silnic.
Když přijede generál této operace, zvolí si za svou pravou ruku poručíka Roberta Hearna. Nikdo nechápe, proč zrovna vojáka s tak nízkým postavením, ale Cummings v něm vidí jakoby sebe. Po večerech spolu vedou dlouhé hovory a opravdu si rozumí. Generál je popisován jako inteligentní a prázdný až snad puntičkářský. Vidíme, jak se Hearn mění. Z počátku si generála vážil a viděl v něm osobnost. Časem získával sebevědomí a začali s generálem proti sobě být dvěmi velkými osobnostmi. Hearn snad zkoušel, co vše Cummings vydrží, až generál pochopil, že už to dál nejde. Začal přemýšlet, kam s Hearnem.
Situace na frontách donutí generála pro změnu taktiky. Uvědomuje si svou velikou zodpovědnost nad všemi vojáky, proto je neposílá bezhlavě, vše promýšlí. Rozhodne se poslat PO z druhé strany ostrova, do zad Japoncům a pak zezadu zaútočit. Využije, že PO nemá vedení poručíka a dosadí na místo Hearna. Croft to velmi těžko nese, protože se na to místo těšil, ale hlavně rád vedl oddíl.
Zatímco jsou posláni na druhou stranu ostrova, generál Cummings odjíždí za hlavním vedením. Pro svou operaci potřebuje získat ponorky. PO tak svým odjezdem ztrácí kontakty a spojení s táborem.
Vyrážejí skrz džungli k nejvyšší hoře ostrova, Mount Anace, na jejíž druhé straně jsou Japonci. Za několik dní dorazí k průsmyku. Tam jsou napadeni a vojáci ustupují. Až později zjistí, že jim chybí Wilson. Najdou ho, ale je těžce zraněný. Musí ho tedy donést k místu vylodění (na termín odplutí jsou domluveni a později by ho nestihli donést včas). Jsou určeni 4 vojáci - Goldstein, Brown, Stenley, Ridges - kteří ho na nosítkách odnesou. Večer pověří Croft s Hearnem Martineze, průzkumníka oddílu, aby prozkoumal průsmyk, jsou-li tam Japonci. Martinez se vrátí a sdělí Croftovi, že Japonci již nejsou v průsmyku, ale za ním již ano. Croft se rozhodne Hearnovi zatajit informace, protože by Hearn mohl dát rozkaz ke zpáteční cestě. Ráno vyráží v čele s Hearnem. V průskmyku opravdu nikdo není. Po dalším pochodu je nic netušící Hearn zastřelen. Vojáci vyžadují návrat. Croft se tedy rozhodne, že se vrátí k průsmyku, ale zkusí jít na Japonce přes horu. Vojáci protestují, ale Croft se nedá a opravdu začnou vystupovat na horu. Stoupají asi dva dny a vojáci jsou úplně vysílení.
Mezitím vojáci nesoucí Wilsona už také nemají moc sil. Do toho se Brown a Stenley zhroutí a Wilsona nesou jen dva.
V noci, kdy je generál stále pryč, začnou američané nečekaně rychle postupovat. Dosazený zástupce musí situaci řešit. Ráno se generál vrací a válka na tomto ostrově je již vyhraná. Už se počítají oběti a zajatci.
Zatím Croft s oddílem stále stoupá na horu. Napadnou je včely a vojáci sbíhají horu dolů. Croft uzná, že tak to již nejde a vydají se na návrat. Setkávají se s nosiči Goldsteinem a Ridgesem. Wilsona však nemají. Když přecházeli řeku, prudký proud strhl nosítka. Snažili se Wilsona hledat, ale marně. Čekají tedy na loď, která je doveze do tábora. Teprve na palubě se dovídají, že válka na ostrově skončila.
Generál Cummings si už ani na PO nevzpomene, myslí na to, že vše se odehrálo zrovna když byl pryč. Je mrzutý a přesvědčen, že válku by tu noc vyhrál každý.
Kniha končí odjezdem čet na jiné válečné fronty.

Tato kniha se sama vůbec nezabývá politickou stránkou války. Jen konkrétními situacemi během bitev na Anopopei.
Navíc je kniha prokládána kapitolami o dřívějším životě vojáků z PO, než vstoupili do armády.

CITÁT Z KNIHY:

"Byla to až dosud největší bitva a také ta nejúspěšnější! Pozdě odpoledne bylo už jádro japonského odporu zničeno, a komu z nepřátel se podařilo zachránit do džungle, ten byl buď zlikvidován během příštího týdne, nebo se v nejlepším protloukl zpět přes řeku do vlastních linií."

"Ten druh taktiky nazývám společenskou. Jsem mladá dáma, která dovolí svému sousedovi u večeře, aby jí zajel rukou hodně daleko pod sukni, a pak mu ji vzápětí utne."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mussic04, 03.05.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Americký sen
-Nazí a mrtví, Nazí a mrtví (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Norman Kingsley Mailer - Nazí a mrtví (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)