ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Sekora Ondřej (*25.09.1899 - †04.07.1967)

­­­­

Kronika města Kocourkova

  • pro čtenáře od 6 let

Neuvěřitelné příběhy občanů i starosty podivuhodného města Kocourkova svým jadrným vyprávěním a veselými obrázky pobavily již několik generací malých čtenářů. S úsměvem si přečteme, jak Kocourkovští stavěli radnici, káceli les, sázeli sůl, stěhovali kostel a další komické kousky. Tito chytráci totiž dokáží i ty nejobyčejnější věci tak směšně zašmodrchat, že rozesmějí každého, kdo se rozhodne poznat slavnou kocourkovskou historii.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1990 (5. vydání). Napsal a nakreslil Ondřej Sekora. Počet stran: 127.

DĚJ:

Kocourkovští si postavili novou radnici a byli na ni pyšní. Na její slavnostní otevření chtěli pozvat i pana knížete, ale stihli ho pouze urazit a on je hned vyhodil. Přesto slavnostní otevření probíhalo se vším všudy - s hudbou, kdy každý hrál něco jiného, a s průvodem v čele se starostou a pány radními s vycpanými břichy. Když dorazili na radnici, zjistili, že je tam tma. Zapomněli jí totiž udělat okna. Stejně tak zapomněli na topení.

Brzy v Kocourkově také založili vojenskou gardu, která přinesla z lesa kůži medvěda a chvástala se jeho zabitím. Kníže poslal městu Kocourkovu jako dar hasičskou stříkačku, kterou hned vyzkoušeli a všechny postříkali. Na náměstí pak postavili kašnu, aby měli dostatek vody při ruce. Když tam ale vodu nalili, vsákla se hned do země. Proto vedle ještě vykopali studnu. Bylo také třeba postavit hodiny na radniční věži, podle nichž se řídil život ve městě. Protože závaží bylo z tvarohu, snědly ho vrány a hodiny se zastavily. Starosta je dal opravit a navíc dal namalovat na svůj dům druhé, tentokrát sluneční hodiny. Noc před posvícením měl hostinský vzácného hosta, který chtěl probudit ve čtyři ráno. Proto často chodil se světlem ke starostovu domu, aby se podíval na hodiny. Starosta si myslel, že je to předzvěst bouřky, a tak poslal největší bručouny na kopec, aby svým hlaholem bouřku odehnali. Na posvícení pak bylo pěkně. Největší událostí posvícení mělo být vytažení býka na střechu radnice, kde se objevila tráva a býk ji měl spást. Býku omotali provaz kolem krku a vytahovali ho na střechu. Tím ho ovšem oběsili a tráva zůstala nezužitkována.

Nejchytřejší člověk byl starosta. Když se jednou na měsíc ztratil v lese, děly se ve městě divné věci. Proto byli lidé rádi, když se starosta vrátil a navíc s novými postřehy ze světa. Naučil tak lidi lovit zajíce, bažanty a medvědy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 07.09.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ferda Mravenec
-Ferda v cizích službách
-Ferda v mraveništi
-Kronika města Kocourkova
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Ondřej Sekora - Kronika města Kocourkova







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)